Computerworld.pl
Konferencje
Okiem Prezesa
Tematy
Agile
Aplikacje Biznesowe
Bezpieczeństwo
Big Data
Cloud Computing
DataCenter
GDPR/RODO
SDN
Sieci
Smart City
Praca w IT
Przemysł 4.0
Digital Leaders
Badanie AudIT
Biblioteka IT
Prenumerata
Strefy tematyczne
Alcatel-Lucent Enterprise – rozwiązania IT dla rozwoju biznesu
Check Point Cyberbezpieczeństwo w 2020
Cisco Webex
Commvault - Zintegrowane rozwiązania do backupu danych
Fortinet Bezpieczna praca zdalna
Fortinet Cyberbezpieczeństwo
Google Cloud
HPE GreenLake
HPE Infrastruktura
IBM Security University 2020
IBM Data and AI Virtual Forum Poland
IFS Applications
SAP Analityka Big Data
SUSE Innowacje Open Source dla biznesu
VMware SD-WAN by VeloCloud
×
Szukaj
Konferencje
Wiadomości
CIO Executive
Podcasty
Okiem Prezesa
Wywiady
Badanie AudIT
Biblioteka IT
Praca w IT
Tematy
Agile
Aplikacje Biznesowe
Bezpieczeństwo
Big Data
Cloud Computing
DataCenter
GDPR/RODO
SDN
Sieci
Smart City
Praca w IT
Przemysł 4.0
Digital Leaders
Strefy tematyczne
Alcatel-Lucent Enterprise – rozwiązania IT dla rozwoju biznesu
Check Point Cyberbezpieczeństwo w 2020
Cisco Webex
Commvault - Zintegrowane rozwiązania do backupu danych
Fortinet Bezpieczna praca zdalna
Fortinet Cyberbezpieczeństwo
Google Cloud
HPE GreenLake
HPE Infrastruktura
IBM Security University 2020
IBM Data and AI Virtual Forum Poland
IFS Applications
SAP Analityka Big Data
SUSE Innowacje Open Source dla biznesu
Prenumerata
Archiwum
Download
Newslettery
Strona główna
Archiwum
Rocznik 1993
Wydanie 41-1993
Wydanie 41-1993, 8 listopada 1993
prenumerata klasyczna
prenumerata elektroniczna
biznes, rynek, gospodarka
Emulatory Pericom
Firma Pericom Software PLC oferuje pakiety teemtalk-320W i teemtalk-340W, które zapewniają emulację na PC wielu typów terminali dla różnych platform sprzętowych (DEC, Hewlett-Packard, Data-General, Prime, Tandem). Nowe wersje tych pakietów uzupełniono programem teemtalk-3270W emulującym alfanumeryczne terminale IBM serii 327x.
Terminal Wyse
Wyse Technology Inc. oferuje nowy model terminala WY-55 przeznaczonego do pracy z komputerami mini, mainframe lub w środowiskach PC z wieloma użytkownikami.
CD-ROM dla 6 dysków
Pioneer Electronics Corp. zapowiedział wprowadzenie na rynek DRM-602X - napędu CD-ROM wyposażonego w pojemnik na dyski i umożliwiającego swobodny dostęp do maksymalnie 6 dysków CD.
Wierne kolory
Firma Canon Inc. opracowała Canon Color Management System, którego zadaniem jest utrzymanie wierności kolorów we wszystkich stadiach obróbki obrazów od skanera, przez wyświetlanie na kolorowym monitorze do wydruku na kolorowej drukarce lub kopiarce.
Microsoft ignoruje DCE
W dziedzinie sieci rozproszonych firma Microsft idzie ze swoim Windows NT nieco pod prąd ogólnych tendencji.
Soft-tronik a sprzedaż bezpośrednia
Wiesław Osowiecki, szef firmy Soft-tronik, największego dystrybutora w Europie Wschodniej, obronił swoje stanowisko dotyczące bezpośredniej sprzedaży i związków finansowych z dealerami Pecetów.
