i5/OS V5R4 bez przymusu

Po raz pierwszy w historii IBM nie zmusza klientów kupujących nowe serwery i5 do korzystania z najnowszej wersji systemu - i5/OS V5R4.

Po raz pierwszy w historii IBM nie zmusza klientów kupujących nowe serwery i5 do korzystania z najnowszej wersji systemu - i5/OS V5R4.

Premiera nowej wersji systemu operacyjnego dla serwerów i5 (dawniej iSeries) - i5/OS V5R4 zbiega się z premierą nowych modeli serwerów opartych na procesorach Power5+. Nie to jest jednak ważne, ani nawet nowe funkcje zawarte w nowej wersji systemu. Wszystko przyćmiewa fakt, że nowe serwery IBM - po raz pierwszy w historii - można wykorzystywać z poprzednią wersją systemu i5/OS V5R3. W konsekwencji, klienci korzystający z aplikacji pracujących na poprzedniej wersji mogą więc zwiększyć wydajność ich działania, bez dokonywania zmian w ich kodzie.

Klienci mają więc czas na migrację, ale, trzeba zaznaczyć, czas skończony - najnowsza wersja systemu to jednocześnie ostatnia jego edycja, która będzie działać na starszych serwerach wykorzystujących architekturę S-Star oraz I-Star (iSeries 270, 820, 830, 840). Kolejna wersja systemu i5/OS V6 - zapowiadana na 2007 r., będzie działać już jedynie na serwerach z procesorami Power4, Power4+, Power5 i Power5+ oraz zapewne z Power6, który powinien w międzyczasie ujrzeć światło dzienne.

System, co więcej może

Jedną z ważniejszych nowości i5/OS V5R4 są zwiększone możliwości skalowania wbudowanego w system serwera baz danych DB2/400. Nowa wersja obsługuje m.in. zapytania SQL do 2 MB, mogące odnosić się do 1 tys. tabel jednocześnie; możliwe jest także stosowanie nazw kolumn o długości do 128 znaków. Pojedynczy plik dziennika może objąć do 10 mln obiektów. Wypada jeszcze wspomnieć o nowym menedżerze zasobów, wchodzącym w skład narzędzi Database OnDemand Performance Center, który uniemożliwia jednemu zapytaniu SQL zagarnięcie większości zasobów serwera.

Kolejną nowością systemu i5/OS V5R4 jest WebSphere Application Server 6.1, zintegrowany z 32-bitową maszyną wirtualną Java. Serwery i5 od dawna wykorzystują 64-bitową maszynę wirtualną, ale ponieważ wielu klientów uruchamia w Javie tylko ograniczoną liczbę aplikacji, 32-bitowa, zajmująca mniej zasobów maszyna wirtualna powinna być dla nich dobrą nowiną, zwłaszcza że mogą nadal korzystać z wersji 64-bitowej, jeśli mają aplikacje wymagające dużej skalowalności.

O większą dostępność

Pomimo wyjątkowej stabilności serwerów i5, w i5/OS V5R4 IBM stara się poprawiać dostępność serwera. Standardowa synchronizacja między serwerami może w i5/OS V5R4 obejmować oprócz plików i baz danych także dane dotyczące aktualnego stanu środowiska, np. profile użytkowników, zmienne systemowe, pliki pomocnicze itp. Zaktualizowane zostały także narzędzia do wykonywania kopii bezpieczeństwa. Nowe narzędzia obsługują wirtualne biblioteki taśmowe (emulacja taśm przez urządzenia z dyskami twardymi). Kopie mogą być przesyłane na wiele napędów, a nawet na wiele bibliotek jednocześnie.

Jedną z nowości, która nie wszystkich zachwyci, ale która per saldo powinna przyczynić się do dostępności aplikacji na platformie i5, jest uniemożliwienie uruchamiania kodu komunikującego się bezpośrednio ze sprzętem. IBM daje tym samym do zrozumienia, że wszyscy bez wyjątków partnerzy i deweloperzy muszą czym prędzej korzystać z oficjalnego zestawu funkcji API dostarczanego wraz z systemem.

Cztery nowe serwery

Wraz z systemem i5/OS V5R4 IBM przedstawił cztery modele serwerów i5. Trzy z nich - 520, 550 i 570 wykorzystują obecnie nie Power5, lecz Power5+, czyli układy dwurdzeniowe. Model 520 jest taktowany na poziomie 1,1 GHz, 550 i 570 - 1,9 GHz. Czwarty z ogłaszanych modeli - i5 590 będzie na razie korzystać z procesorów Power5, jednak z wyższą częstotliwością - 2,2 GHz.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200