Computerworld.pl
Konferencje
Okiem Prezesa
Tematy
Agile
Aplikacje Biznesowe
Bezpieczeństwo
Big Data
Cloud Computing
DataCenter
GDPR/RODO
SDN
Sieci
Smart City
Praca w IT
Przemysł 4.0
Digital Leaders
Badanie AudIT
Biblioteka IT
Prenumerata
Strefy tematyczne
Alcatel-Lucent Enterprise – rozwiązania IT dla rozwoju biznesu
Check Point Cyberbezpieczeństwo w 2020
Cisco Webex
Commvault - Zintegrowane rozwiązania do backupu danych
Fortinet Bezpieczna praca zdalna
Fortinet Cyberbezpieczeństwo
Google Cloud
HPE GreenLake
HPE Infrastruktura
IBM Security University 2020
IBM Data and AI Virtual Forum Poland
IFS Applications
SAP Analityka Big Data
SUSE Innowacje Open Source dla biznesu
VMware SD-WAN by VeloCloud
×
Szukaj
Konferencje
Wiadomości
CIO Executive
Podcasty
Okiem Prezesa
Wywiady
Badanie AudIT
Biblioteka IT
Praca w IT
Tematy
Agile
Aplikacje Biznesowe
Bezpieczeństwo
Big Data
Cloud Computing
DataCenter
GDPR/RODO
SDN
Sieci
Smart City
Praca w IT
Przemysł 4.0
Digital Leaders
Strefy tematyczne
Alcatel-Lucent Enterprise – rozwiązania IT dla rozwoju biznesu
Check Point Cyberbezpieczeństwo w 2020
Cisco Webex
Commvault - Zintegrowane rozwiązania do backupu danych
Fortinet Bezpieczna praca zdalna
Fortinet Cyberbezpieczeństwo
Google Cloud
HPE GreenLake
HPE Infrastruktura
IBM Security University 2020
IBM Data and AI Virtual Forum Poland
IFS Applications
SAP Analityka Big Data
SUSE Innowacje Open Source dla biznesu
Prenumerata
Archiwum
Download
Newslettery
Strona główna
Archiwum
Rocznik 1993
Wydanie 46-1993
Wydanie 46-1993, 13 grudnia 1993
prenumerata klasyczna
prenumerata elektroniczna
Administracja
Ewidencje Ludności w spisach PESEL
Zdaniem wielu ekspertów (patrz opinie informatyków wojewódzkich w CW PL 34 str. 4) informatyzacja administracji znajduje się w fazie żywiołowego rozwoju. Szacuje się, że każda z małych i średnich gmin wydaje na wdrażanie lokalnych systemów informatycznych ponad miliard zł rocznie. Jak Polska długa i szeroka powstają mniej lub bardziej udane systemy informatyczne, których twórcy poszukują wypłacalnych klientów. Warto jednak zwrócić uwagę na jakość tej oferty.
X-terminale
Rynkowym przebojem z roku na rok stały się w administracji amerykańskiej X-terminale. Ich sprzedaż w porównaniu z 1992 r. uległa w roku obrachunkowym 1993 podwojeniu. I podobno wcale się nie zanosi na zmniejszenie tempa wzrostu.
biznes, rynek, gospodarka
Pokora czy zazdrość?
Z punktu widzenia Warszawy poziom rozwoju naszego przemysłu informacyjnego wydaje się całkiem niezły. Coraz więcej katalogów, baz na dyskietkach, obserwujemy nawet próby udostępniania informacji online - tzn. za pośrednictwem linii telefonicznych bezpośrednio do komputera użytkownika w biurze, a także w domu. Nie wypadamy jednak zbyt dobrze na tle niektórych krajów ościennych.
Ile wydajemy na marketing?
Tytułowe pytanie, jak się okazało w trakcie przygotowywania odpowiedzi na nie, ma dodatkowy sens.
