Computerworld.pl
Konferencje
Okiem Prezesa
Tematy
Agile
Aplikacje Biznesowe
Bezpieczeństwo
Big Data
Cloud Computing
DataCenter
GDPR/RODO
SDN
Sieci
Smart City
Praca w IT
Przemysł 4.0
Digital Leaders
Badanie AudIT
Biblioteka IT
Prenumerata
Strefy tematyczne
Alcatel-Lucent Enterprise – rozwiązania IT dla rozwoju biznesu
Check Point Cyberbezpieczeństwo w 2020
Cisco Webex
Commvault - Zintegrowane rozwiązania do backupu danych
Fortinet Bezpieczna praca zdalna
Fortinet Cyberbezpieczeństwo
Google Cloud
HPE GreenLake
HPE Infrastruktura
IBM Security University 2020
IBM Data and AI Virtual Forum Poland
IFS Applications
SAP Analityka Big Data
SUSE Innowacje Open Source dla biznesu
VMware SD-WAN by VeloCloud
×
Szukaj
Konferencje
Wiadomości
CIO Executive
Podcasty
Okiem Prezesa
Wywiady
Badanie AudIT
Biblioteka IT
Praca w IT
Tematy
Agile
Aplikacje Biznesowe
Bezpieczeństwo
Big Data
Cloud Computing
DataCenter
GDPR/RODO
SDN
Sieci
Smart City
Praca w IT
Przemysł 4.0
Digital Leaders
Strefy tematyczne
Alcatel-Lucent Enterprise – rozwiązania IT dla rozwoju biznesu
Check Point Cyberbezpieczeństwo w 2020
Cisco Webex
Commvault - Zintegrowane rozwiązania do backupu danych
Fortinet Bezpieczna praca zdalna
Fortinet Cyberbezpieczeństwo
Google Cloud
HPE GreenLake
HPE Infrastruktura
IBM Security University 2020
IBM Data and AI Virtual Forum Poland
IFS Applications
SAP Analityka Big Data
SUSE Innowacje Open Source dla biznesu
Prenumerata
Archiwum
Download
Newslettery
Strona główna
Archiwum
Rocznik 1992
Wydanie 03-1992
Wydanie 03-1992, 20 stycznia 1992
prenumerata klasyczna
prenumerata elektroniczna
Informacje
Cczy MCDonell Douglas "stajwanizuje się"?
Nowa, powstała z udziałem państwa i kapitału prywatnego tajwańska firma Taiwan Aerospace negocjuje przejęcie 40% udziałów w komercyjnych operacjach amerykańskiego potentata wojskowego i cywilnego przemysłu lotniczego, McDonnell Douglasa.
SAD pełen Jabłek
Zamiast motta: Konfiguracja nowa, choć poniekąd znana (Z jej skutków ludzkość dotąd się rozlicza) Najpierw mieliśmy jabłko i szatana Teraz "Jabłko" znów mamy i ... Tatarkiewicza. R.
TAG? TAK!
TAG - polski edytor tekstów - nie jest nowością na polskim rynku. Jego pierwsza wersja pojawiła się w sprzedaży w 1988 roku i od razu zdobyła wielu zwolenników. O popularności świadczy kilka tysięcy licencjonowanych kopii i wielokrotnie większa liczba kopii pirackich. Jest to chyba jeden z najczęściej kopiowanych nielegalnie programów mimo wyjątkowo niskiej ceny. Walory TAG-a potwierdza szereg nagród i wyróżnień: Mikrolaur'89, Wyróżnienie Baltcom'89, Produkt Roku '90 i '91, Software for Europe.
Informacje - telekomunikacja
X.500 sieje postrach
Opracowany przez organizację CCITT protokół ułatwionej globalnej komunikacji międzysieciowej X.500, wzbudza protesty, a co najmniej obawy poważnych firm amerykańskich.
Nowy mokrotelefon
Premierą światową nowej generacji telefonu Natel-C jest wprowadzony na rynek szwajcarski przez tamtejszą filię Motoroli miniaturowy telefon o nazwie "Menu Micro T.A.C.". Waży on 310 g i przy wymiarach 16,2 x 6,1 x 4,4 cm bez trudu mieści się w dłoni. Nowy mikrotelefon umożliwia prowadzenie rozmów przez okres do 100 min. Dotychczas maksymalny czas użytkowania wynosił z reguły 1 godz.
Współpraca polsko-duńska
Polska łączność międzynarodowa opiera się w dużej mierze na współpracy z Danią. Właśnie przez ten kraj, a ściślej mówiąc przez Bornholm, przechodzi kabel łączący Polskę z resztą świata.
