Computerworld.pl
Konferencje
Okiem Prezesa
Tematy
Agile
Aplikacje Biznesowe
Bezpieczeństwo
Big Data
Cloud Computing
DataCenter
GDPR/RODO
SDN
Sieci
Smart City
Praca w IT
Przemysł 4.0
Digital Leaders
Badanie AudIT
Biblioteka IT
Prenumerata
Strefy tematyczne
Akamai - Security
Alcatel-Lucent Enterprise – rozwiązania IT dla rozwoju biznesu
Check Point Cyberbezpieczeństwo w 2020
Cisco Webex
Commvault - Zintegrowane rozwiązania do backupu danych
Fortinet Bezpieczna praca zdalna
Fortinet Cyberbezpieczeństwo
Google Cloud
HPE GreenLake
HPE Infrastruktura
IBM Security University 2020
IBM Data and AI Virtual Forum Poland
IFS Applications
SAP Analityka Big Data
SUSE Innowacje Open Source dla biznesu
VMware SD-WAN by VeloCloud
×
Szukaj
Konferencje
Wiadomości
CIO Executive
Podcasty
Okiem Prezesa
Wywiady
Badanie AudIT
Biblioteka IT
Praca w IT
Tematy
Agile
Aplikacje Biznesowe
Bezpieczeństwo
Big Data
Cloud Computing
DataCenter
GDPR/RODO
SDN
Sieci
Smart City
Praca w IT
Przemysł 4.0
Digital Leaders
Strefy tematyczne
Alcatel-Lucent Enterprise – rozwiązania IT dla rozwoju biznesu
Check Point Cyberbezpieczeństwo w 2020
Cisco Webex
Commvault - Zintegrowane rozwiązania do backupu danych
Fortinet Bezpieczna praca zdalna
Fortinet Cyberbezpieczeństwo
Google Cloud
HPE GreenLake
HPE Infrastruktura
IBM Security University 2020
IBM Data and AI Virtual Forum Poland
IFS Applications
SAP Analityka Big Data
SUSE Innowacje Open Source dla biznesu
Prenumerata
Archiwum
Download
Newslettery
Strona główna
Archiwum
Rocznik 1992
Wydanie 12-1992
Wydanie 12-1992, 23 marca 1992
prenumerata klasyczna
prenumerata elektroniczna
Cennik
Dolar hop! - a my za nim.
No i już jest wszystko jasne. Dolar ruszył w górę, więc firmy komputerowe podążyły za nim. Ale poza tym są i inne zmiany. Częściej komputery wyposaża się dodatkowo w DOS 5.0, a także szybsze procesory. Odnotowaliśmy niedawno zmianę procesora 80286 12MHz na 16MHz. Podobnie rzadko już sprzedawany jest procesor 80386SX 16MHz. Zastępuje się go ostatnio najczęściej 20- lub nawet 25 MHz. W przypadku zaś 386/25MHz, dopłata do konfiguracji 386/33MHz wynosi na ogół nie więcej niż 2 mln zł.
Informacje
Międzynarodowe sojusze producentów układów scalonych
W całym przemyśle informatycznym występuje ostra konkurencja. Dlatego też giganty przemysłowe zawierają sojusze, by utrzymać się na rynku. W żadnej jednak z jego gałęzi nie jest ona tak mordercza jak w produkcji układów scalonych. Tu modernizacja polega na miniaturyzacji. Ta zaś wymaga intensywnych badań naukowych i wysokiej technologii. Z drugiej strony ten, kto pierwszy wprowadzi na rynek nowy produkt stara się jak najszybciej odzyskać poniesione koszty. Ma na to z reguły mało czasu. Nowy wyrób niezwykle szybko tanieje - o około 1/4 w ciągu 1-1,5 roku.
Niefrasobliwi użytkownicy
Opadły emocje spowodowane zagrożeniem wirusem Michelangelo. Są tacy który twierdzą, że za rozpętaną na światową skalę wrzawą kryją się zakamuflowane poczynania reklamowe. To wszystko nie zmienia faktu, że wielu użytkownikom grozi stale wirusowa katastrofa.
Komputer w bibliotece
Jak powinna wyglądać dobra biblioteka wie każdy, kto miał okazję zetknąć się z amerykańskim uniwersytetem. Mieści się w olbrzymim, wielopiętrowym, przestronnym gmachu. Na każdym piętrze wzdłuż ścian ustawione są długie stoły z fotelami lub małe biurka odgrodzone od siebie przepierzeniem. Jest to tzw. open stack library. Każdy może podejść do półki, wyjąć tyle książek ile chce, znaleźć te, które są mu potrzebne, złożyć je na pierwszym lepszym stole i pracować.
