iPhone vs Samsung - który smartfon lepszy dla biznesu

Przeważająca większość organizacji decyduje się na sprzęt Samsunga lub Apple. Dlaczego wybierane są smartfony tych producentów? W jaki system operacyjny na urządzenia mobilne zainwestować?

Na przestrzeni ostatnich lat można zaobserwować ciekawy trend na rynku urządzeń mobilnych. O ile w przypadku zakupów konsumenckich bardzo często wybierane są produkty firm takich jak np. Xiaomi, Realme, Oppo, Vivo czy Nokia, klienci biznesowi/korporacyjni decydują się praktycznie tylko i wyłącznie na urządzenia firm Samsung lub Apple. Dlaczego tak się dzieje? Czy na rynku nie ma lepszych alternatyw? W niniejszym materiale wyjaśniamy popularność smartfonów Samsunga i Apple w biznesie oraz porównujemy urządzenia obu producentów.

Smartfon firmy Samsung - częsty widok w wielu firmach
Źródło: SCREEN POST / Unsplash

Smartfon firmy Samsung - częsty widok w wielu firmach

Źródło: SCREEN POST / Unsplash

Samsung oraz Apple - standard w średnich i dużych firmach

Na rynku znajdziemy smartfony wielu producentów, których ceny zaczynają się od kilkuset złotych, a kończą na kilku tysiącach złotych. Konsumenci mają do wyboru mnóstwo modeli i bardzo często korzystają z tego wyboru decydując się na konstrukcje mniej znanych producentów lub unikalne modele. Dzięki dużej konkurencyjności można zakupić ciekawe urządzenie w niewielkiej cenie.

Zobacz również:

  • Samsung ma własny model AI
  • Znamy zwycięzców tegorocznego rankingu App Store Awards
  • Uwaga – w tym tygodniu niektóre smartfony przestaną obsługiwać usługę WhatsApp

Jeszcze do niedawna również w firmach można było spotkać urządzenia mobilne wielu producentów. Korporacje chętnie wybierały sprzęt firm takich jak Huawei, Xiaomi, Oppo czy Nokia.

Wraz z rosnącą liczbą incydentów cyberbezpieczeństwa rynek wyłonił dwóch głównych graczy dostarczających urządzenia mobilne dla biznesu. Mowa o Samsungu oraz Apple.

Dlaczego Samsung i Apple?

Wiele firm podąża za rekomendacjami, które są wydawane przez jednostki administracji publicznej na całym świecie. Rządy unikają korzystania z chińskiego sprzętu, którego oprogramowanie może posiadać backdoory. Dodatkowym problemem w przypadku chińskich konstrukcji jest nie jasna polityka aktualizacji oraz brak pewności co do otrzymywania nowych poprawek zabezpieczeń w odpowiednich ramach czasowych.

Samsung posiada w portfolio urządzenia z różnych segmentów cenowych
Źródło:  Daniel Romero / Unsplash

Samsung posiada w portfolio urządzenia z różnych segmentów cenowych

Źródło: Daniel Romero / Unsplash

Organizacje muszą zabezpieczyć odpowiednio swoją infrastrukturę IT przed zagrożeniami cybernetycznymi, a na smartfonach przechowywane są obecnie najważniejsze dane. Właśnie z tego powodu muszą to być sprawdzone i zaufane urządzenia z dopracowanym oprogramowaniem oraz długotrwałym wsparciem.

Z tego powodu na prowadzenie wysuwa się Samsung oraz Apple.

Samsung - złoty standard jakości urządzeń z Androidem

Samsung jest koreańską firmą, która od lat produkuje smartfony. Producent w swojej ofercie posiada urządzenia z różnych segmentów cenowych. Samsung posiada również umowę z Microsoftem, który rekomenduje wykorzystanie smartfonów Samsunga do pracy z pakietem biurowym Microsoft 365. Dodatkowo droższe modele Samsunga posiadają autorski system zabezpieczeń Samsung Knox rekomendowany do wykorzystania w organizacjach między innymi przez administrację Stanów Zjednoczonych. Koreański producent w portfolio posiada dedykowne modele dla biznesu np. o zwiększonej odporności na uszkodzenia mechaniczne.

Najważniejszą kwestią, która wyróżnia Samsunga spośród konkurencji jest polityka aktualizacji.