NASZA AKCJA - SZKOŁA Z KOMPUTEREM
Szkoła z komputerem
W Krośnie przy Zespole Szkół Elektrycznych utworzono Liceum Ogólnokształcące z klasą o autorskim programie z zakresu informatyki. Nauczanie w klasie informatycznej - jak informują "Nowiny" - opiera się na programie klas o profilu matematyczno-fizycznym.
Informacje - oprogramowanie
PC-IQ - DOS, który mówi
"To frustrujące, że tak wielu ludzi umie mówić po angielsku, a komputery tego nie potrafią" - stwierdzili programiści nowojorskiej firmy ARTIFICIAL INTELLIGENCE SOLUTIONS INC. i napisali nakładkę na DOS-a o nazwie PC-IQ, która zwalnia użytkownika z wnikania w tajniki systemu operacyjnego.
Programowe hity
Statystyka sprzedaży zintegrowanych programów komputerowych w r. 1990 wymownie dowodzi, jak to widać na załączonej tabeli, bezpelacyjny prymat Works-a produkcji Microsofta.
Pads już w Polsce!
Najlepiej w ostatnich latach sprzedawany na świecie system projektowania elektronicznych obwodów na płytkach drukowanych PCB (Printed Circuit Board) jest już dostępny na polskim rynku.
Ryby na monitorze
Badania nad wykorzystaniem maszyn cyfrowych w połowach ryb prowadzą naukowcy z Wydziału Rybactwa i Technologii Żywności Akademii Rolniczej w Szczecinie wspólnie z naukowcami z uniwersytetu w Rostocku.
Kajkowski w sądzie
Firma Computer Studio Kajkowski w Gdańsku rozpoczęła w listopadzie ub.r. szkolenie sędziów w zakresie posługiwania się komputerami w systemie Mikrosil-2 z dodatkowym oprogramowaniem pozwalającym na wyszukiwanie aktów prawnych oraz orzecznictwa Sądu Najwyższego.
Ewidencja wykroczeń drogowych
Już od stycznia br. w stolicy funkcjonuje system komputerowej ewidencji wykroczeń drogowych.
ACE/ARC traci rozpęd
ACE (Advanced Computing Environment) zawiązała się 10 miesięcy temu jako grupa licząca ok. 250 firm, deklarująca opracowanie nowych standardów środowiska komputerowego - procesorów, architektury jednostek centralnych i systemów operacyjnych - przy szczególnym uwzględnieniu wymogów ARC (Advanced RISC Computing).
Informacje - sprzęt
Kieszonkowa kamera cyfrowa
Kieszonkowy aparat fotograficzny Dycam Model 1 pozwala na wykonanie 32 fotografii.
Notebook z AAC
Acer American Corporation poszerza swoją ofertę w dziedzinie komputerów typu "notebook" o kolejny egzemplarz z procesorem 386SX/20MHz, o wadze około 2.5 kg.
Samoczyszczące się dyskietki
Firma Polaroid wyprodukowała nowe dyskietki 5,25", z wbudowaną specjalną wkładką, dzięki której stale same się czyszczą.
Szybka drukarka laserowa
TEXAS INSTRUMENTS oferuje drukarkę mikrolaserową o zwiększonej wydajności.
94-cm mpnitor
Mitsubishi oferuje kolorowy monitor Multiscan o wysokiej rozdzielczości i przekątnej 37 cali, tj. 94 cm.
Wymienny twardy dysk
Epson wyprodukował uniwersalny wymienny twardy dysk , który nadaje się zarówno do notebooków jak i do desktopów.
Kolorowy rzutnik do projekcji komputerowej
Rzutnik do kolorowej prezentacji komputerowej firmy 3M model 4180 umożliwia przedstawienie do 4.913 barw, przy czym kontrast i kontury rzutowanego na lniany ekran obrazu są - jak zapewnia producent - niespotykanej dotychczas jakości. Firma wytwarza całą paletę projektorów, której ukoronowaniem jest wspomniany model 4180 o rozdzielczości 640 x 480 pikseli. Taka rozdzielczość umożliwia szczegółowe odtworzenie złożonych układów graficznych, a szeroka skala barw pozwala te szczegóły uwypuklić.
