macOS Ventura - czy warto aktualizować komputery na premierę?

W październiku Apple udostępni nową wersję systemu operacyjnego macOS. Czy warto od razu aktualizować komputery Mac?

Po ponad trzech miesiącach beta testów firma Apple przygotowuje się do wprowadzenia na rynek nowej wersji systemu operacyjnego macOS. Oprogramowanie o nazwie macOS Ventura zostało zaprezentowane w czerwcu 2022 roku razem z iOS 16, iPadOS 16, watchOS 9 oraz tvOS 16. System operacyjny dla komputerów firmy Apple trafi na rynek razem z iPadOS 16 około miesiąc po debiucie iOS 16 oraz watchOS 9.

Apple macOS Ventura
Źródło: apple.com

Apple macOS Ventura

Źródło: apple.com

macOS Ventura z kilku powodów jest jedną z ważniejszych aktualizacji wydanych przez Apple na przestrzeni ostatnich kilku lat. Czy warto decydować się na szybką aktualizację służbowych komputerów Mac chwilę po debiucie nowej wersji systemu?

Zobacz również:

  • Znamy zwycięzców tegorocznego rankingu App Store Awards
  • Szyfrowanie plików, a szyfrowanie dysku - jaka jest różnica?
  • Apple Wunderlust - iPhone 15 i inne - relacja z premiery

Nowe wydanie systemu operacyjnego macOS wprowadza kilka nowych funkcji, które skupiają się na rozszerzeniu ekosystemu Apple. Mowa między innymi o funkcji Continuity Camera, która do wideorozmów prowadzonych z komputera Mac pozwala skorzystać z aparatów budowanych w smartfony iPhone. Wśród nowości pojawiła się również funkcja Stage Manager (trafi również na wybrane tablety iPad) oraz Freeform. Całość uzupełniają zaktualizowane funkcje bezpieczeństwa i prywatności.

1. Nowe funkcje zachęcają do szybkiej aktualizacji

Nowe funkcje, które debiutują razem z macOS Ventura zachęcają użytkowników do szybkiej aktualizacji systemu operacyjnego. W tym roku Apple postawiło na wiele rozwiązań, które poprawią wydajność i ergonomię pracy z komputerami Mac.

W biznesie przyda się odświeżona aplikacja Mail, która uzyskała nowe funkcje takie jak dokładniejszy algorytm wyszukiwania czy możliwość cofania wysłanych wiadomości. Apple dodało również opcję planowania wysyłki wiadomości, śledzenia wątków czy dodawania linków z podglądem.

W macOS Ventura znajdziemy również rozszerzoną wyszukiwarkę Spotlight, która pozwala przeszukiwać zdjęcia w sieci. Wyszukiwarka otrzymała rozszerzone wyszukiwanie, a także możliwość wywoływania szybkich czynności np. tworzenia alarmów czy uruchamiania minutnika.

macOS Ventura wprowadza również nową wersję przeglądarki Safari, która pozwala na udostępnianie grup kart oraz oparta jest na nowszym silniku, co przekłada się na jeszcze wyższą wydajność.

Ciekawym rozwiązaniem zwiększającym ergonomię pracy jest Stage Manager. Opcja ta w przeciwieństwie do tabletów działa na każdym komputerze Mac i automatycznie porządkuje aplikacje i okna w jednym, nowym, przejrzystym wyglądzie. Rozwiązanie to pozwala na szybkie przechodzenie pomiędzy zadaniami. Stage Manager nie eliminuje poprzednich widoków przełączania się pomiędzy aplikacjami ze starszych wersji systemów macOS.

Stage Manager
Źródło: apple.com

Stage Manager

Źródło: apple.com

W odpowiedzi na narzekania klientów Apple na stosowanie niskiej jakości kamerek do wideorozmów FaceTime, w macOS Ventura podczas wideorozmów możemy skorzystać a kamery wbudowanej w smartfon iPhone. Co istotne funkcja została zaimplementowana w obrębie całego systemu operacyjnego i działa z aplikacjami firm trzech takimi jak np. Zoom. Rozwiązanie działa w pełni bezprzewodowo. Oba urządzenia muszą być podłączone do jednej sieci Wi-Fi i korzystać z tego samego konta iCloud.