Skąd zawieje wiatr
W atmosferze oczekiwania na XXI wiek, który zdaniem wielu specjalistów zdominowany zostanie przez techniki informatyczne, rozpoczęły się w Hanowerze po raz siódmy targi CeBIT. Na pierwszy rzut oka widać, że mają one szansę stać się nie tylko wydarzeniem handlowym, ale i w pewnej mierze kulturowym. Najnowsza technika służyć ma przede wszystkim przepływowi informacji, komputer staje się jedynie elementem zestawu narzędzi niezbędnych do komunikowania się. By rzeczywiście był pożyteczny, trzeba go umieć zintegrować z innymi komputerami, urządzeniami komunikacyjnymi, a także z multimediami.
Zawirowania w amerykańskim przemyśle komputerowym
Ubiegły rok wstrząsnął fundamentami wielu komputerowych "pewniaków", do których należały wielkie firmy amerykańskie. Największe kompanie, odnotowujące rokrocznie coraz większe zyski, stanęły nagle wobec drastycznego spadu dochodów lub nawet groźby deficytu. Ten rok, jak pisaliśmy w artykule pt. "Wirus recesji" (CW nr 2/92), nie zdaje się zapowiadać wiele lepiej. "Wirus recesji" okazuje się odporniejszy od wirusa "Michaelangelo".
Autoryzowane kursy Novella
Kilka miesięcy temu komputerowy światek obiegła wieść, że w Polsce odbył się egzamin dla kandydatów na dyplomowanych inżynierów (CNE - Certified NetWare Engineers) i licencjonowanych instruktorów (CNI - Certified NetWare Instructors) Novella. Choć nie był to pierwszy tego typu egzamin, to uwagę zwracała wysoka frekwencja i doskonałe przygotowanie kandydatów, odzwierciedlone niezłymi wynikami zdawanych przez nich testów.
Odświerzanie dyskietek
Jak wiadomo, dyskietki, podobnie jak wszystkie nośniki magnetyczne, charakteryzują się tym, że w miarę upływu czasu zapis na nich zanika. Nie jest to proces zbyt szybki, szczególnie, jeśli dyskietki pochodzą od renomowanego producenta, jednakże trzeba brać go pod uwagę.
Drukarki katorżniczej pracy
Wśród polskich użytkowników drukarek komputerowych czynnikiem decydującym o jej wyborze jest najczęściej przyzwyczajenie lub opinia kolegi. Kupuje się przeważnie to, co mają "wszyscy", czyli na ogół któryś z tańszych modeli Stara, Seikoshy, lub Epsona. Tymczasem, niczego nie ujmując produktom wymienionych firm, które w swojej klasie są skądinąd bardzo dobre - wielu klientów powinno dokładnie rozważyć, czy rzeczywiście tani zakup to dobry zakup.
Informacje - telekomunikacja
Joint venture Motoroli
Motorola utworzyła joint venture z kanadyjską firmą Northern Telecom.
Trailblazer - inteligentny "high speed modem)
Austriacka firma DATENTECHNIK wprowadza na polski rynek inteligentny "high speed modem" - Trailblazer ("Znak Szlaku"). Umożliwia on przesyłanie łączem komutowanym szeregowych sygnałow binarnych z szybkością do 18.000 b/s. Mikroprocesorowa technologia (M68000) zapewnia wysoką efektywność i dobrą transmisję danych na liniach komutowanych.
Bundespost zamawia komputery ICL
Deutsche Bundespost Telekom wybrał z ofert przetargowych ICL,jako dostawcę 24 tysięcy komputerów osobistych i terminali dla swej administracji i placówek łączności w całych Niemczech.
Informacje - oprogramowanie
Windowbase 1.5
Firma SPI przygotowała na CeBIT nową wersję Windowbase oznaczoną 1.5. Jest ona szybsza od poprzedniczki i można w niej bezpośrednio przetwarzać pliki dBase.
Arkusze kalkulacyjne w shareware
Firma Zbych s-ka z o.o.(Warszawa, tel. 17-69-84), która zajmuje się dystrybucją programów typu shareware na rynku polskim, ufundowała nagrodę dla zwycięzców konkursu informatycznego dla uczniów szkół średnich, który ogłosiliśmy w nr 7/92 CW.
Informacje - sprzęt
Notebooki coraz bardziej samodzielne
Przewiduje się, że w pierwszym półroczu 92 r. będzie się stosowało do notebooków baterie, które wystarczą na 6 godz. nieprzerwanej pracy tych urządzeń, zaś do końca 92 r. zasilanie bateryjne wystarczy na od 9-11 godz. eksploatacji.
Notebook w plecaku.
AST Research Incorporation opracował specjalną, zewnętrzną ładownicę akumulatorów, przystosowaną do notebooków Premium Exec 386SX/20.
Kolorowe notebooki NEC w USA
NEC Corp. rozpoczął w lutym eksport do Stanów Zjednoczonych zgodnych z IBM notebooków z kolorowym monitorem.
Komputer NCR jak zeszyt
Elektroniczny notatnik NCR System 3125, ma formę i wymiary brulionu 22,3 x 27,9 x 2,5cm.
