Computerworld.pl
Konferencje
Okiem Prezesa
Tematy
Agile
Aplikacje Biznesowe
Bezpieczeństwo
Big Data
Cloud Computing
DataCenter
GDPR/RODO
SDN
Sieci
Smart City
Praca w IT
Przemysł 4.0
Digital Leaders
Badanie AudIT
Biblioteka IT
Prenumerata
Strefy tematyczne
Akamai - Security
Alcatel-Lucent Enterprise – rozwiązania IT dla rozwoju biznesu
Check Point Cyberbezpieczeństwo w 2020
Cisco Webex
Commvault - Zintegrowane rozwiązania do backupu danych
Fortinet Bezpieczna praca zdalna
Fortinet Cyberbezpieczeństwo
Google Cloud
HPE GreenLake
HPE Infrastruktura
IBM Security University 2020
IBM Data and AI Virtual Forum Poland
IFS Applications
SAP Analityka Big Data
SUSE Innowacje Open Source dla biznesu
VMware SD-WAN by VeloCloud
×
Szukaj
Konferencje
Wiadomości
CIO Executive
Podcasty
Okiem Prezesa
Wywiady
Badanie AudIT
Biblioteka IT
Praca w IT
Tematy
Agile
Aplikacje Biznesowe
Bezpieczeństwo
Big Data
Cloud Computing
DataCenter
GDPR/RODO
SDN
Sieci
Smart City
Praca w IT
Przemysł 4.0
Digital Leaders
Strefy tematyczne
Alcatel-Lucent Enterprise – rozwiązania IT dla rozwoju biznesu
Check Point Cyberbezpieczeństwo w 2020
Cisco Webex
Commvault - Zintegrowane rozwiązania do backupu danych
Fortinet Bezpieczna praca zdalna
Fortinet Cyberbezpieczeństwo
Google Cloud
HPE GreenLake
HPE Infrastruktura
IBM Security University 2020
IBM Data and AI Virtual Forum Poland
IFS Applications
SAP Analityka Big Data
SUSE Innowacje Open Source dla biznesu
Prenumerata
Archiwum
Download
Newslettery
Strona główna
Archiwum
Rocznik 1993
Wydanie 24-1993
Wydanie 24-1993, 14 czerwca 1993
prenumerata klasyczna
prenumerata elektroniczna
biznes, rynek, gospodarka
Rozszerzenia multimedialne IBM za darmo
W celu skutecznego konkurowania z azjatyckimi i amerykańskimi klonami, firma IBM Personal Computer Inc., zamierza oferować istotne rozszerzenie właściwości funkcjonalnych swych komputerów PS/2 i PS/ValuePoint w tej samej cenie co obecnie, przez dodanie im możliwości multimedialnych.
Porozumienie Microsoftu i Compaqa
Firmy Compaq i Microsoft zawarły porozumienia Frontline Partnership w celu promowania i rozwoju nowych produktów i rynków. Porozumienie przewiduje m.in. współpracę przy nowej generacji sprzętu i oprogramowania systemowego dla komputerów stołowych, przenośnych i ręcznych; rozwijanie nowych technologii dla komputerów osobistych, takich jak interfejs do pióra i rozszerzone możliwości dźwiękowe; rozwijania przyjaznego oprogramowania i sprzętu typu "Plug and Play" (Włącz i używaj).
25 mln DOS-ów
Od czasu wprowadzenia na rynek, w maju 1990 r., systemów operacyjnych Microsoft Windows, licencjonowano ponad 25 mln ich kopii. Każda z co najmniej tuzina firm, łącznie z Lotus Development Corporation, Borland International i Word Perfect Corporation, rozprowadziła ponad milion kopii oprogramowania pracującego w systemie Windows. MS Windows instalowany jest w ok. 60% PC-tów sprzedawanych obecnie, włączając w to sprzęt ponad 100 producentów, którzy uczestniczą w programie "Windows Ready-to-Run".
Czy spadną ceny oprogramowania?
