... trzymać kurs na sieci

''Trzeba wypuścić NetWare 4.1 na rynek oraz zwiększyć dostępność modułów NLM dla NetWare 4.'' R. Frankenberg

''Trzeba wypuścić NetWare 4.1 na rynek oraz zwiększyć dostępność modułów NLM dla NetWare 4.'' R. Frankenberg

Era Noordy skończyła się. Na dyrektora generalnego Novella wyznaczony został Robert Frankenberg, dawniej kierownik działu zajmującego się komputerami osobistymi w Hewlett-Packard Co. Można spotkać się z opinią, że Frankenberg przejmuje ster firmy zagrożonej "niestrawnością" - niemożnością zasymilowania najnowszych zdobyczy. Strategia działań dotyczących Unixa ciągle jest w trakcie wdrażania. AppWare, mozolnie zszywany z technologii zakupionych w ciągu ostatniego roku, ciągle nie jest wykończony. Trzeba będzie spełnić obietnicę utworzenia aplikacji sieciowych, czy raczej "usieciowionych" (networked applications), które mają powstać w następstwie fuzji z WordPerfect Corp. Ponadto użytkownicy ciągle czekają na dopracowaną, stabilną wersję NetWare 4. Shawn Willett i Vance Mc Carthy, dziennikarze amerykańskiego tygodnika "InfoWorld", należącego do IDG, rozmawiali z R. Frankenbergiem na temat wyzwań stojących przed Novellem.

Na czym polega obecnie misja Novella i dokąd chce Pan doprowadzić firmę w ciągu najbliższych kilku lat?

- Jesteśmy zmuszeni do utrzymania wiodącej pozycji firmy w zakresie przetwarzania sieciowego. Oznacza to zmianę definicji pojęcia "przetwarzanie sieciowe". Sądzę, że w ciągu kilku lat pojawią się nowe aplikacje sieciowe. Przyczyniając się do rozwoju tego rynku stwarzamy sobie obiecujące perspektywy.

Którym spośród licznych zadań przyzna Pan najwyższy priorytet?

- Oczywiście trzeba wypuścić na rynek NetWare 4.1 oraz zwiększyć dostępność i zakres funkcji modułów NLM (Netware Loadable Modules) dla NetWare 4. Uważam też, że potrzebne nam jest mocne, eleganckie wejście na rynek z systemem UnixWare 2.0. Czekają nas także niecodzienne zadania, wynikłe z włączenia WordPerfecta i przejęcia zespołu arkuszy kalkulacyjnych z Borlanda. Ponadto chcemy przymierzyć się do udostępnienia NetWare'u użytkownikom komputerów przenośnych. Jestem przekonany, że wkład wniesiony przez WordPerfect stworzy nam nowe możliwości dotarcia do użytkownikow.

Czy Novell ciągle uparcie obstaje przy traktowaniu Unixa wyłącznie jako serwera aplikacji?

- Unix jest najlepszą propozycją w zakresie przestrojenia się na systemy klient/serwer, szczególnie gdy ktoś wychodzi od gotowych aplikacji zajmujących trwałe miejsce w systemie informacyjnym przedsiębiorstwa (legacy applications).

Czy Panu i firmie nie grozi rozmienianie się na drobne?

- Wydaje mi się, że nie posuwając się naprzód i nie przechodząc na następny poziom przetwarzania sieciowego narażamy się na jeszcze większe niebezpieczenstwo. Zawsze istnieje zagrożenie potencjalną niestrawnością. Jeśli jednak będziemy umieli porządnie podzielić kompetencje zespołów zajmujących się poszczególnymi sprawami, to uda nam się wykorzystać ich potencjał. Oczywiście główną domeną działalności Novella są sieci komputerowe.

Krytycy twierdzą, że Novell popadł w obsesję współzawodnictwa z Microsoftem - czasem kosztem klientów. Czy zamierza Pan to zmienić?

- Tak - o tyle, o ile to rzeczywiście występuje. Jest kilka dziedzin, w których powinniśmy zaoferować rozwiązania alternatywne wobec propozycji Microsoftu. Trzeba było wprowadzić środowisko przydatne na długą metę, środowisko programowe do pracy z małymi komputerami. Udało nam się to zarówno w przypadku Unixa jak i DOS-u. Jasne jest, że programowa obsługa sieci to znacznie więcej niż działania na plikach i drukowanie - to także aplikacje ściśle zintegrowane z resztą sieci.

Novell i WordPerfect mają różne systemy serwisu i wspomagania użytkowników. Który z nich zyska pierwszeństwo w epoce aplikacji sieciowych?

- Serwis systemów sieciowych znacznie się różni od serwisu produktów przeznaczonych dla użytkownika końcowego. Ciągle pracujemy nad uzyskaniem jak najlepszych rozwiązań. Rozumiemy, jakiego poziomu obsługi oczekuje się od nas. Nie zamierzamy poprzestać na jednym modelu serwisu, który miałby być dobry na wszystko.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200