Computerworld.pl
Konferencje
Okiem Prezesa
Tematy
Agile
Aplikacje Biznesowe
Bezpieczeństwo
Big Data
Cloud Computing
DataCenter
GDPR/RODO
SDN
Sieci
Smart City
Praca w IT
Przemysł 4.0
Digital Leaders
Badanie AudIT
Biblioteka IT
Prenumerata
Strefy tematyczne
Alcatel-Lucent Enterprise – rozwiązania IT dla rozwoju biznesu
Check Point Cyberbezpieczeństwo w 2020
Cisco Webex
Commvault - Zintegrowane rozwiązania do backupu danych
Fortinet Bezpieczna praca zdalna
Fortinet Cyberbezpieczeństwo
Google Cloud
HPE GreenLake
HPE Infrastruktura
IBM Security University 2020
IBM Data and AI Virtual Forum Poland
IFS Applications
SAP Analityka Big Data
SUSE Innowacje Open Source dla biznesu
VMware SD-WAN by VeloCloud
×
Szukaj
Konferencje
Wiadomości
CIO Executive
Podcasty
Okiem Prezesa
Wywiady
Badanie AudIT
Biblioteka IT
Praca w IT
Tematy
Agile
Aplikacje Biznesowe
Bezpieczeństwo
Big Data
Cloud Computing
DataCenter
GDPR/RODO
SDN
Sieci
Smart City
Praca w IT
Przemysł 4.0
Digital Leaders
Strefy tematyczne
Alcatel-Lucent Enterprise – rozwiązania IT dla rozwoju biznesu
Check Point Cyberbezpieczeństwo w 2020
Cisco Webex
Commvault - Zintegrowane rozwiązania do backupu danych
Fortinet Bezpieczna praca zdalna
Fortinet Cyberbezpieczeństwo
Google Cloud
HPE GreenLake
HPE Infrastruktura
IBM Security University 2020
IBM Data and AI Virtual Forum Poland
IFS Applications
SAP Analityka Big Data
SUSE Innowacje Open Source dla biznesu
Prenumerata
Archiwum
Download
Newslettery
Strona główna
Archiwum
Rocznik 1992
Wydanie 13-1992
Wydanie 13-1992, 30 marca 1992
prenumerata klasyczna
prenumerata elektroniczna
Cennik
Czy oprogramowanie musi tyle kosztować ?
W dzisiejszym cenniku porównujemy ceny kilku znanych pakietów oprogramowania umieszczone w katalogach firm z USA, Wielkiej Brytanii, RFN i Polski.
Oprogramowanie dla biznesu
Obok oprogramowania wytwarzanego na Zachodzie, prezentujemy produkty rodzimych firm. W przedstawianych ofertach przez nie widać coraz większą różnorodność programów - oraz cen. Niektóre z firm oferują gotowe systemy, inne zaś proponują oprogramowanie na zamówienie - dostosowane ściśle do potrzeb nabywcy.
Informacje
AST w Polsce
Z Chrisem Shallow przedstawicielem firmy AST, która w ciągu 11 lat istnienia stała się jednym z wiodących producentów komputerów - rozmawia Urszula Szymerska.
DTS // ZWUT - Jointventure z kredytami dla klienta
Czy możliwe jest przechodzenie do kapitalizmu bez kapitału? Ta nie tylko filozoficzna kwestia, cytowana jeszcze przez Kisiela, nurtuje dziś wielu ekonomistów. O nią też potyka się wiele polskich przedsiębiorstw, nawet tych z najświetniejszą tradycją. Jak rozwiązać problem braku kapitałów i nowoczesnych technologii? Odpowiedż na to pytanie zdaje się wyraźnie zarysowywać przed Zakładami Wytwórczymi Urządzeń Telefonicznych, których przedwojenna nazwa - Państwowe Zakłady Telefoniczne i Radiowe - wiązała się z wyrobami o standardzie światowym.
Bazy danych i EuroInfo'92
W czerwcu Warszawa będzie miejscem II międzynarodowego spotkania na temat informacji i informatyki w biznesie i administracji - EuroInfo'92. Z okazji tej konferencji zorganizowana zostanie wystawa oraz liczne imprezy towarzyszące. Organizatorzy, wśród których wiodącą rolę spełnia Business Foundation, spodziewają się udziału światowych liderów przemysłu informacji i informatyki oraz przedstawicieli administracji państwowej.