Producenci oprogramowania z dużym niepokojem przyjęli przedstawione na konferencji zorganizowanej przez stowarzyszenie SPA (Software Publishers Association), prognozy dla rynku software'u, które przewidują drastyczny spadek praktycznie wszystkich cen oprogramowania. Szególnie silny spadek cen przewidywany jest w obszarze zastosowań komputerów osobistych. Niektórzy eksperci przewidują, iż górna granica ceny dla większości pakietów na komputery osobiste wyniesie 100 USD! Gorącymi zwolennikami spadku cen są sprzedawcy, którzy najchętniej traktowaliby oprogramowanie w taki sam sposób jak książki, czy płyty kompaktowe.
Microsoft Corporation zwiększył dochody
Z końcem czerwca 1993 r. zakończy się rok finansowy wielu zachodnich przedsiębiorstw. Firmy komputerowe ogłaszają na razie wyniki finansowe za III kw. roku finansowego i za 9 miesięcy działalności. Microsoft Corporation powiadomiła, że jej dochód netto za 9 miesięcy wzrósł o 36% w porównaniu z ub.r. i wyniósł 688 mln USD. Dochody ogółem firmy w III kw. roku finansowego wzrosły o 41%, do 958 mln USD, w porównaniu do 681 mln USD w tym samym kwartale ub.r.
Miliardy i procenty
Według szacunków firmy konsultingowej Dataquest, światowy rynek półprzewodników wzrośnie w br. o 16% osiągając poziom 75 mld USD.
Urządzenia wskazujące
Przed rozpowszechnieniem się graficznego interfejsu użytkownika typu GUI, nikt nie był w stanie przewidzieć, że takie urządzenia wskazujące jak: mysz, trackball, piórka elektroniczne, digitizery czy ekrany dotykowe będą w stanie rywalizować ze zwyczajną klawiaturą o względy użytkowników PC. Co prawda klawiatura (która posiada rozłożenie klawiszy typu QWERTY (anglosaska) lub QWERTZ (niemiecka) pochodzące od swych poprzedników, maszyn do pisania z lat ok. 1880 r.) jest do dzisiaj podstawowym urządzeniem do wprowadzania danych jednak wraz ze wzrostem znaczenia środowiska Windows czy programowania obiektowego nawet najbardziej żarliwi zwolennicy klawiatur dostrzegają także zalety i przewagi urządzeń wskazujących.
Ergonomiczna mysz
Microsoft wprowadza nową, ergonomiczną mysz.
Nowe tytuły multimedialne Microsoft
Firma Microsoft wydała nowe płyty multimedialne CD-ROM przeznaczone dla nauczania, rozrywki i przekazywania informacji o wysokiej jakości w łatwo dostępnej formie.
FAServer dla Unixa
Firma Network Appliance Corp. wprowadziła na rynek swój pierwszy specjalizowany serwer plików FAServer, tańszy i szybszy od serwerów ogólnego przeznaczenia.
Taśmowe pamięci Connera
Firma Conner Storage System Group (dawniej Maynard Electronics, wykupiony przez Conner Peripheral Inc.) wprowadza na rynek dwie nowe pamięci taśmowe: urządzenie 7L-Digital Linear Tape (DLT) za 18 995 USD, które umożliwia zapisanie 42 GB na siedmiu kasetach oraz urządzenie 12L-Digital Audio Tape o pojemności 48 GB na dwunastu kasetach.
Programy z USA
Warszawska firma "Tomasz Chlebowski" jest obecnie przedstawicielem amerykańskiego dystrybutora oprogramowania The Programmer's Shop na terenie Polski.
DB/2 zstąpiło na pecety
IBM Programming Systems Laboratory w Ontario (Kanada) opracował 32-bitową wersję znanego użytkownikom IBM-owskich mainframów systemu relacyjnych baz danych DB/2. Od tej pory DB/2 będzie więc dostępne posiadaczom komputerów osobistych pracujących pod kontrolą systemu OS/2 2.0. Jednocześnie DB/2 dla OS/2 2.0 zachowuje zgodność z mechanizmami kontroli baz danych zawartymi w systemach 16-bitowych OS/2 Extended Services 1.0 DataBase Manager oraz OS/2 Extended Edition 1.3. Według opinii producenta, DB/2 dla OS/2 stanowi odpowiedź na ogólną tendencję do rozpraszania (downsizing) systemów scentralizowanych do sieci LAN zorganizowanych w układzie klient/serwer.