Conner na COMDEXie
Podczas tegorocznych targów COMDEX Conner Peripherals Inc. zademonstrowała wiele nowych produktów:
Zanim znajdziesz się w Sądzie Pracy
Sądy Pracy skarżą się na nadmiar napływających do nich pozwów. Fala skarg zaczęła się przed kilku laty, wraz z masowymi zwolnieniami pracowników z sektora państwowego. Później dołączyły inne działy gospodarki narodowej i znaczna część pracującej populacji Polaków (wg przybliżonych szacunków jej wielkość wynosi ok. 30%) miała okazję zasiąść w ławach sądowych, głównie w charakterze powodów, chociaż nie tylko.
Data General eksperymentuje
W obliczu niepewnej przyszłości mikroprocesora 88000 RISC Data General rozpoczęła przymiarki systemu DG/UX System V Release do innych mikroprocesorów. W ten sposób firma przygotowuje się do ewentualności zrezygnowania z RISC-owego procesora 88000 w swoich serwerach Aviion.
Rozmiary tygrysa.
Komputerowi liderzy Tajwanu, 1992 r.
Siemens-Nixdorf i Windows NT
Czy Windows NT stanowi zagrożenie dla Unixa? Pytanie to powinno dręczyć Klausa Gewalda, szefa ds. Unixa w firmie Siemens-Nixdorf. Jednak według jego opinii, nic nie jest już w stanie zahamować ekspansji Unixa. Dlatego, zdaniem Gewalda, rynek dla Windows NT jest dosyć ograniczony.
Serwery relacyjnych DBMS
Sercem wielu instalacji o architekturze klient/serwer jest oprogramowanie, obsługujące relacyjne bazy danych. W architekturze tej proces klienta (reprezentowany przez aplikację czołową typu front-end, dostarczającą interfejs z użytkownikiem), wysyła zlecenie usługi do procesu serwera (realizowane przez oprogramowanie zaplecza, tzw. back-end aplikacji lub DataBase engine). Oprogramowanie zaplecza zarządza przetwarzaniem danych, tzn. może je uaktualniać, przeszukiwać, dbać o integralność danych, sterować kolejno wieloma zleceniami (kolejkowanie). Otrzymane rezultaty pracy zostaną przesłane do procesu klienta w formie komunikatu.
Komputery w bibliotekach wojewódzkich
Automatyzacja bibliotek publicznych to temat II Ogólnopolskiej Konferencji w Białymstoku.
Historia kołem się toczy
Koniec roku jest tradycyjnie już, czasem podsumowań, prognoz i refleksji. Zobaczmy zatem, jakie wnioski płyną dla nas z całego 1993 r., jeśli chodzi o ceny PC.
Cztery Asy Della
"Cztery Asy" to cztery zestawy komputerowe po specjalnych cenach, za pomocą których Dell Computer Poland rozpoczął wielką akcję promocyjną 15 listopada br. Identyczna akcja przeprowadzona rok temu przyniosła znaczny sukces, mimo że firma nie była jeszcze znana na polskim rynku. Tegoroczna oferta jest atrakcyjna zarówno dla indywidualnych użytkowników jak i dużych firm.
Ostatnia dotacja dla Bulla
Rząd francuski zapowiedział udzielenie dotacji firmie Bull na kwotę 7 mld FR (ok. 1,2 mld USD!).
Szlakiem multimediów
IBM i Sybase Corp. zawarły porozumienie dotyczące oferowania multimediów na stacjach roboczych RS/6000.
Wiele emulacji
Firma Digital Equipment Corp. rozpoczęła we wrześniu br. sprzedaż alfanumerycznego terminala Dorio, który może emulować 16 różnych tego typu urządzeń.
Informatyka w Europie i USA
Firma IDC z Kronbergu dokonała porównania rynku informatycznego i zachowań użytkowników EDP (Electronic Data Processing) w Europie i USA.
Tańsze terminale NCD
Firma Network Computing Devices Inc. ogłosiła w listopadzie obniżkę cen na terminale X Windows o wysokiej rozdzielczości.