Firma Samsung wydaje miesięczne, kwartalne i półroczne aktualizacje zabezpieczeń oprogramowania sprzętowego na wybranych urządzeniach Samsung wymienionych na dedykowanej stronie producenta.

Wybrane urządzenia wprowadzone na rynek w 2019 r. lub później będą otrzymywać aktualizacje oprogramowania sprzętowego (zmiana wersji Androida) przez co najmniej cztery lata od ich globalnej premiery, natomiast wybrane nowsze urządzenia będą otrzymywać aktualizacje zabezpieczeń przez okres do pięciu lat.

Dodatkowo miesięczne, kwartalne i półroczne aktualizacje zabezpieczeń oprogramowania sprzętowego będą obejmować poprawki do błędów w zabezpieczeniach systemu operacyjnego Android opublikowanych przez Google, a także poprawki do błędów w zabezpieczeniach specyficznych dla firmy Samsung.

Samsung posiada bardzo dopracowane i bezpieczne oprogramowanie
Źródło: Sebastian Bednarek / Unsplash

Samsung posiada bardzo dopracowane i bezpieczne oprogramowanie

Źródło: Sebastian Bednarek / Unsplash

Na stronie firmy Samsung można znaleźć urządzenia, które otrzymują comiesięczne, cokwartalne lub półroczne aktualizacje. Producent bardzo dobrze wywiązuje się ze swoich zapewnień, a na dodatek bardzo szybko wprowadza aktualizacje jakościowe, które zmieniają wersję systemu operacyjnego Android i nakładki One UI.

Apple - prywatność, bezpieczeństwo oraz długie wsparcie

Apple to firma, której produkty można kochać lub nienawidzić. W portfolio znajdziemy jedynie flagowe urządzenia, a najtańszy smartfon kosztuje ponad 2500 zł. Z tego powodu sprzęt Apple wydawany jest najczęściej menedżerom oraz dyrektorom, a także zarządom organizacji.

Sprzęt z logo nadgryzionego jabłka słynie nie tylko z rewelacyjnego poziomu dopracowania, ale również niezawodnego oprogramowania o bardzo długim wsparciu. Każdy smartfon od Apple aktualizowany jest przez minimum sześć lat od daty premiery (aktualizacje jakościowe oraz zabezpieczeń), a na dodatek każdy model otrzymuje nową wersję oprogramowania w tym samym czasie.

Apple słynie z najlepszego wsparcia na rynku
Źródło: Kevin Bhagat / Unsplash

Apple słynie z najlepszego wsparcia na rynku

Źródło: Kevin Bhagat / Unsplash

iPhone jest wykorzystywany w organizacjach również ze względu na bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa. Zamknięte oprogramowanie oraz system ściśle dopasowany do sprzętu znacząco zwiększa poziom bezpieczeństwa cybernetycznego. System posiada również mnóstwo dodatkowych opcji podnoszących poziom bezpieczeństwa i prywatności.

iPhone najlepiej współpracuje z komputerem Mac
Źródło: Brad Pouncey / Unsplash

iPhone najlepiej współpracuje z komputerem Mac

Źródło: Brad Pouncey / Unsplash

Samsung vs Apple - co jest lepszym wyborem?

Na powyższe pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Organizacje decydują się na sprzęt firmy Apple oraz Samsunga ze względu na niezwykle wysoki poziom bezpieczeństwa produktów, który znacząco odstaje od standardu rynkowego oferowanego przez konkurencje. Produkty obu firm znacząco się od siebie różnią, ale cechami, które je łączą jest wysoki poziom bezpieczeństwa, długie wsparcie, dopracowana konstrukcja oraz dodatkowe, autorskie zabezpieczenia, które są unikalne dla Samsunga i Apple.

Apple nie posiada w ofercie tanich modeli
Źródło: Sebastian Bednarek / Unsplash

Apple nie posiada w ofercie tanich modeli

Źródło: Sebastian Bednarek / Unsplash

W przypadku organizacji, które korzystają z komputerów Mac, iPhone jest naturalnym wyborem. W smartfonach od Apple lubują się również pracownicy piastujący kierownicze stanowiska. Z drugiej strony przewagą Samsunga jest posiadanie w portfolio urządzeń z różnych segmentów cenowych. Koreański gigant oferuje również preferencyjne warunki zakupu dla firm i organizacji, które decydują się na kupno sporej ilości sprzętu.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200