Alianse, szanse i kontyngenty
Rozmowa z dyrektorem WYSE Polska p. Ewą Blaisdell oraz prezesem Optimusa p. Romanem Kluską.
Umowy generalne nie ograniczają praw innych firm
Ostatnie wydarzenia sprawiły, że Biuro Informatyki URM in corpore odstawiło na boczny tor wszystkie inne prace, aby ponownie zająć się przygotowaniem (po raz trzeci) obsługi informatycznej wyborów.
Cenniki
Kolejna prognoza pogody
Na początek słowo o zmianach w naszej tabeli. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, usunęliśmy z niej w końcu ceny komputerów, zawierających karty wideo Hercules (HGC), co pozwoliło wygospodarować miejsce na kolumnę poświęconą coraz popularniejszym 486-kom SX. Komputery te zaczynają bowiem na dobre wypierać z rynku 386-ki DX. Są one od tych ostatnich z reguły wydajniejsze, łatwiejsze do modernizacji i niewiele droższe. Nic więc dziwnego, że wraz ze spadkiem cen znajdują wielu nabywców.
giełda pracy
Nauczyciel komputer
Dotychczasowy system nauczania i szkolenia, obowiązujący w naszym kraju, doprowadził do sytuacji, w której trudno naszemu specjaliście porozumieć się z podobnym specjalistą z Zachodu. Mimo znajomości języka, pozostaje problem funkcjonowania w innych światach pojęć i wyobrażeń. Dotyczy to zadań i celów przedsiębiorstw, ich strategii, marketingu, ale również analizy finansowej i potrzeby wprowadzania nowych technologii.
Informatyka bankowa
SWIFT - bezpieczeństwo najważniejsze
W Polsce jednym z trzech pierwszych i najważniejszych użytkowników systemu SWIFT jest Bank Handlowy w Warszawie SA.
Komputer na biurku
Przyjemne z pożytecznym
Każdy Czytelnik naszego pisma pamięta zapewne czasy, gdy ściskał w spoconych dłoniach joystick, usiłując uciec potworom lub zestrzelić statek kosmiczny w jednej z gier komputerowych. Twórcy programu pocztowego Notework 2.0 postanowili skorzystać z tego faktu, by przyciągnąć większe rzesze użytkowników.
Komputer osobisty wielodostępny
Karty wielodostępu niemieckiej firmy Lightstone Multiuser Systems GmbH umożliwiają korzystanie przez dwóch (lub czterech) użytkowników z jednego komputera PC lub na podłączenie kilku (maksymalnie do 4) monitorów do jednego komputera PC.
Tania kolorowa drukarka termiczna
Firma LaserMaster oferuje kolorową drukarkę z termicznym transferem wosku o zachęcającej cenie 1495 USD. Drukuje ona na zwykłym papierze z jakością dostateczną dla typowej korespondencji biurowej, folii do prezentacji i sprawozdań. Cena wydruku strony nie przekracza 0,5 USD, podczas gdy cena wydruku kolorowego z drukarki atramentowej wynosi ok. 2 USD. Drukarkę wyposażono w technikę Apple ColorSync, służącą do dopasowania kolorów na ekranie i wydruku.
Lotus Organizer
Dziwne zaiste są drogi, którymi podąża wyobraźnia niektórych programistów. Widać to szczególnie w przypadku programów tworzonych specjalnie dla potrzeb MS Windows. W tym bowiem pozornie "zabawkowym", "niepoważnym" światku, aplikacje odbiegające od typowego, PC-towskiego standardu spotyka się znacznie częściej niż gdzie indziej, to zaś powoduje, że stają się one użyteczne dla coraz szerszego kręgu odbiorców.