Rosyjski OCR
Rosyjskie firmy komputerowe Cognitive Technologies i OCR Trade razem z niemiecką firmą Computer Gesellshaft Konstanz (CGK) zaprezentowały w Moskwie swe najnowsze opracowania w dziedzinie automatyzacji wprowadzania dokumentów.
Niezależny France Telecom
Firma France Telecom nie zostanie włączona do realizowanego obecnie szerokiego programu prywatyzacji - oznajmił francuski minister przemysłu Gerard Longuet - będzie jednak instytucją niezależną.
Wideokonferencje Intela
W przyszłym roku powinny ukazać się na rynku nowe produkty wideokonferencyjne firmy Intel oparte na technologii Intel Indeo. Na targach Comdex producent zaprezentował prototypowy system wideokonferencyjny, pozwalający użytkownikom na prowadzenie rozmowy wideotelefonicznej podczas pracy np. z edytorem tekstu (obie aplikacje korzystają z tego samego ekranu).
Rosyjska wersja Ami Pro
Na rosyjskim rynku oprogramowania pojawiło się wreszcie zapowiadane od dawna zrusyfikowane Ami Pro 3.0.
Idee i Technologie
"Mercedes" na biurku
Brzmi to prawie jak herezja, ale na świecie istnieją nie tylko komputery pecetopodobne.
Informatyka bankowa
Wspólna sieć MasterCard i Europay
MasterCard i Europay połączyły swe siły i wprowadzają unixową globalną sieć przetwarzania transakcji do swoich 24 tys. instytucji finansowych. Szacowany na 90 mln USD projekt ma być całkowicie zrealizowany do końca 1995 r. Oczekuje się, że sieć będzie pracować ponad 10 razy szybciej i bardziej niezawodnie, niż używana obecnie do obsługi płatności sieć bazująca na minikomputerach IBM Series/1.
Express
W prowadzeniu interesów ogromną, choć czasem jeszcze nie docenianą rolę odgrywa informacja. Znajomość klienteli, jej oczekiwań i potrzeb, niezależnie od tego czy oferuje się warzywa, ubezpieczenia czy też fundusze kapitałowe, może w znaczący sposób wpłynąć na pozycję firmy na rynku. Wynika stąd potrzeba posiadania, oprócz systemów obsługi transakcji, także narzędzi do kompleksowej analizy danych. W CW nr 41 z 8 listopada '93 przedstawiliśmy SAS System, dziś kolej na Express.
Komputer na biurku
Commodore Amiga CD32
Na wystawie "Computer '93" firma Commodore zaprezentowała konsolę Amiga CD32. Może ona być używana nie tylko jako konsola do gier i odtwarzacz muzycznych płyt kompaktowych, ale także jako odtwarzacz wideo-CD.
Okiem praktyka - co nowego
Niedawno firma Quark z Denver wprowadziła nową wersję programu QuarkXPress 3.2 dla komputerów Macintosh. Ostatnia wersja dla Windows nosi numer 3.12. W nowym programie poprawiono obróbkę kolorów, usprawniono backup oraz wprowadzono kilka innych nowości. Wpłyną one na zwiększenie wydajności i poprawią komfort pracy. Największe znaczenie dla profesjonalistów ma jednak niewątpliwie nowy sposób generowania barw na różnego rodzaju urządzeniach.
Programy dla firmy
SoftPoint oferuje oprogramowanie kanadyjskiej firmy Delrina Corp. WinFax Pro 3.0, PerForm Pro Plus i FormFlow.
Adobe Acrobat i Software Dispatch
Firma Adobe Systems udostępniła w październiku br. firmie Apple licencję na Adobe Acrobat Reader for Windows, w celu włączenia go do Software Dispatch - nowego produktu dla CD- ROM firmy Apple.
Adobe Streamline 3.0
Firma Adobe Systems oferuje pakiet Streamline 3.0 dla komputerów Macintosh. Jest to narzędzie studia graficznego, pozwalające przekształcać barwne i czarno-białe obrazy rastrowe w format Adobe PostScript.