Informacje Gospodarcze
Komputerowy Krawiec
Albert Andrews Ltd., to dziś najbardziej modny zakład krawiecki w Bostonie. Przez 5 lat firma opracowywała naukowy sposób pobierania krawieckich pomiarów. Dziś w sklepie zainstalowany jest robot, wyposażony w ramię przypominające wieszak do ubrań, który z dokładnością do jednej tysiącznej cala w ciągu kilku minut dokonuje ponad 40 pomiarów. W sklepie wybiera się krój garnituru, a także materiał, z którego zostanie on uszyty.
Samsung We Fraknfurcie
W dniach 2-4 grudnia 1991, podczas szkolenia technicznego przeprowadzonego z myślą o swoich europejskich dystrybutorach, firma SAMSUNG zaprezentowała nowe komputery: DeskMaster 386/33T, DeskMaster 386/33N, DeskMaster 486/20, SysteMaster 486/25TE oraz NoteMaster 386S/20.
Cło w Czecho-Słowacji
Z dniem 1 stycznia 1922 w Czecho-Słowacji weszła w życie nowa taryfa celna uzgodniona z GATT.
Reorganizacja IBM w Europie Wschodniej
IBM, który jak wiadomo pod koniec listopada ub.r.zacząl przeprowadzać wiele drastycznych cięc w zatrudnieniu pracowników, a także dużo zmian zmierzających do decentralizacji zarządzania, ma w Europie Wschodniej trzy przedstawicielstwa (w Czecho-Słowacji i Polsce - 1991 r., na Węgrzech nieprzerwanie już od 1936).
Vax za...półtora tysiąca dolarów?
W październiku zeszłego roku wprowadzono nowe modele VAX-a 4000 i VAX-a 6000, których szybkość jest niekiedy 3 razy wyższa od szybkości poprzednich modeli. Spowodowało to spadek ceny starszych modeli VAX-a.
Nowe węgierskie przedsiębiorstwo handlowe Budapeszt
Czołowe węgierskie przedsiębiorstwa działające w branży komputerowej - Controll, Microsystem i Muenszertechnika - utworzyły wspólną filię handlową p.n."3 soft" z kapitałem założycielskim wynoszącym w przeliczeniu 300 tys. USD.
Szturm na wschodni rynek
Producenci sprzętu komputerowego, którzy ze zmiennym szczęściem radzą sobie na przeżywających trudności rynkach w krajach szeroko rozumianego Zachodu, wykazują coraz większe zainteresowanie chłonnym rynkiem w Europie Wschodniej, zwłaszcza od czasu rozluźnienia ograniczeń w handlu z państwami tej strefy.
Anglia najbardziej skomputeryzowanym krajem Europy
Studium przeprowadzone przez pismo "Das Beste aus Reader's Digest" wykazało, że najbardziej skomputeryzowanym krajem w Europie jest W. Brytania, gdzie 22% gospodarstw domowych posiada własny PC. Na drugim miejscu znajduje się Holandia z 20% skomputeryzowanych gospodarsw domowych, a na trzecim Szwajcaria z 15% komputerów. Ta ostatnia wyprzedzama jednak swych europejskich sąsiadów pod względem mocy obliczeniowej posiadanych komputerów.
Elektronika: zacofanie Europy
Eksperci EWG biją na alarm, że w elektronice przemysł zachodnioeuropejski pozostaje w tyle co najmniej o 3-4 lata za technologią światową, głównie japońską, a w niektórych dziedzinach opóźnienie sięga nawet lat dziesięciu. Aby przeciwdziałać temu opóźnieniu, które nie wszędzie już jest do nadrobienia, opracowano pakiet przedsięwzięć zmierzających do przyspieszenia w skali całej EWG opracowań i wdrożeń w dziedzinie informatyki.
Hewlett-Packard w Polsce
Amerykańska firma Hewlett-Packard podała swe wyniki finansowe za ostatni rok obrachunkowy, który zamknęła 31 października 1991r.
ATM otwiera drzwi dla Silicon Graphics
Warszawska firma ATM została oficjalnym przedstawicielem amerykańskiej Silicon Graphics Inc., producenta wysokiej jakości stacji graficznych.
Bezrobotny w komputerze
Pod koniec ub. r. w 399 biurach pracy było zainstalowanych 1100 komputerów, korzystano też z 10 programów obsługi bezrobotnego.
RISC 6000 IBM w Zielonej Górze
Wyższa Szkoła Inżynierska w Zielonej Górze otrzymała pod koniec ub. r. komputer RISC 6000 IBM, który pracuje w sieci obejmującej na razie Wydz. Elektryczny i Wydz. Budownictwa.
Reklama zamknie się za 15 sekund. Przejdź do serwisu »