Szary import
Nazwą szary import określamy import legalny w świetle polskich przepisów celnych i podatkowych, lecz odbywający się poza strukturami dystrybucyjnymi.
Nowe produkty Digitala dla środowiska klient/serwer
Digital Equipment Corporation przedstawił nową strategię firmy na lata 90. oraz obszerną gamę ponad 150 nowych produktów sprzętowych, softwarowych i usług na ogólnoeuropejskiej konferencji prasowej w dniu 12.10.1993. Prawie jednocześnie (różnica czasu) w siedzibie firmy w Maynard (Massachusetts, USA) odbywał się pokaz dla amerykańskich klientów firmy.
Informator o rynku wschodnioeuropejskim
Na niemieckim rynku wydawniczym pojawił się 2-tomowy informator ''Der elektronische Fachinformationsmarket in Osteuropa'' wydawnictwa Hoppensted Verlag z Darmstadtu.
Sukces Newtona i Apple
Jak oznajmił szef Apple Computer Inc. John Sculley, w czasie pierwszego miesiąca po wejściu na rynek komputerów Newton MessagePad sprzedano ich ponad 10 tys., mimo wielu uwag krytycznych na temat nowego komputeru.
GroupWare Bulla i Lotusa
Firmy Bull i Lotus zadecydowały o podjęciu współpracy w połączeniu oprogramowania typu GroupWare (Notes Lotusa) z produktami informatyki biurowej i przetwarzania obrazów firmy Bull.
Alians HP z Control Data
Control Data podpisał umowę z HP, mocy której CD będzie sprzedawać kompletne systemy stacji roboczych HP Apollo 9000 7000 i serwerów biznesowych HP Apollo 9000 800.
Eurorynek urządzeń sieciowych
Europejski rynek urządzeń służących do łączenia sieci (internetworking equipment) przeżywa boom. Wzrost o 47,5% w 1992 r. przekroczył nawet to, co osiągnięto w USA i basenie Pacyfiku. Na zakupy router'ów i mostków (bridge) w 1992 r. wydano w Zachodniej Europie 495 mln USD. Według European Network Expertise Center (IDG) z Amsterdamu, ten segment rynku będzie rósł w dalszym ciągu aż do 1997 r., choć tempo wzrostu spadnie do 9,5% i w 1997 r. zakupy sprzętu pochłoną sumę ok. 779 mln USD.
Comparex - więcej mainframe'ów
Obroty BASF-Comparex Informationssysteme, dostawcy komputerów mainframe i urządzeń peryferyjnych, wyniosły w I pół. br. 574 mln DM i wzrosły o 7% w porównaniu do analogicznego okresu ub. roku.
Wzrastają zyski APC
American Power Conversion Corp. ogłosiła rekordowe wyniki obrotów i zysku w III kw. roku finansowego zakończonym 30 września br.
Pierwszy miliard Silicon Graphics
Jeden z pierwszych na świecie producentów graficznych systemów komputerowych, firma Silicon Graphics Inc. z Mountain View w Kalifornii osiągnęła w zakończonym 30 czerca roku finansowym obrót 1,1 mld USA, o 26% więcej niż w ub.r. Dochód netto wyniósł 95 mln USD. W poprzednim roku, w wyniku przejęcia przez Silicon Graphics firmy MIPS Computer Systems, odnotowano stratę w wys. 118 mln USD. W samym IV kw. roku finansowego (od 1 kwietnia do 30 czerwca) obroty firmy wyniosły 319 mln USD, o 33% więcej niż w analogicznym okresie zeszłego roku.
Spadek obrotów Cap Gemini
Firma Cap Gemini Sogeti SA wykazała w pierwszych 6 mies. bieżącego roku gospodarczego spadek obrotów do sumy 5,58 mld FF, podczas gdy w analogiczym okresie roku ub. osiągnęła obrót 5,89 mld FF.
Budujemy autostradę danych
Rozmowa ComputerWorld PL z szefem Microsoftu Billem Gatesem
Cennik
Oprogramowanie dla firmy, urzędu (cz. 2.)
