iPhone 14 Pro Max jest nieco droższy w produkcji od 13 Pro Max
-
- 16.02.2023, godz. 07:20
Do sieci trafiły nowe dane ukazujące faktyczny koszt wyprodukowania jednego egzemplarza iPhone'a 14 Pro Max. Smartfon jest nieco droższy od poprzednika.
Apple od zawsze posądzane jest o nadmierne marże swoich produktów. Firma nigdy nie sprzedawała tanich urządzeń, a ceny najnowszych modeli mogą przyprawiać o zawrót głowy. Szczególnie ciekawie wygląda cena iPhone'a 14 Pro/Pro Max, który w Europie zauważalnie podrożał podczas, gdy jego cena w Stanach Zjednoczonych nie uległa zmiany.

iPhone 14 Pro Max
Źródło: James Yarema / Unsplash
Aktualnie iPhone 14 Pro Max to wydatek minimum 7199 zł, a model iPhone 13 Pro Max podczas premiery kosztował 5699 zł.
Zobacz również:
- Wysoki poziom adopcji iOS 16 na kilka dni przed premierą iOS 17
- Poważna luka w zabezpieczeniach starszych iPhone'ów
- Europejski rynek smartfonów w kondycji najgorszej od 2012 roku
Apple oficjalnie nie ujawnia swoich marż, ale wiemy, ze w I kwartale 2023 roku marża brutto na produkty Apple wynosi 37%.
Według raportu stworzonego i opublikowanego przez Counterpoint Research koszt produkcji jednego egzemplarza iPhone'a 14 Pro Max w bazowej konfiguracji wynosi 464 dolary, co oznacza wzrost o 3,7% w stosunku do modelu 13 Pro Max. Wersja wyposażona w modem mmWave jest o 10 dolarów droższa.
Mowa o wskaźnikach BoM - uwzględniających koszty wytworzenia komponentów do finalnego urządzenia. iPhone 14 Pro Max ma zauważalnie droższy procesor oraz aparat główny. Staniał za to modem 5G, który zyskuje na popularności, a firmie Apple udało się zdywersyfikować dostawców tego komponentu.
Najdroższym elementem topowego smartfona od Apple jest ekran, który stanowi aż 20% ceny BoM. Na drugim miejscu znalazł się procesor. Koszt jego produkcji to również około 20% ceny urządzenia.
Warto podkreślić, że cena BoM nie jest finalną ceną urządzenia. Wskaźnik ten nie obejmuje kosztów R&D takich jak projektowanie, patentowanie, a także stworzenie oprogramowania. Nie uwzględnia również kosztów utrzymania sprzętu podczas jego cyklu życia - wydawania aktualizacji oprogramowania w przyszłości.