iPhone 14 Pro Max jest nieco droższy w produkcji od 13 Pro Max

Do sieci trafiły nowe dane ukazujące faktyczny koszt wyprodukowania jednego egzemplarza iPhone'a 14 Pro Max. Smartfon jest nieco droższy od poprzednika.

Apple od zawsze posądzane jest o nadmierne marże swoich produktów. Firma nigdy nie sprzedawała tanich urządzeń, a ceny najnowszych modeli mogą przyprawiać o zawrót głowy. Szczególnie ciekawie wygląda cena iPhone'a 14 Pro/Pro Max, który w Europie zauważalnie podrożał podczas, gdy jego cena w Stanach Zjednoczonych nie uległa zmiany.

iPhone 14 Pro Max
Źródło: James Yarema / Unsplash

iPhone 14 Pro Max

Źródło: James Yarema / Unsplash

Aktualnie iPhone 14 Pro Max to wydatek minimum 7199 zł, a model iPhone 13 Pro Max podczas premiery kosztował 5699 zł.

Zobacz również:

  • Wysoki poziom adopcji iOS 16 na kilka dni przed premierą iOS 17
  • Poważna luka w zabezpieczeniach starszych iPhone'ów
  • Europejski rynek smartfonów w kondycji najgorszej od 2012 roku

Apple oficjalnie nie ujawnia swoich marż, ale wiemy, ze w I kwartale 2023 roku marża brutto na produkty Apple wynosi 37%.

Według raportu stworzonego i opublikowanego przez Counterpoint Research koszt produkcji jednego egzemplarza iPhone'a 14 Pro Max w bazowej konfiguracji wynosi 464 dolary, co oznacza wzrost o 3,7% w stosunku do modelu 13 Pro Max. Wersja wyposażona w modem mmWave jest o 10 dolarów droższa.

Mowa o wskaźnikach BoM - uwzględniających koszty wytworzenia komponentów do finalnego urządzenia. iPhone 14 Pro Max ma zauważalnie droższy procesor oraz aparat główny. Staniał za to modem 5G, który zyskuje na popularności, a firmie Apple udało się zdywersyfikować dostawców tego komponentu.

Najdroższym elementem topowego smartfona od Apple jest ekran, który stanowi aż 20% ceny BoM. Na drugim miejscu znalazł się procesor. Koszt jego produkcji to również około 20% ceny urządzenia.

Warto podkreślić, że cena BoM nie jest finalną ceną urządzenia. Wskaźnik ten nie obejmuje kosztów R&D takich jak projektowanie, patentowanie, a także stworzenie oprogramowania. Nie uwzględnia również kosztów utrzymania sprzętu podczas jego cyklu życia - wydawania aktualizacji oprogramowania w przyszłości.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200