Przedstawiona w bieżącym cenniku oferta oprogramowania dla firmy i urzędu jest kontynuacją zestawienia z poprzedniego numeru CW. Ogromną większość zaprezentowanych pakietów wpisano do cennika na podstawie materiałów z tegorocznych targów oprogramowania Softarg w Katowicach. Sam fakt, że jest to kolejny czwarty numer cennika, poświęcony oprogramowaniu po polsku , świadczy o wielkości tegorocznej, softargowej oferty. W jej skład wchodzą nie tylko pakiety opracowane przy użyciu Clippera - wiele z nich zostało napisanych z pomocą takich języków jak Pascal, C++ lub języków tworzenia aplikacji do baz danych jak Progress czy Informix. Pojawiła się także spora liczba programów pracujących pod kontrolą Windows.
Za górami, za lasami
Od pewnego już czasu na naszym rynku komputerów osobistych nie dzieje się w zasadzie nic nowego. Po wakacyjnym skoku, który przypomnijmy, został spowodowany wprowadzeniem VAT, ceny są raczej ustabilizowane i wykazują nieznaczną tylko tendencję rosnącą, a nowych i tanich modeli nie widać. My natomiast (klienci) wspominamy jedynie "dawne, dobre czasy" i wertując zachodnie (najczęściej amerykańskie) katalogi, wzdychamy, że u nas tak drogo.
giełda pracy
Nie jestem wyjątkiem
Porady dla poszukujących pracy zamieszczają również zachodnie pisma komputerowe, chociaż tam - podobnie jak w Polsce - nie ma strukturalnego bezrobocia w branży informatyczno-komputerowej. Tym niemniej problemy naszego środowiska są podobne. Warto więc poczytać co doradzają dziennikarze z tygodnika "Computerwoche" swoim czytelnikom, gdzie od kilku tygodni prowadzona jest rubryka pt. "Strategia poszukiwania pracy w okresie recesji". Jedne z odcinków zawiera kwintesencję tej strategii. Sprowadza się ona do przestrzegania zasady, że szukający pracy musi umieć zaprezentować siebie jako "rozwiązywacza" problemów swego potencjalnego pracodawcy.
Informatyka bankowa
Lot SAS-em
Rosnąca konkurencja na rynku usług finansowych oraz ogromna masa informacji konieczna do kierowania biznesem sprawiają, że od oprogramowania wymaga się nie tylko szybkiego i szerokiego dostępu do danych, ale również szybkich oraz nowoczesnych narzędzi do ich interpretacji, wspomagających podejmowanie decyzji. Takie wymagania spełnia z pewnością System SAS, zintegrowany system globalnej obsługi informacji.
Komputer na biurku
Podwójny plus
Firma Symantec oferuje środowisko programowe języka C++, które umożliwia opracowywanie aplikacji pracujących pod 16- lub 32-bitowym DOS albo Windows. Jądrem wersji 6.0 tego środowiska jest jednoprzebiegowy kompilator optymalizujący. Wytwarza on kod wynikowy w sposób uwzględniający specyfikę procesorów Pentium Intela. Zintegrowany DOS-Extender może być używany bez dodatkowych opłat licencyjnych. C++ Symanteca używa biblioteki Microsoft Foundation Classes 2.0.
Ami Pro na Unixie
Lotus Development Corp. wprowadził na rynek edytor tekstu Ami Pro w wersji dla HP/UX (Hewlett-Packard Unix). Implementacje dla Unixów firm IBM oraz Sun Microsystems mają być dostępne na początku 1994 r.
Windows for Workgroups 3.11
Microsoft Corp. od początku października rozpoczął promocję Windows for Workgroups, Version 3.11, produktu mającego zastąpić bestsellerowe Windows 3.1.