Prognozy rynku sieci lokalnych
Znana brytyjska spółka konsultingowa Frost & Sullivan International przewiduje, że wielkość europejskiego rynku sieci LAN w ciągu najbliższych pięciu lat wzrośnie z 567 mln USD w 1991 r. do 2.2 mld USD w 1996. "Epoka przetwarzania w jednym centralnym komputerze przemija, natomiast systemy rozproszone staną się techniką lat 90-tych" czytamy w raporcie F&S.
Podrasowana zabawka
Jednym z najprostszych komputerów na świecie jest Wizard, produkowany przez Sharp Electronics.
INFOSYSTEM'92
Tradycje Międzynarodowych Targów Elektroniki, Telekomunikacji i Techniki Komputerowej INFOSYSTEM' 92, które odbędą się w Poznaniu w dniach 6 - 10 kwietnia, sięgają 1987 r.
Mała, ale sprytna
Stoi sobie na biurku i kpi w żywe oczy - swą wielkością, wagą, kształtem i tym, co potrafi. Zajmuje powierzchnię mniejszą niż szkolny zeszyt (180x150x60 mm) i mogłaby zmieścić się w kieszeni płaszcza nie obciążając jej nadmiernie (0.6 kg). Nie jest najpiękniejsza - taka jakby garbata; łypie na człowieka jedną czerwoną lampką. No i ta dziwna nazwa - MEFA.
Pudełko rosypanych puzzli
Więcej pytań, niż odpowiedzi
Finaliści Golden Softies
"Jest rzeczą prawie niemożliwą do wyobrażenia skala fundamentalnych przemian, jakie zaszły w Europie w ciągu dwu ostatnich lat... Powstanie Ekonomicznej Strefy Europejskiej, jednorodnego organizmu gospodarczego po zniesieniu barier celnych na początku roku 1993 uczyni z Europy największy i najważniejszy rynek świata" - to właśnie duch, który oficjalnie przyświecał jednej z najbardziej prestiżowych imprez CeBIT-u, wystawie SOFTWARE IN EUROPA.
Informacje - telekomunikacja
Video Phone 2500 z ATT
Urządzenie o nazwie Video Phone 2500 zaprezentował amerykański koncern ATT.
Tłumacz telefoniczny
Japońska firma ATR Interpreting Telephone Laboratories z Kioto opracowała prototyp urządzenia, które przekłada automatycznie telefoniczne rozmowy prowadzone w różnych językach.
Nowy kabel telefoniczny do Wspólnoty Niepodległych Państw
Ponad 20 firm telekomunikacyjnych z całego świata podpisało w Kopenhadze kontrakt na wykorzystanie połączeń w budowanym właśnie przez duńskie firmy GN Store A/S, Tele Danmark A/S i Telecom Denmark Ltd. podwodnym kablu telefonicznym, jaki połączy Wspólnotę Niepodległych Państw z Europą Zachodnią.
Łączność radiowa i komputery przenośne HP
Firma Hewlett-Packard jest m.in. producentem palmtopu HP 95LX. Po dołączeniu do tego komputera odbiornika NewsStream firmy Motorola (299 USD) można w sposób bezdrutowy, za pośrednictwem eteru, importować dane z zewnątrz.
AT&T zbuduje nam linie światłowodowe
American Telegraph & Telephone wygrała przetarg na dostawę, montaż i uruchomienie trzech międzymiastowych telefonicznych linii światłowodowych w naszym kraju. Wartość kontraktu, o który ubiegało się jeszcze 7 innych korporacji amerykańskich, europejskich i azjatyckich, wynosi prawie 26 mln USD. Suma ta pokryta zostanie przez spółkę Telekomunikacja Polska SA z kredytów przyznanych przez Bank Światowy i Europejski Bank Inwestycyjny.
Informacje - oprogramowanie
Jak czytać dyskietki Mac na PC?
Posiadacze komputerów Mac już od dawna mogli przy użyciu programu Apple File Exchange kopiować zbiory z dyskietek sformatowanych w DOS.
Program dla organizatorów
Dużym powodzeniem cieszą się programy umożliwiające planowanie i nadzór nad różnego rodzaju przedsięwzięciami (project management software).
Programy dla Psion 3
Cztery programy dla swego pocketbooka serii 3 przygotowała na CeBIT firma Psion GmbH. "Finanzmanager 3" służy do przejrzystego rejestrowania bieżących operacji gotówkowych i czekowych a także dowolnej liczby kart kredytowych. Dane użytkownik może przenosić na PC i przetwarzać pod Windows.
PADS za darmo!
Jedna z firm opracowujących programy do projektowania układów elektronicznych, PADS Inc.