Informacje Gospodarcze
3Com zakupił BICC
3Com, amerykański producent sieci, postanowił zrezygnować z podstawowej dotychczas działalności (tworzenia sieci LAN) i przestawić się całkowicie na wytwarzanie systemów łącznościowych między różnymi sieciami.
Hojny AMD
Advanced Micro Devices (AMD), amerykańska firma, która w ub.r. odniosła duży sukces rynkowy, pomyślnie konkurując z Intelem w sprzedaży mikroprocesora 386, (będącego klonem (Intela), okazała się niezwykle hojna dla swych pracowników.
Borland lepszy
Microsoft rozstał się z Fredem Greyem, odpowiedzialnym w tej firmie za języki programowania.
Joint venture ICL z Tatrami
Szef ICL, Peter Bonfield i premier Autonomicznej Republiki Tatarskiej (wchodzącej w skład Federacji Rosyjskiej), Muhanmat Sabirow podpisali w Kazaniu protokół o utworzeniu brytyjsko-tatarskiej joint venture, która produkować będzie średniej wielkości komputery pracujące w systemach otwartych.
Węgierskie zakupy w ICL
Węgierski Bank Narodowy zamówił w firmie brytyjskiej ICL systemy komputerowe za 800 tys. funtów bryt. (ok.1500 tys. USD).
Na Tajwanie taniej
Zuryska firma Faselec, będąca filią Philipsa, doszła do wniosku, że produkcja płytek ceramicznych w miejscowym zakładzie jest zbyt droga.
DEC ograniczania wydatki na badania
Po niezwykle wysokich stratach w drugiej połowie 1991 r. amerykańska firma Digital Equipment Corp. postanowiła poczynić oszczędności w wydatkach na badania.
Spór między CUA i IBM
W W.Brytanii doszło do sporu między tamtejszym Computer Users Associaton (CUA - Stowarzyszenie Użytkowników Komputerów IBM) a krajowym kierownictwem IBM na tle ... cennika komputerów AS/400.
Brytyjczycy tracą miliardy
Jak informuje "Financial Times" brytyjskie firmy tracą rocznie ponad miliard funtów szterlingów na skutek przypadkowego lub celowego uszkadzania ich systemów komputerowych.
Komputery za ropę
Rosyjski tygodnik "Kommersant" - jak czytamy w "Gazecie Bankowej" - najlepsze źródło informacji o życiu gospodarczym Rosji - przedstawił tabelkę opłacalności transakcji typu eksport - import, prowadzonych przez tamtejszych prywatnych przedsiębiorców.
Komputer wynajmuje samochody
Działająca w 90 amerykańskich miastach kompania Alamo, wynajmująca samochody, wszystkie związane z tym operacje zinformatyzowała.
Srebrny medal dla MULTITRADE S.A.
Szkoła Komputerowa działająca przy firmie MULTIRADE SA w Warszawie została wyróżniona przez The Santa Cruz Operation srebrnym medalem za działalność pierwszego w Polsce Autoryzowanego Centrum Szkoleniowego systemu UNIX V/386.
Compaq nie boi się naszej biedy
Przedstawiciel Compaqa na Europę Wschodnią p. Zelimir Illic w rozmowie z dziennikarzem "Globu 24" stwierdził, że jego firma nie boi się konkurencji cenowej ze sprzętem z Tajwanu czy Korei Południowej.
DEC inwestuje w polskich specjalistów
Firma DEC w ramach programu TEMPUS (opracowanego i sfinansowanego przez EWG w ramach pomocy dla krajów Europy Wschodniej i Środkowej, a mającego na celu podniesienie poziomu szkolnictwa wyższego w tych krajach), nawiązała współpracę z Politechniką Krakowską.
ICL - 40% informatyki w polskich bankach
Pełna kompatybilność produktów International Computers Ltd z systemami otwartymi oraz rozwinięte programy wspomagania menadżerskiego (EIS - EPiC) i dostosowywania się do lokalnych realiów i potrzeb sprawiły, że ICL zdobyła w ciągu ostatniego roku wiele nowych kontraktów na instalowanie swych systemów w bankach polskich i zagranicznych.
Komputer i Ty
Korzyści przetwarzania wsadowego
Pliki wsadowe (batchfiles) są dla użytkowników sporym ułatwieniem. Umożliwiają bowiem pewną automatyzację sterowania pracą komputera. Są to pliki tekstowe zawierające polecenia systemu DOS, niekiedy uzupełniane o specjalne komendy przetwarzania wsadowego. I chociaż język batchów jest bardzo krytykowany za swój prymitywizm, to ma on tę niepodważalną zaletę, że jest bardzo prosty. Przypomnijmy sobie zatem, trochę "sztuczek" z tej dziedziny.
Reklama zamknie się za 15 sekund. Przejdź do serwisu »