iOS 12 idzie do przodu jak burza

Chociaż system operacyjny iOS 12 (Apple) trafił do rąk użytkowników zaledwie kilka tygodni temu (w połowie września), to już bije rekordy popularności. Jak donosi firma analityczna Mixpanel, system iOS 12 jest obecnie zainstalowany już na prawie połowie mobilnych urządzeń pracujących pod kontrolą tego oprogramowania (dokładnie jest to 47%). Pod kontrolą systemu iOS 11 działa obecnie 45% takich urządzeń.

Jest to rekord, ponieważ wcześniej użytkownicy nie zainstalowali nigdy tak szybko na swoich urządzeniach iDevice żadnej innej, wcześniejszej wersji tego systemu iOS (nie licząc jednak systemu iOS 9). Oprogramowanie iOS 9 potrzebowało bowiem w 2015 roku zaledwie osiem dni na to, aby zarządzać większością używanych wtedy na świecie urządzeń iDevice.

Na firmowej witrynie firmy Apple wspierającej deweloperów aplikacji iOS można przeczytać, że przed premierą systemu iOS 12 (co miało miejsce siedemnastego września), 85% urządzeń iDevice (takich jak iPhone i iPad) pracowało pod kontrolą systemu iOS 11. Minęło zaledwie kilkanaście dni, a odsetek takich urządzeń spadł o połowę.

Zobacz również:

Dla porównania, w przypadku systemu iOS 11 musiało minąć w zeszłym roku dwa miesiące, zanim został zainstalowany na połowie pracujących wtedy urządzeń iOS.

I koniec słowo o rynku mobilnych systemów operacyjnych. Podczas gdy systemy operacyjne Android i iOS opanowały 94% tego rynku, to w przypadku smartfonów prym wiedzie Android (73%). Według firmy analitycznej Forrester Research z systemu tego korzysta obecnie grubo ponad 1 mld właścicieli smartfonów. Android będzie na pewno i w tym roku liderem, a kolejne miejsca zajmą systemy iOS (21%) i Windows Phone (4%).


TOP 200