i386 dla sterowania

Przejście w większości nowych konstrukcji komputerów PC na procesory i486 spowodowało znaczne zmniejszenie popytu na procesory i386.

Przejście w większości nowych konstrukcji komputerów PC na procesory i486 spowodowało znaczne zmniejszenie popytu na procesory i386. Jednakże rozpędzona linia produkcyjna jest w stanie produkować je bardzo tanio w dużych ilościach. Intel proponuje nowe wersje tych procesorów do sterowania procesami produkcyjnymi, dla przyrządów pomiarowych, ręcznych urządzeń pomiarowych, itp. W takim zastosowaniu znacznie ważniejszy niż w PC jest mały pobór mocy. Dlatego Intel proponuje w pełni statyczne procesory, mogące działać przy bardzo małych częstotliwości zegara. Ponieważ moc pobierana w produktach CMOS (a taka technologia jest stosowana do produkcji procesorów Intel) jest proporcjonalna do kwadratu częstotliwości zegara, to przy małych częstotliwościach będzie bardzo mały pobór mocy.

Konstrukcja procesora i386CX jest oparta na procesorze i386SX i różni się od niego tym, że jest produktem w pełni statycznym. Może być zasilany napięciem 2,75-5,5 V.

Także konstrukcja procesora i386EX jest oparta na procesorze i386 SX. Jest jednak produktem o znacznie większej skali integracji, gdyż oprócz klasycznego mikroprocesora zawiera: osiem programowalnych wyjść do wybierania innych układów scalonych, dwa kanały DMA, trzy kanały licznika/timera, dwa kontrolery przerwań, dwa szeregowe kanały asynchroniczne, jeden w pełni dupleksowy szeregowy kanał synchroniczny, funkcje odnawiania zawartości pamięci dynamicznej DRAM i pseudostatycznej SRAM, zegar automatycznego resetu (watchdog timer) i inne.

Przewidywane zastosowania nowego procesora i386EX to naręczne urządzenia do zbierania danych na liniach technologicznych, działające pod kontrolą systemów DOS, Modular Windows lub Windows At Work oraz precyzyjne przyrządy pomiarowe w aplikacjach czasu rzeczywistego.

Nowe procesory mają zastąpić używane do tej pory z powodzeniem układy 80186. Zwiększona moc obliczeniowa procesora 32-bitowego wpłynie na możliwości przyrządów i da szansę na polepszenie ich funkcjonalności.

Oprogramowanie

Zakup każdego procesora i386CX lub i386EX upoważnia do bezpłatnego korzystania z "dowolnej modyfikacji" systemu operacyjnego czasu rzeczywistego iRMS EMB, utworzonej przy użyciu SDK, sprzedawanego oddzielnie.

Ceny i dostępność

Procesory i386CX i i386EX są już obecnie dostępne w pojedynczych sztukach dla opracowywania nowych produktów. W ilościach hurtowych pojawią się w 1994 r. Procesor i386CX będzie kosztował (w liczbie ponad 5 tys. sztuk) ok. 26 USD, a i386EX (także ponad 5 tys. sztuk) ok. 39 USD.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200