Gaz do dechy! (czyli Toshiba XM-3401B)
Rywalizacja trwa. Widać to szczególnie wśród urządzeń pamięci masowej. Ilość informacji, przetwarzanych przez nasze komputery rośnie bowiem w tak zastraszającym tempie, że dane i programy, ze względu na ich monstrualną objętość, muszą być rozprowadzane na innych niż dyskietki nośnikach, zaś urządzenia stanowiące do niedawna szczyt techniki nadają się obecnie wyłącznie ''do lamusa''. W tej sytuacji, jak to zwykle bywa, uwaga większości użytkowników koncentruje się na produktach z tzw. górnej półki, choć tak naprawdę, wszyscy oczekujemy coraz... tańszych mediów. I jak tu znaleźć kompromis?
"- UPSik!" (czyli SELECT 600 firmy ECP)
Na różnego rodzaju sympozjach, wystawach, a nawet w rozmowach między użytkownikami coraz częściej pada magiczne hasło - bezpieczeństwo danych. Jest to bardzo szerokie pojęcie, obejmujące zabezpieczenie antywirusowe, jakość nośników, specjalne rozwiązania sprzętowe (np. RAID), itp.
Notebooki Zenith
Firma Zenith Data Systems Corp. wprowadziła na rynek nowe modele komputerów notebook.
Notebook z piórkiem
Compaq Computer Corp. oferuje przenośny komputer PC Concerto, wyposażony w piórko i klawiaturę. Jest to pierwszy komputer tej firmy, który obsługuje karty PCMCIA i dysponuje własnym oprogramowaniem systemu.
Stacja CD-ROM IDE
Procom Technologies Corp. oferuje kilka modeli stacji dyskowych CD-ROM w standardzie IDE, który zaczyna skutecznie rywalizować ze standardem SCSI.
książki
Od Herculesa do SVGA
Programiści chcąc w pełni wykorzystać możliwości kart EGA i VGA od początku natrafiali na problemy wynikające z braku dokumentacji. Obecnie dostępna jest już literatura szczegółowo opisująca budowę i programowanie kart EGA i VGA.
Narzędzia, systemy, sieci, bazy danyc
HP Apollo 9000 Series 700
HP Apollo 9000 Seria 700 to rodzina popularnych unixowych stacji roboczych Hewlett-Packarda. Oferowane modele nie znajdują sobie równych w klasie stacji roboczych na biurko, a główne ich przeznaczenie to zastosowania naukowe, inżynierskie, przemysłowe i komercyjno-biznesowe. Pojawienie się nowych modeli wyposażonych w RISCowy procesor PA 7100 przyczyniło się do umocnienia przodującej pozycji HP w tych sektorach rynku.
IBM 486SLC2
IBMowski 486SLC2 jest kolejnym procesorem z serii SLC. Jest on dostępny jako standardowy procesor do montażu na płycie głównej (komputery PS/2 Model 56 i 57) oraz jako mała karta służąca do rozbudowy komputerów wyposażonych w procesory SX lub SLC. Po zainstalowaniu 486SLC2 do systemu taktowanego z częstotliwością 20 MHz otrzymuje się komputer o szybkości większej niż gdyby był wyposażony w i486 25 MHz.
Intersieci
Minęło nie więcej niż 15 lat od momentu kiedy pojawiły się pierwsze komputery personalne, a już narzeka się, że ich stosowanie jako narzędzi indywidualnych, zaczyna być anachronizmem.
Ścisnąć tyle, ile się tylko da
Komputery coraz bardziej integrują się z obrazem. Aplikacje multimedialne, przesyłanie obrazów, wideokonferencje, cyfrowe wideo definitywnie przestają być domeną futurologów. Coraz bardziej stajemy się cywilizacją obrazu. Obraz, zwłaszcza kolorowy, zajmuje całkiem sporo miejsca. Coraz powszechniejsze staje się wołanie o jego kompresję - dobrą i szybką.
Windows i DOS pod Unixem
Firma Insignia Solutions Inc. podpisała ostatnio z Microsoft Corp. porozumienie o korzystaniu z kodu źródłowego systemu operacyjnego Windows. Umożliwi to użytkownikom nowego pakietu Insignia SoftWindows uruchamianie aplikacji napisanych dla Windows 3.1 i MS-DOS pod Unixem.