Borland for Windows
Resource Workshop to nowy produkt firmy Borland, adresowany do programistów MS Windows.
Licencja na Windows NT dla DEC-a
Microsoft udzielił licencji firmie DEC na Windows NT, znajdującą się jeszcze w opracowywaniu 32-bitową, wielozadaniową wersję tego programu.
Nowoczesna, sieciowa szczepionka antywirusowa.
XTree Corp. przygotowała nową wersję sieciowego programu antywirusowego ViruSafe v. 4.5, który automatycznie informuje administratora sieci o "infekcji" wirusowej, jest przy tym prosty w instalowaniu i konfiguracji na wiele stanowisk.
Program dobry do faxów
Dla posiadaczy komputerów IBM PC, którzy mają zainstalowaną kartę faxu Intela lub podobną opracowano program FaxGrabber (łapacz faxów) pracujący w środowisku Windows.
Niezmordowany tropiciel wirusów
Intel Corp. wprowadza do sprzedaży LANprotect - program antywirusowy, który ma chronić sieci Netware 3.1.
Nowe programy graficzne Aldusa
Użytkownicy komputerów Macintosh znają program graficzny firmy Aldus FreeHand 3.0.
Chinook kontra człowiek
Prawdopodobnie najlepszy program do gry w warcaby Chinook i gracz Tinsley the Terrible (Straszny Tinsley) spotkają się w sierpniu na mistrzostwach świata w Londynie.
Pakiet WinPol dla MS-Windows 3.0
Firma ProVision, dystrybutor i reseller Bulla w Polsce, oferuje pakiet WinPol, który zapewnia polskie znaki oraz elastyczną obsługę klawiatury w środowisku MS-Windows 3.0.
Electro Body - polska gra zręcznościowa
Istniejąca od czerwca ub.r. krakowska firma X Land Software Publishing skierowała do sprzedaży nową, szóstą już, grę zręcznościową Electro Body.
Informacje - sprzęt
AutoCad w Windows
Monachijska firma softwarowa opracowała dwa rozszerzenia swego flagowego produktu Autocad dla środowiska Windows.
Powstaje europejski superkomputer
Trzej zachodnioeuropejscy producenci systemów równoległych zamierzają wspólnie zbudować wielki superkomputer, oparty na architekturze procesorów Sparc i Intel 860.
Streamer 8 GB
W Niemczech ukazał się w sprzedaży streamer do zabezpieczania danych amerykańskiej firmy Emerald-Systems.
Odchudzanie notebooków
Zdawałoby się, że notebooki osiągnęły już granicę wielkości. Niemniej Japończycy usiłują je jeszcze bardziej zminiaturyzować. Tym razem chodzi o wielkości rzeczywiście mikroskopijne. I tak Toshiba zamierza zmiejszyć grubość 8- warstwowej płyty głównej o 0,2 mm, a wysokość stacji dyskietek 3,5 calowych z 15 na 12,7 mm, i montować twarde dyski o średnicy 1,8 cala.
Nowe modele IBM
Od początku roku IBM przystępuje do ofensywy w zakresie rozszerzenia swej oferty handlowej. Po styczniowej promocji modelu RS/6000, Big Blue zapowiedział powiększenie palety komputerów o dalsze 13 nowych rozwiązań z rodziny AS/400. Maszyny te mają być o 15 do 45% bardziej wydajne od dotychczasowych.
Niepozorny mocarz Toshiby
Najnowszy komputer T6400 przedstawia się następująco - wymiary 15.4 x 10.5 x 4.1 cala (39 x 27 x 10 cm), waga 13 funtów (5.85 kg) i do tego procesor 486 DX/33 MHz, 8 K cache, 4 MB RAM, z możliwością rozbudowy do 20 MB oraz dysk twardy 200 MB, 12 ms.
MO-CD z jabłkiem.
Maxtor Corp. zapowiada zakończenie prac nad dwoma napędami do magnetooptycznych dysków dla Macintoshów.
PC - FTMA na baterie
Firma Texas Microsystems, Inc. opracowała do specjalnych, szczególnie wymagających zastosowań, rodzinę niedrogich i odpornych na różnorakie awarie komputerów osobistych 386 i 486.
Nowe komputery przenośne IBM
IBM wprowadzi wkrótce na rynek trzy nowe produkty. Laptop CL57SX będzie wyposażony w 10-calowy, kolorowy monitor VGA, procesor 386SX, 20 MHz, 4 Mbyte RAM i dysk twardy 80 Mbyte. Można go zasilać z baterii i wyposażyć w kartę sieciową. Cena nie powinna przekroczyć 8 tys. USD.