Narzędzia, systemy, sieci, bazy danyc
i386 dla sterowania
Przejście w większości nowych konstrukcji komputerów PC na procesory i486 spowodowało znaczne zmniejszenie popytu na procesory i386.
Era budynków inteligentnych nadchodzi
Trudno wyobrazić sobie nowoczesną firmę, działającą w dowolnej dziedzinie, która nie stosowałaby najnowszych środków informatyki i telekomunikacji. Środki te, w połączeniu z automatyką elektroniczną, zrewolucjonizowały nie tylko pojedyncze biura, ale całe firmy wraz z budynkami.
Amerykańska autostrada danych
Idea utworzenia ogólnoamerykańskiej sieci do przesyłania danych, zapewniającej wysoką przepustowość (1 Gb/s), należała do przedwyborczych obietnic prezydenta Clintona i nie została zapomniana po wyborach. Wiadomo już, że administracja zamierza wydać na ten cel ok. 30 mld USD do roku 2000. Większą część tej sumy pochłoną koszty budowy sieci światłowodowej oraz podłączeń do niej.
Co w LAN-ie piszczy?
Problemy związane ze sprawnością sieci lokalnych są znane z pewnością niejednemu administratorowi systemu.
Notebookowy podglądacz sieci
Firma Network General oferuje nową rozbudowaną wersję systemu analizy sieci - Sniffer. Do pakietu dołączono system ekspercki, który po odnotowaniu błędu w pracy sieci automatycznie generuje alarm i wyświetla różne scenariusze możliwych przyczyn tej sytuacji. Pakiet dysponuje funkcjami filtracji informacji oraz umożliwia sporządzanie raportów w sposób selektywny.
Program szyfrowania danych
Firma ViaCrypt oferuje program szyfrowania danych ViaCrypt PGP, który koduje przesyłaną sieciami komputerowymi pocztę E-Mail i pakiety danych chroniąc je przed odczytaniem przez osoby nie upoważnione.
Terminal serwer NetTRAX
Firma Arnet Corp. zapowiedziała rozpoczęcie w grudniu br. dystrybucji w Europie swego nowego produktu - terminal serwera NetTRAX.
Nowy Serwer Aviion
Data General Corp. wprowadziła na rynek nowy serwer klasy low-end z rodziny Aviion - AV 5500, przeznaczony do pracy w małych firmach.
Archiwizacja systemu NetWare 4.x
Użytkownicy, którzy zamierzają w najbliższej przyszłości zainstalować u siebie nową wersję systemu sieciowego NetWare 4.x stoją przed poważnym problemem. Mianowicie, istniejące obecnie programy do wykonywania zrzutów archiwalnych systemu NetWare nie obsługują w pełni sieci systemu 4.x. Fakt ten może znacznie opóźnić przechodzenie użytkowników na nową wersję systemu.
OSI a aplikacje dla przemysłu
W 1977 r. ISO (International Organization for Standardization) zgodziła się koordynować prace normalizacyjne, mające na celu ujednolicenie zasad przesyłania danych w sieciach komputerowych.
Programy zarządzania siecią 3Com
3Com Corp. przedstawiła plany wprowadzenia na rynek pakietu Transcend - zestawu aplikacji do zarządzania sieciami komputerowymi, które pozwolą administratorom sieci kontrolować pracę poszczególnych jej części i korzystających z niej użytkowników. Aplikacje te mają sprawować nadzór nad pracą określonych grup użytkowników, odległych biur, sieci LAN i sieci rozległych.
Co nowego w sieciach peer-to-peer
Dwie firmy, Artisoft Inc. i Performance Technology Inc. wprowadzają na rynek nowe sieciowe systemy operacyjne peer- to-peer (sieć stacji równorzędnych), przeznaczone do pracy w prostych systemach sieciowych i dla użytkowników, którzy dopiero stawiają pierwsze kroki w tej dziedzinie.
