iPad 2 - pierwsze wrażenia

iPad 2 tylko na pozór jest podobny do swojego starszego brata. Tablet Apple ma zupełnie odmieniony tył obudowy, nowość w postaci kamerek oraz ciekawy dodatek - Smart Cover. Działanie tabletu mogli już sprawdzić nasi koledzy redakcyjni zza oceanu. Oto pierwsze wrażenia z użytkowania tabletu iPad 2.

iPad 2 znalazł się w rękach naszych kolegów redakcyjnych z Macworld.com. Według nich urządzenie sprawia wrażenie znacznie poprawionego w stosunku do pierwowzoru. Na szczególną uwagę zasługuje zmiana wymiarów, wagi i kształtu tylnej obudowy.

Płaski i lżejszy

Pierwsze co się rzuca w oczy to "płaskość" nowego tabletu Apple. iPad 2 jest też dużo szybszy i lżejszy od swojego poprzednika. Przekłada się to na wygodę użytkowania. W powszechnej opinii pierwszy iPad był jednym z najlepszych produktów w całej historii Apple'a. Jednak z racji swojej relatywnie dużej wagi, grubości oraz kształtu wielu użytkowników narzekało na brak komfortu podczas jego użytkowania. Firma Steve'a Jobsa wyciągnęła z tego wnioski i znacząco ulepszyła design iPada 2.

Zobacz również:

  • Problemy na rynku tabletów
  • Znamy zwycięzców tegorocznego rankingu App Store Awards

Tablet bez problemu można trzymać w jednej ręce co w przypadku "jedynki" było utrudnione. iPad 2 zrobiony jest z tych samych materiałów co jego poprzednik czyli z wysokiej jakości szkła i aluminium. Dzięki znacznie mniejszej grubości (aż o 33% w stosunku do iPada pierwszej generacji) i ścięciu wypukłości, urządzenie jest stabilniejsze. Tablet jest bardziej płaski i nie ma tak obłej tylnej części obudowy przez co nie "buja się" podczas używania na stole. Znaczącą różnicą jest to, że kiedy patrzymy na iPada 2 z przodu, to nie widzimy jego metalowej obwódki, przez co urządzenie upodobniło się do iPhone'a 4.

Nowości

iPad 2 posiada dwie kamery. Jedną z przodu i jedną z tyłu. Tak jak w przypadku najnowszych iPhone'ów i iPodów touch, można nimi wykonywać zdjęcia, nagrywać filmy wideo i używać FaceTime'a do konferencji wideo. Niestety są one w zdecydowanie niższej jakości niż te w iPhonie 4 z 5-megapikselowym aparatem fotograficznym, bardziej przypominają kamerę z iPoda touch. Zdjęcia, które zrobiliśmy w teście były dużo gorsze niż te zrobione z iPhone'a 4. Nawet FaceTime działał dosyć opornie, ale mogło być to wynikiem przeciążeń sieciowych podczas konferencji Apple'a, na której sprawdzaliśmy urządzenie.

Wprowadzono także kilka drobnych zmiań jeśli chodzi o dźwięk. Otwór przeznaczony na mikrofon, został umiejscowiony dokładnie w tym samym miejscu gdzie port na słuchawki w "jedynce". Trudno ocenić samą jakość dźwięku, bowiem w pokoju testów było bardzo głośno, co uniemożliwiało obiektywną ocenę.

Urządzenie będzie można kupić w sześciu wersjach. Różnić się one będą pojemnością karty pamięci (16, 32, 64 GB) i obsługą sieci 3G. Oprócz tego iPad 2 dostępny będzie w dwóch kolorach - białym i czarnym.

Smart Cover

Apple sprzedawać będzie do iPada 2 nowe akcesorium - Smart Cover. Jest to okładka chroniąca i zarazem czyszcząca ekran urządzenia. Wykonana jest ona z poliuretanu lub skóry (w zależności od wersji). Na boku okładki znajdziemy magnes. Drugi umieszczono w tablecie iPad 2 dzięki czemu zakładanie Smart Cover jest banalnie proste - wystarczy je przybliżyć do urządzenia. Po zakryciu ekranu okładką, iPad 2 automatycznie się hibernuje. Gdy zdejmiemy Smart Cover, tablet Apple'a też to rejestruje i natychmiast przełącza się w tryb gotowości i to bez zablokowanej klawiatury (opcję tą można wyłączyć jeśli komuś się nie spodoba).

Smart Cover można złożyć, celem odpowiedniego nachylenia tabletu do wygodnego pisania czy też oglądania multimediów (przykłady na zdjęciach obok). Nawiązując do materiałów wideo - są one znacznie płynniej wyświetlane w porównaniu do pierwszego iPada, któremu zdarzało się "rwać" filmy.

Najnowszy produkt Apple'a ma także ulepszoną grafikę w porównaniu z pierwszym iPadem. Widać to szczególnie podczas oglądania zdjęć.

iPad 2 pracuje na dwurdzeniowym procesorze A5, zaprojektowanym przez firmę Apple. Niestety podczas pokazu urządzenia nie było czasu, na to aby sprawdzić szybkość tabletu (tak kontrolowane środowisko jakim jest pokój demo zupełnie na to nie pozwala).

Użytkownicy będą się jednak mogli już zaraz przekonać czy nowy tablet Apple pasuje do ich preferencji. Europejska (w tym polska) premiera iPad 2 odbędzie się bowiem już 25 marca.

---

Autor: Jason Snell, Dan Moren, Macworld.com

Tłumaczenie: Karol Jaskuła

Redakcja: Maciej Kluk

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200