Informacje Gospodarcze
Przeszło 900 japońskich firm elektronicznych poza Japonią
Liczba zagranicznych oddziałów japońskich firm elektronicznych stale rośnie. W ciągu ostatniego roku poza archipelagiem japońskim przybyło na globie 71 nowych firm produkcyjnych z pod znaku Nipponu oraz 31 nowych ośrodków badawczych w zakresie informatyki.
Compaq na drugim miejscu w Europie
Compaq Computer ogłosił, że wpływy firmy z rynku europejskiego za 1991 r. wyniosły 1,73 mld USD, co stanowi 53% całości dochodów firmy.
Europejski rynek PC'91
Na rynku komputerowym Europy Zachodniej nadal królują składaki.
Czy fuzja z Finsiel uratuje firmę Olivetti?
Półtora roku temu szef Bulla, Francis Lorentz, proponował współpracę firmie Olivetti, ale Włosi odrzucili tę ofertę ze względu na zły stan finansowy francuskiej firmy.
Chaos sprzyja zarządzaniu
Przedsiębiorstwo nie jest maszyną, której funkcjonowanie można precyzyjnie regulować.
ICL-e dla czeskich Rad Narodowych
Po wielomiesięcznych deliberacjach, rady narodowe Republiki Czeskiej zdecydowały się na wyposażenie swoich lokalnych urzędów w systemy komputerowe brytyjskiej firmy International Computers Ltd. Podpisany już kontrakt (wartości ok. 7,5 mln USD) obejmuje dostawy zarówno komputerów osobistych jak i maszyn dużej mocy - DRS 6000 (zgodnych z UNIXem).
Powstała Europejska Konferencja Informatyczna
Pięć krajowych organizacji, zajmujących się kształceniem dorosłych w dziedzinie informatyki, utworzyło w Berlinie Europejską Konferencję Informatyczną (EURIK).
Piractwo komputerowe
Koalicja amerykańskich producentów oprogramowania wystąpiła do rządu USA o włączenie Polski, Tajwanu i Filipin na listę krajów, w których pirackie kopiowanie oprogramowania kwitnie na szeroką skalę, bez przeszkód ze strony władz.
RFN głównym piratem
Niemcy uznane zostały przez Business Software Alliance (BSA) za głównego pirata w dziedzinie nielegalnego kopiowania programów komputerowych.
Autoryzacja SCO w Qumaku
W lutym br. znana krakowska firma Qumak uzyskała kolejną autoryzację, tym razem na sprzedaż produktów The Santa Cruz Operation.
Laboratorium Komputerowe dla niepełnosprawnych
Laboratorium Komputerowe dla osób niepełnosprawnych powstało w Warszawie w siedzibie Oddziału Warszawskiego Towarzystwa Walki z Kalectwem (ul. Oleandrów 4).
Komputery w kolekturach
Polska filia amerykańskiej firmy GTECH sukcesywnie komputeryzuje kolektury naszego Toto-Lotka.
ZBYT nie nadąża z przeliczaniem opłat za energię
Po podwyżce cen energii odbiorcy zaczęli domagać się, by rozliczenia szacunkowe za zużytą energię, dokonywane na podstawie jednego odczytu licznika rocznie, zastąpiono rozliczeniami kwartalnymi, co pozwoliłoby regulować należności za faktycznie zużytą energię.
Komputer dla strażaków
Zawodowa Straż Pożarna w Bydgoszczy otrzymała zestaw komputerowy ufundowany przez miejscowego biznesmena.
Soft-tronik oferuje MS DOS 5.0, a nawet DR DOS 6.0
Od 1 kwietnia Soft-tronik ma prawo do dystrybucji wszystkich produktów Microsoftu na terenie Polski, Rosji i Łotwy.
Autoryzacja Novella w Rexie
Wrocławska spółka REX Ltd posiada od 10 marca 1992 r. uprawnienia Autoryzowanego Centrum Szkolenia NAEC Novella (Novell Authorized Education Center).
Komputer i Ty
Zakupy spacerkiem
Z lektury wielu artykułów, pojawiających się ostatnio w naszej prasie komputerowej, można wysnuć wniosek, że zakupów sprzętu, oprogramowania i materiałów eksploatacyjnych warto dokonywać jedynie u renomowanych dealerów.
Reklama zamknie się za 15 sekund. Przejdź do serwisu »