EtherWave łączy komputery
Farallon Computing Inc. rozpoczął produkcję szeregowych łączników sieci Ethernet, dających użytkownikowi możliwość podłączenia do głównej sieci Ethernet ośmiu różnych urządzeń, używając do tego celu pojedynczego portu.
Okolice informatyki
Włamanie na żądanie
Najlepszą metodą na testowanie efektywności wszelkiego rodzaju zabezpieczeń jest z pewnością próba ich forsowania. Tę strategię ochrony stosuje już wiele firm, zatrudniając specjalne grupy zajmujące się testowaniem bezpieczeństwa systemów komputerowych poprzez próbę włamania się do nich.
Cubase - muzykalna rodzina
Już chyba tylko nieliczni postrzegają komputery osobiste jako maszynki do liczenia i pisania. A to że potrafią one również ''grać'' - skutecznie przekonuje nas firma Steinberg.
Rozmowa CW
SUN w świecie i w Polsce
- Gdy około 10 lat temu SUN rozpoczął działalność, zajmował się głównie działalnością na szeroko pojmowanym rynku technicznym i edukacyjnym.
Telekomunikacja
ISDN atrakcyjna droga przesyłania danych
Coraz powszechniejsze na Zachodzie cyfrowe sieci telekomunikacyjne z integracją usług stają się atrakcyjną alternatywą dla klasycznych zastosowań telekomunikacyjnych w przetwarzaniu danych. Zwłaszcza duże koncerny odkrywają zalety ISDN jako medium, na bazie którego można realizować sieci rozległe, a także sieci lokalne.
Saga o pagerach (3)
Przez dwa tygodnie testowałem działanie czterech istniejących obecnie systemów przywoławczych, dla których lepszym określeniem jest nazwa systemy informujące. Były to (w kolejności alfabetycznej), Bel Pagette, Metro-Bip, Polpager i Telepage. Polpager wysyła wiadomości za pośrednictwem nadajników stacji radiowych UKF, pozostałe systemy mają nadajniki własne. Wszystkie systemy działają przez całą dobę we wszystkie dni roku. Również w każdym z nich możliwe jest przekazanie i nadanie informacji w j. ang. oraz tłumaczenie informacji.
Komercyjny Internet w Warszawie
Porozumienie zawarte przez warszawską firmę ATM z Telekomunikacją Polską SA oraz nawiązanie współpracy z NASK umożliwiło wszystkim zainteresowanym dostęp do sieci Internet. Do połączenia komputera z serwerem IKP (Internet Komercyjny w Polsce) odbiorca powinien mieć modem. Serwerem jest komputer IRIS Indigo Silicon Graphics. Usługę oferuje i administruje warszawska ATM, która zaprasza wszystkich chętnych (tel. 610 60 73).
Vademecum CW
Projektowanie interakcji (systemy OLTP)
W ramach naszego cyklu mówiliśmy o technikach za pomocą których analitycy i projektanci podają specyfikacje, dane systemu i określają funkcje operujące na tych danych. Wspomnieliśmy o technikach których zadaniem jest przetworzenie informacji, uzyskiwanej od użytkowników, na w miarę formalną specyfikację modułów powstającego systemu. Dziś powiemy o trzecim istotnym składniku każdego systemu informatycznego - o jego warstwie interakcyjnej.
Energooszczędny PowerPC
Firmy Motorola i IBM zaprezentowały w październiku br. nowy model procesora PowerPC.
Wydarzenia
PIERWSZA ROSYJSKA MONTOWNIA IMB
4 października 1993 r. w dniu pogrzebu radzieckiego systemu parlamentarnego, w odległym od Moskwy o 20 km Zielenogradzie ruszyła pierwsza montownia komputerów IMB PS/1. W opłaconych przez "Wielkiego Błękitka" pomieszczeniach tamtejszej fabryki "Kwant", z dostarczonych z całego świata oryginalnych części może być rocznie montowanych do 120 tys. komputerów. Oczywiście pod warunkiem, że będzie na nie zbyt.
