rp8400 między klasą średnią i najwyższą

Hewlett-Packard wprowadził do swojej oferty 18 września br. nowy serwer unixowy hp rack optimized server rp8400 (po opracowaniu przez HP nowego nazewnictwa swoich produktów, tak właśnie brzmi pełna nazwa tego serwera), umieszczając go w grupie serwerów klasy średniej.

Hewlett-Packard wprowadził do swojej oferty 18 września br. nowy serwer unixowy hp rack optimized server rp8400 (po opracowaniu przez HP nowego nazewnictwa swoich produktów, tak właśnie brzmi pełna nazwa tego serwera), umieszczając go w grupie serwerów klasy średniej.

Przypatrując się możliwościom oferowanym przez ten produkt i jego cenie, trudno oprzeć się wrażeniu, że jest to serwer, który należałoby raczej umieścić na wyższej półce zarezerwowanej dla silnych serwerów klasy najwyższej. Można jednak pójść na kompromis i powiedzieć tak: jest to produkt wypełniający lukę istniejącą między silnymi serwerami unixowymi klasy średniej (opartymi na procesorach RISC) i unixowymi serwerami Superdome, które rywalizują na rynku z serwerami typu "mainframe".

Zobacz również:

Serwer rp8400 oferuje wiele rozwiązań stosowanych w serwerach HP Superdome: system może zawierać do 16 procesorów PA-8700 taktowanych zegarem 650 lub 750 MHz (minimalna konfiguracja to dwa procesory) oraz opcje pozwalające konfigurować dwie partycje sprzętowe (technologia HP Hyperplex, partycje sprzętowe mogące obejmować więcej niż jeden węzeł; technologia Npartitions zapewniająca partycje sprzętowe w obrębie jednego serwera, na przykład hp server rp8400 lub Superdome), oraz do 16 partycji wirtualnych (technologia HP Virtual Partitions, pozwalająca na pełną izolację aplikacji i systemów operacyjnych).

Dzięki partycjom sprzętowym administrator może uruchomić na tym samym komputerze więcej niż jedną instancję systemu operacyjnego. Opcja taka dostępna była do tej pory głównie na systemach klasy "mainframe". Pierwsza wersja serwera rp8400 może obsługiwać kilka instancji systemu operacyjnego HP-UX, ale HP zapowiada, że w przyszłości (w 2003 r.) identyczne rozwiązanie będzie można stosować w odniesieniu do systemów Windows.

A oto podstawowe parametry serwera rp8400: 2-16 procesorów PA-8700 (650 lub 750 MHz); tzw. płyta komórkowa i architektura magistrali krzyżowej; do 64 GB pamięci RAM; 16 gniazd PCI i dwa podsystemy wejścia/wyjścia; wysokość 17 U (w jednej szafie można umieścić dwa serwery); nadmiarowy system zasilania w konfiguracji 2N+1; technologie "chip spare" oraz dealokacja pamięci i procesora.

I na koniec kilka słów o sercu serwera rp8400. Chodzi o nowy procesor PA-8700 wykorzystujący superskalarną architekturę PA-RISC. Jest on oparty na najnowszej technologii "krzem na izolatorze plus miedź" (186 mln tranzystorów; 0,18 mikrona) i zawiera pamięć podręczną pierwszego poziomu (wbudowaną w układ) o pojemności 2,25 MB (z ochroną EEC). Procesor pracuje bardzo wydajnie, wykonując w ciągu sekundy do 3 mld operacji zmiennoprzecinkowych (3,0 GFLOPS; wartość szczytowa).

Serwer jest już dostępny na rynku polskim, a cena najprostszego modelu wynosi 135 650 euro.


TOP 200