Karta graficzna z akceleratorem Western Digital Paradise XLR
Pojawienie się Windows 3.x spowodowało burzliwy rozwój kart graficznych z akceleratorem. Akcelerator graficzny jest to specjalizowany układ scalony, przyspieszający wykonanie, sprzętowo lub programowo (gdyż często jest to mikroprocesor o stałym, zaszytym w sprzęcie programie) operacji graficznych Windows.
Sieciowy MS Mail 3.2
Od kwietnia br. Microsoft rozpoczął sprzedaż nowej wersji Mail 3.2 dla sieci komputerowych. Rozwiązano w niej wiele problemów, powstających przy korzystaniu z sieci Novell NetWare i LAN Manager. Pozwala użytkownikom na przemieszczanie się do różnych miejsc pracy w biurze, indywidualnie lub grupowo. Ułatwia korzystanie z istniejących sieci i środowisk. Ułatwiono korzystanie z Mail 3.2 zwłaszcza dużym użytkownikom z wieloma różnorodnymi sieciami. Klientami Microsoft Mail 3.2 mogą być komputery z systemami DOS, Macintosh, Windows i OS/2. Mail 3.2 jest w stanie korzystać z transmisji synchronicznej w sieciach X.25.
ATM do Windows NT
Firmy Adobe System i Microsoft ogłosiły, że prowadzą wspólne prace w celu przeniesienia programu Adobe Type Manager (ATM) do Windows NT. Współpraca ma na celu zapewnienie dobrego zintegrowania ATM i fontów Adobe Type 1 z systemem operowania fontami Windows NT.
Microsoft Word 6.0 dla DOS już na rynku
Microsoft Corp. oficjalnie ogłosił 17 maja o wprowadzeniu na rynek nowej wersji jednego ze swych podstawowych produktów -edytora tekstów Word. Microsoft Word 6.0 przeznaczony jest do pracy w systemie MS DOS.
książki
XXXVIII Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie
Nie jest łatwo zrozumieć przyczyny mizerności oferty książek informatycznych, przedstawionej na tegorocznych Międzynarodowych Targach Książki w Warszawie (19-24 maja). Nawet najbardziej znaczący z wydawców Addison-Wesley zrezygnował z tradycyjnie sporego stoiska, na rzecz zaledwie paru półek u jakiegoś "area representative".
Narzędzia, systemy, sieci, bazy danyc
ABC ochroniarza sieciowego, cz. 4
W abstrakcyjnym i doskonałym świecie wszystko powinno działać bezawaryjnie. Raz zainstalowana sieć będzie pracowała w sposób perfekcyjny - wiecznie, czyli na zawsze.
Nowości Banyana
Na konferencji Wiosna '93, zorganizowanej w San Francisco przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Użytkowników Banyana, odbyła się inauguracja nowej wersji Vines, pracującej na HP/UX (Unix Hewlett-Packarda). Możliwość współpracy VINES ze sprzętem RISC H-P dla wielu stanowi ostateczny argument przemawiający za kupnem tej sieci. Współpracująca z HP/UX wersja VINES ma być komercyjnie dostępna pod koniec lata. Firma planuje też przystosowanie sieci do współpracy z komputerami Data General Corp. i IBM RISC/6000.
Procesor RISC PowerPC w produkcji
Obiecywany od pewnego czasu produkt porozumienia Apple/IBM/Motorola - procesor RISC PowerPC - wszedł do produkcji. Pierwsza wersja PowerPC 601, zaprojektowana, wyprodukowana i sprzedawana przez firmę Motorola, trafiła już do członków porozumienia PowerOpen Association. Procesor działa z częstotliwością zegara 50 i 66 MHz kosztuje odpowiednio: 280 i 374 USD. Przy częstotliwości 66 MHz, procesor osiąga moc obliczeniową 60 SPECint92 (obliczenia stałoprzecinkowe) i 80 SPECfp92 (obliczenia zmiennoprzecinkowe).
