iPlanet Application Server dla Linuxa

Sun Microsystem zapowiedział linuksową wersję iPlanet Application Server.

Sun Microsystem zapowiedział linuksową wersję iPlanet Application Server. Obecnie, poza wersją dla własnego systemu operacyjnego Solaris, Sun oferuje wersję tego produktu na platformy Windows, IBM AIX i OS/390 oraz HP-UX. Wersja na platformę Linux ma być gotowa w II kw. br.; opracowywana jest przez zależną od Suna firmę iPlanet E-Commerce Solution.

Serwery aplikacyjne stanowią warstwę pośrednią, na poziomie której są wdrażane dla systemów typu e-commerce czy ERP. Największy udział w rynku serwerów aplikacyjnych mają firmy BEA System i IBM, a Sun zamierza uczynić swój produkt atrakcyjnym dla projektantów Linuksa.

Zobacz również:

Sun udostępnił już część swojego oprogramowania na platformę Linux; iPlanet Web Server, iPlanet Message Queue, oraz Forte dla produktów Javy. Dołączając do tego zbioru serwer aplikacyjny, firma będzie oferowała kompletny zestaw produktów dla użytkowników opierających swoje aplikacje biznesowe na platformie Linux.

Okazuje się, że użytkownicy systemu operacyjnego Solaris często testują różne aplikacje na mniej kosztownym Linuksie przed wdrożeniem ich na platformie serwerów Suna. W związku z tym firma zamierza ściślej związać Solaris i Linux w planowanej na ten rok wersji Solaris 9. W nowej wersji systemu będzie możliwa praca aplikacji zarówno Solaris, jak i Linux.

Firma planuje udostępnienie bezpłatnej licencji iPlanet Application Server projektantom oprogramowania. Jeżeli użytkownik zamierza wdrożyć przetestowaną już darmową wersję systemu, to koszt licencji wyniesie 20 000 USD za procesor. iPlanet E-Commerce Solutions powstała z porozumienia Sun i America Online, chociaż przewiduje się że Sun przejmie w marcu kontrolę na produktami iPlanet.


TOP 200