Camera Continuity
Źródło: apple.com

Camera Continuity

Źródło: apple.com

Wraz z Camera Continuity pojawiła się funkcja Centrum uwagi. Korzystając z kamery ultraszerokokątnej komputer automatycznie dostosuje kadr do sytuacji w pomieszczeniu i rozszerza go w przypadku pojawienia się nowych osób.

Dla użytkowników biznesowych przewidziano również funkcję Freeform. Jest to nowa aplikacja ekosystemu Apple, która pozwala na współpracę pomiędzy współpracownikami w czasie rzeczywistym. Program pozwala tworzyć burze mózgów, tworzyć wspólne rysunki czy mapy myśli, dzielić się plikami, linkami, dokumentami, materiałami audio oraz wideo.

2. Nowe funkcje bezpieczeństwa

Równie ważne jako nowe funkcje są zaktualizowane systemy zabezpieczeń oraz nowe opcje z zakresu ochrony prywatności użytkowników.

Najnowsza wersja systemu operacyjnego posiada szereg łatek bezpieczeństwa oraz poprawek. Apple zadbało również o wprowadzenie nowych rozwiązań. Gigant z Cupertino opracował nowy sposób udostępniania łatek bezpieczeństwa, które mają trafiać na komputery Mac szybciej, niż dotychczas. Będą one udostępniane niezależnie od standardowych aktualizacji oprogramowania. Co istotne aktualizacja zabezpieczeń będzie odbywać się w tle bez konieczności ponownego uruchomienia komputera.

3. Wyższa wydajność

Apple deklaruje, że nowe wydanie systemu operacyjnego macOS Ventura zapewni wyższą wydajność od macOS Monterey. Betatesterzy potwierdzają słowa Apple - nowe wydanie systemu operacyjnego jest minimalnie szybsze od poprzednika podczas wykonywania takich samych czynności.

Niestety nowy system operacyjny posiada również kilka wad, które trzeba rozważyć podczas aktualizacji.

4. Wyższe wymagania systemowe

Podobnie jak Microsoft w Windows 11, Apple w macOS Ventura znacząco podniosło wymagania systemowe. Nowy system operacyjny zainstalujemy jedynie na komputerach wyprodukowanych w 2017 roku lub później. Wsparcie straciły m. in. nadal popularne komputery przenośne MacBook Air bez wyświetlacza Retina czy wszystkie MacBooki Pro sprzed ery USB Typu C. Szczegółowe informacje o kompatybilności znajdują się na stronie Apple.

Kompatybilność macOS Ventura
Źródło: apple.com

Kompatybilność macOS Ventura

Źródło: apple.com

5. Nie wszystkie funkcje będą dostępne od razu

Pomimo opóźnienia premiery macOS Ventura Apple deklaruje, że wybrane funkcje pojawią się dopiero wraz z kolejnymi aktualizacjami rozwojowymi. Oznacza to, że od razu nie skorzystamy z wszystkich funkcji. Na początku niedostępna będzie m. in. aplikacja Freeform.

6. Niektóre aplikacje mogą nie być kompatybilne

Po wydaniu systemu operacyjnego macOS Ventura może okazać się, że nie wszystkie aktualizacje zostały zaktualizowane przez deweloperów i są w pełni kompatybilne z nowym wydaniem systemu operacyjnego. Z tego powodu przed wdrożeniem nowego oprogramowania na komputerach służbowych warto przetestować wcześniej kompatybilność wszystkich aplikacji wykorzystywanych w organizacji.

Aktualizację warto przeprowadzić szybko, ale bez zbędnego pośpiechu

macOS Ventura to aktualizacja, którą warto wdrożyć, ale nie należy się zbytnio śpieszyć. Przed aktualizacją komputerów służbowych należy dokładnie sprawdzić kompatybilność systemu operacyjnego z posiadanymi komputerami Mac oraz dokładnie zweryfikować działanie aplikacji biznesowych w nowej wersji systemu operacyjnego.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200