Banyan steruje drukarkami
Poczynając od przyszłego miesiąca, firma Banyan Systems Inc. wprowadza na rynek szereg urządzeń, służących do bezpośredniego przyłączania drukarek wszelkich typów do sieci LAN. Będą une umożliwiały - bez potrzeby stosowania wielu protokołów - bezpośrednią obsługę wspólnych drukarek przyłączonych do sieci LAN i to przy pracy w mieszanych środowiskach (Macintosh, Windows, DOS, Unix). Można będzie w ten sposób uniknąć konieczności dedykowania serwerów do tego celu.
Algorytmy sieci neuronowych
Prace nad sztuczną inteligencją prowadzone są w laboratoriach i instytutach badawczych na całym świecie, w oparciu o tzw. sieci neuronowe.
Ekologia w rękach komputeryzacji
Firmy Hewlett-Packard i Ellery Systems Inc. są (z pomocą amerykańskich specjalistów ds. ekologii) twórcami pierwszego globalnego systemu przetwarzania i przekazywania informacji o tematyce ekologicznej. Ułatwiać on będzie gromadzenie danych dotyczących m.in. takich problemów, jak: dziury ozonowe, efekt cieplarniany, itp.
Ciemne zaułki translacji
Od lat już słyszymy, że różnica między kompilatorem a interpreterem polega na fakcie, że kompilator tłumaczy od razu cały program, zaś interpreter - linia po linii. Dopiero studia informatyczne systematyzują wiedzę na ten temat. Okazało się, że powszechna opinia jest dość daleka od prawdy. Ten artykuł jest więc dedykowany czytelnikom, dla których zasady translacji są nadal "czarną magią".
Okolice informatyki
Chiński sposób na hackerów
W wielu krajach trwa gorąca dyskusja nad zapobieganiem przestępczości komputerowej i nad sposobami karania za tego typu delikty. Warto więc przyjrzeć się, jak z problemami tymi radzą sobie inni, np. Chińczycy. Jak podała agencja Reutera w końcu kwietnia br. wykonano wyrok śmierci na urzędniku bankowym, który za pomocą komputera ograbił swego pracodawcę na sumę ok. 175 tys. USD.
Kompleksowy bank danych
Irlandzcy eksperci są zdania, że niewiele trzeba, aby turystyka stała się jedną z najbardziej dochodowych branż polskiej gospodarki. Z ich wyliczeń wynika, że po dokonaniu pewnych przekształceń i nieodzownych zmian strukturalnych, już w 2000 r. tylko turystyka przyjazdowa może przynieść Polsce dochód, nie 1 mld dolarów (jak obecnie), ale 4 razy większy. Jednym z podstawowych warunków przyrostu dochodu z turystyki jest realizacja szerokiego programu jej komputeryzacji.
Rozmowa CW
Przemiany bez utraty dorobku
Rozmowa z nowowybranym Prezesem PTI - Piotrem Fuglewiczem
Uchwała programowa IV Zjazdu PTI
IV Walny Zjazd PTI uchwalił następujące wytyczne dla działalności Towarzystwa:
Telekomunikacja
Modemem przez komórkowca
Wzrost popularności telefonów komórkowych oraz komputerów przenośnych zaowocował zainteresowaniem nabywców możliwościami zintegrowania funkcji tych urządzeń. Znaczenia nabiera nie tylko możliwość kontynuowania pracy na komputerze przenośnym poza siedzibą przedsiębiorstwa, ważna staje się też zdolność do natychmiastowego przesłania efektów pracy, wprost z komputera przenośnego do systemu komputerowego w siedzibie firmy.
Vademecum CW
Oprogramowanie pod lupą (cz. 6)
Właściwości eksploatacyjne
Zdrowie, komputery i przepisy
Inspektor Pracy w Krośnie kilka tygodni temu odsunął od pracy przy monitorze ekranowym pracownicę w ciąży. Decyzja ta została oprotestowana przez pracodawcę i po podtrzymaniu tej decyzji w mocy przez Okręgowego Inspektora Pracy w Rzeszowie oraz Główny Inspektorat Pracy w Warszawie powinna niedługo trafić do NSA. Rozprawa odbędzie się w Krakowie. Sprawa ta ma dwa aspekty - zdrowotny i prawny. Oba nie są do dziś wystarczająco jednoznacznie zdefiniowane. Być może wyrok NSA, o ile nie ograniczy się tylko do suchej litery prawa, stanie się korzystnym precedensem przy określaniu zależności pomiędzy zdrowiem, komputerami a prawem.