Windows for Workgroups 3.11
Windows w sieci
Okolice informatyki
Mapy z komputera
Ortofotografia jest znaną techniką pozwalającą na tworzenie dokumentów kartograficznych, na których w każdym punkcie ekspozycji poprawiane są błędy wynikające z nachylenia kamery i deniwelacji terenu, a więc w taki sposób, jakby zdjęcia wykonywane były z nieskończonej odległości obiektywem o osi prostopadłej do każdego punktu fotografowanego obszaru.
Bogata przeszłość
Prezes Softbanku, Aleksander Lesz wspomina...
Liczą się pieniądze
Wobec dość częstych ostatnio klęsk żywiołowych w Stanach Zjednoczonych, firmy ubezpieczeniowe zmuszone są bronić się przed koniecznością wypłacania z tego tytułu bajońskich sum pieniężnych, nieproporcjonalnych do gromadzonych składek. Dlatego też Continental Insurance z Nowego Jorku przygotowało system pozwalający na przewidywanie klęsk żywiołowych i przystosowanie składek ubezpieczeniowych do prawdopodobieństwa ich wystąpienia.
Rękopisy Puszkina w komputerze
Rękopisy największego rosyjskiego poety - Aleksandra Puszkina - uchodzą w Rosji za narodową świętość. Fundacja, której członkami jest ok. 300 dużych firm brytyjskich, postanowiła sfinansować wspólny projekt zachowania ich dla potomności w postaci cyfrowej.
Chronić przed nudą
Wymyślono juź wiele aplikacji komputerowych, które mimo że na pierwszy rzut oka wydają się całkowicie nieprzydatne, w przyszłości okazują się dość pomocne. Miejmy nadzieję, źe tak właśnie będzie w przypadku kontrowersyjnego programu Opus 'n Bill Screen Saver firmy Delrina Corp.
Telekomunikacja
Telekomunikacja w roku 2010 (cz. 2)
Współpraca komputerów z urządzeniami telekomunikacyjnymi do tej pory nie układała się najlepiej, przez co cierpiał przeciętny użytkownik. Ostatnio jednak współpraca ta staje się coraz lepsza, dzięki postępom w przetwarzaniu mowy i dźwięku.
Vademecum CW
Mądrzy ludzie żyją w brudzie?
Dziwnym trafem nasze dbanie o porządek i czystość w biurze czy w domu często nie dotyczy wszelakich urządzeń elektronicznych, a komputerów w szczególności. Sprawia to na ogół jak najgorsze wrażenie. Wyobraźmy sobie bowiem: ekskluzywne biuro, palmy i mahonie, sekretarki jak z żurnala, a stojący komputer czy faks po prostu się lepi. Z daleka widać, że jest brudny. A fe!
W przedsiębiorstwach
Inwar SAD
Firma Inwar wprowadziła na rynek program dla obsługi celnej i opracowywania formularzy SAD, SAD BIS i SAD Specyfikacja.
Prawo Przedsiębiorcy w komputerze
Firma Buchalteria sp. z o.o. oferuje poradnik prawny Prawo Przedsiębiorcy w Komputerze. Program został opracowany we współpracy z Biurem Informacji Organizacyjno-Prawnej INFOR. Jest on bazą danych zawierającą teksty aktów prawnych, których znajomość jest niezbędna dla prowadzących działalność gospodarczą.
CAD - co to takiego?
Większości z nas komputer kojarzy się głównie z takimi aplikacjami jak edytor tekstów, arkusz kalkulacyjny, czy baza danych. Istnieją jednak jego znacznie bardziej specjalistyczne zastosowania, takie jak np. wspomaganie procesów tworzenia i opracowywania dokumentacji technicznej. Spróbujmy nieco przybliżyć ten właśnie problem.
Genesis dla przemysłu
W połowie br. odbyło się w Warszawie seminarium, na którym firma TRANSTEK zaprezentowała oprogramowanie GENESIS CONTROL SERIES (przeznaczone do sterowania procesami produkcyjnymi) amerykańskiej firmy ICONICS. Pisaliśmy o tym w CW PL 31 z br.
Wydarzenia
Promocyjna, świąteczna sprzedaż czy cicha abolicja?