Multimedia '93
Kolejne Targi Wydawnictw Multimedia '93 odbyły się w dniach 21-24 października 1993 r. w Poznaniu na terenie MTP . Była to dopiero druga tego typu impreza, której przebieg potwierdzał, że organizatorzy i wystawcy nadal szukają odpowiedniej formuły dla targów. Wbrew nazwie medium na targach było tylko jedno: słowo drukowane. W tej sytuacji rozsądna wydaje się albo zmiana nazwy (pozostanie przy Targach Wydawnictw) albo zaproszenie przedstawicieli rzeczywiście wszystkich mediów.
Wspólne działania VLSI, Intel, Microsoft i Compaq w celu dostarczania podręcznego asystenta
Firmy VLSI, Intel, Microsoft i Compaq poinformowały w dn. 14.09.1993 r., że podejmą wspólne działania w celu zajęcia dobrej pozycji rynkowej w najbardziej obiecującej dziedzinie sprzętu przenośnego do zastosowań w biznesie - ''podręcznych asystentów''.
Digital informatyzuje Polskie Radio
Przed laty, gdy technika radiowa była jeszcze w powijakach, wszystko w radiu działo się spontanicznie i na żywo.
Ranking 160 tuż, tuż, tuż, tuż !
Oczekiwany przez wiele osób ranking 150 firm komputerowych ukaże się wraz z 42 nr ComputerWorld datowanym 15 listopada.
Superserwery dla instytutów
Trzy polskie instytuty naukowe nabyły, jako pierwsze w Europie Wschodniej, superserwery Challenge L amerykańskiej firmy Silicon Graphics. Zainstalowano je w Instytucie Fizyki i Centrum Fizyki Teoretycznej PAN, Instytucie Biochemii i Biofizyki PAN oraz w Państwowym Instytucie Geologicznym, a więc wszystkie zlokalizowano w Warszawie.
IBM W KASACH AEROFŁOTU
Amerykanie sfinansują nowy komputerowy system rezerwacji miejsc w ''Aerofłocie'' i towarzystwach lotniczych innych krajów Wspólnoty Niepodległych Państw, określanych powszechnie w Rosji mianem ''bliskiej zagranicy''.
ROSYJSKA "GŁUBINKA" WYMIENIA DOŚWIADCZENIA
W dn. 25-29 października 1993 r. Moskwa gościła międzynarodową wystawę ''Informatyka '93''. Podstawowym zadaniem imprezy była prezentacja osiągnięć regionalnej informatyzacji, typowych projektów komputeryzacji lokalnej infrastruktury, współdziałania federalnych i terytorialnych systemów informatycznych. Jej organizatorami były główne rosyjska firma wystawiennicza ''Ekspocentr'' oraz rządowy Komitet Rosyjskiej Federacji ds. Informatyzacji.
Zestawy do upgrade'u Cx486DRx2 już w Polsce
Firma Cyrix wprowadziła ostatnio na rynek zestawy do upgrade'u komputerów z procesorem i386DX na Cx486DRx2 bez konieczności wymiany płyty głównej (CW nr 37/114, 11.10.93). Obecnie są one dostępne w Polsce u dystrybutora produktów Cyrixa - firmy System 3000.
Odwołana sesja Warszawskiej Giełdy
"Komputery wysiadły", "awaria systemu komputerowego" - to sensacyjne tytuły, które pojawiły się w prasie, w związku z odwołaniem sesji Warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych, w poniedziałek 25 października br.
Konferencja w Gliwicach
Sesja specjalna nt. "Europejska współpraca w nauce, technice i edukacji" konferencji roboczej "Metodologie Projektowania w Mikroelektronice i Przetwarzaniu Sygnałów" odbyła się w Politechnice Śląskiej w Gliwicach w dn. 20-23 października br.
Listy
Fabryka dokumentów
Po opublikowaniu (w nr. 35/112 CW pt. "Fabryka dokumentów") wywiadu z prezesem firmy EuroCIM p. Olgierdem Skałowskim, otrzymaliśmy list z Fundacji Polsko-Niemieckie pojednanie, w którym zarzuca nam się nierzetelność.
Reklama zamknie się za 15 sekund. Przejdź do serwisu »