Wydarzenia
Potańcówka na pionierskim przyczółku
Wśród ekonomistów panuje pogląd (chyba słuszny), że pierwszą oznaką wychodzenia gospodarki z recesji jest zazwyczaj boom budowlany. Można bez większego ryzyka twierdzić, że podobną rolę pierwszej jaskółki ożywczych prądów w przemyśle pełni popyt na oprogramowanie wspomagające prace inżynierskie, czyli CAD/CAM.
Zmiany i kontynuacje
Ponad 1000 firm i prawie 100 tys. osób uczestniczyło w tegorocznych targach komputerowych w Atlancie. Trwały one tylko 4 dni - od 24-27 maja - za krótko, aby obejrzeć wszystkie oferty. Obok stoisk wystawowych ogromnym zainteresowaniem publiczności cieszyły się seminaria i prezentacje blisko 5 tys. produktów, w tym ok. 700 nowości.
Denacjonalizacja telefonii?
Na początku maja ministrowie telekomunikacji państw EWG dyskutowali nad demonopolizacją usług telefonicznych. W zasadzie godzą się oni z koniecznością zniesienia monopolu, jaki na przesyłanie mowy posiadają, w większości państw europejskich, państwowe przedsiębiorstwa telefoniczne. Ustalono, iż do 1998 r. zostaną zniesione wszelkie ograniczenia dostępu firm prywatnych do istniejących sieci.
Wystawa NetWorld Europe '93
Wystawa NetWorld Europe '93 (25-27 maja br.) odbyła się we Frankfurcie nad Menem już po raz drugi i jest dobrym przykładem, jak powinny być organizowane specjalistyczne wystawy i targi.
Polska premiera Windows NT
Już w kilka dni po światowej premierze w Atlancie w dniu 24 maja br., w PKiN odbyła się 1 czerwca br. polska prezentacja Windows NT. Przedstawiciele firmy Microsoft pokazali system operacyjny Windows NT działający na sprzęcie firmy Acer, współpracujący z Windows for Workgroups w lokalnej sieci dwukomputerowej.
SCO Forum '93
Na Uniwersytecie Kalifornijskim w Santa Cruz odbędzie się 14-19 sierpnia br. 7th Annual International Open Systems Symposium. Tegoroczne spotkanie poświęcone będzie takim tematom jak: technologie zarządzania sieciami, zastosowanie systemów otwartych w komputerach desktop oraz serwerach sieciowych, podstawowe problemy związane z tworzeniem aplikacji typu klient/serwer, aktualne oraz powstające standardy w dziedzinie systemów otwartych, itd.
Rachunek bezwzględny
5 lipca zostanie zapewne wprowadzony w życie jednolity podatek od wartości handlu i usług, zwany również podatkiem od wartości dodanej, z angielskiego - VAT. Ma on na celu zastąpienie podatków: obrotowego i dochodowego od podmiotów gospodarczych i osób fizycznych. Podstawowa jego stawka wynosi 22% zysku (czyli wartości dodanej).
Komputer i Ty
Nowe i ulepszone polecenia w MS DOS-ie 6 (cd.)
Kontynuujemy omawianie nowych poleceń MS DOS 6. Dzisiaj program defragmentacji dysku DEFRAG i odzyskiwania pomyłkowo usuniętych plików UNDELETE. DEFRAG to nieco okrojona wersja programu SpeedDisk z Norton Utilities firmy Symantec, natomiast UNDELETE jest znacznie ulepszoną wersją programu znanego z MS DOS wersja 5.
Reklama zamknie się za 15 sekund. Przejdź do serwisu »