Microsoft, w celu rozpropagowania polskich wersji swych produktów, rozpoczął ich sprzedaż po cenie upgrade'u. Promocja trwać będzie do końca stycznia 1994 r. Celem akcji jest poważne zwiększenie liczby legalnych i zarejestrowanych użytkowników polskiego oprogramowania Microsoft. Akcja jest związana z przewidywanym uchwaleniem przez Sejm RP uchwały o ochronie praw autorskich, dającej lepsze narzędzia w walce z piractwem komputerowym.
Kupujcie QR-Tekst
Ceny oprogramowania klasy QR-Tekst w Europie Zachodniej są relatywnie wysokie. Na ich płacenie może sobie pozwolić tylko rozwinięta gospodarka zachodnia.
Możliwości i bariery polskich firm komputerowych
To, co już częściowo sygnalizowaliśmy w naszych wcześniejszych publikacjach (CW nr 45 z 1992 r. i nr 33 z 1993 r.) znalazło teraz pełne potwierdzenie w drugim Raporcie Specjalnym ComputerWorlda - Polski Rynek Komputerowy, I półrocze 1993 (dodatek do nr. 43/120).
Kasy fiskalne na SHOP EXPO '93
Równolegle z targami OFFITEC-INTERBANK- KOMTEL '93 odbyły się w dniach 16-19 listopada br. targi SHOP EXPO '93, czyli II Międzynarodowe Targi Wyposażenia Sklepów, Gastronomii i Techniki Opakowań.
Soft-tronik w poznańskiej Akademii Ekonomicznej
Po Wrocławiu, Sopocie i Warszawie właśnie w Poznaniu otworzony został najnowszy Soft-tronik Education Center. Kontrakt, podpisany między Akademią Ekonomiczną i Soft- tronikiem zyskał poparcie dr. Andrzeja Florczyka, dyrektora Departamentu Informatyki Rady Ministrów.
Tajny przetarg w Krakowie - akt drugi
Pisaliśmy już o dziwnym przetargu na komputeryzację Urzędu Miasta w Krakowie (CW nr 26/93 r.), gdzie gra idzie ok. 20 mld zł. Obecnie radni z komisji rewizyjnej wystąpili o renegocjację w trybie pilnym podpisanej umowy.
Oddział Compaqa otwarty
Compaq Computer utworzył 30 listopada w Warszawie Compaq Computer sp. z o.o. Tak powstała 29 filia marketingowa Compaqa na świecie. Zgodnie z nieoficjalnymi zapowiedziami dyrektorką polskiego oddziału została p. Ewa Gajewska- Blaisdell, która ma za sobą bogaty staż w branży komputerowej (m.in. Wyse Technology, Hewlett-Packard, Gateway). Na konferencji prasowej zorganizowanej z tej okazji obecny był również starszy wiceprezes i Dyrektor Generalny Compaqa na Europę, Bliski Wschód i Afrykę, Andreas Barth oraz dyrektor wykonawczy Business Development Group z europejskiej centrali firmy w Monachium, Zelimir Ilic.
Komputer Expo '94 - już prawie komplet
Jak powiedziała p. Grażyna Karłowska z Biura Reklamy S.A., organizatora Międzynarodowych Targów Komputer Expo '94 (25- 28 stycznia 1994 r. w Warszawie), praktycznie cała powierzchnia wystawiennicza została już sprzedana.
Komputerek ci ja?
Tego jeszcze w centrum Krakowa nie było! Wystawa połączona z zabawą, biznesem, seminariami naukowymi i strategicznymi konferencjami na tematy związane z komputeryzacją. Info- Festiwal zorganizowany przez Business Foundation, CPI i Lupusa we współpracy z polskimi stowarzyszeniami informatycznymi, był imprezą bardzo nierówną i nieco nie zorganizowaną. Tym niemniej, kilka wydarzeń wystawy na długo zapadnie w pamięć jej uczestników.
Reklama zamknie się za 15 sekund. Przejdź do serwisu »