e-podpis do poprawy

Projekt ustawy o podpisie elektronicznym zostanie ponownie skierowany do prac komisji. Zgłoszone przez posłów wątpliwości dotyczą m.in. kompetencji Narodowego Banku Polskiego w zakresie wydawania certyfikatów potwierdzających autentyczność podpisu. Projekt ponownie trafi do Sejmu w przyszłym tygodniu.

Projekt ustawy o podpisie elektronicznym, chociaż popierany przez większośc posłów, będzie musiał jednak ponownie trafić do prac komisyjnych. Konieczne będzie jeszcze rozwiązanie m.in. kwestii kompetencji Narodowego Banku Polskiego, który będzie współpracował z firmami świadczącymi usługi certyfikacyjne i wydawał certyfikaty poświadczające autentyczność podpisu. Przyjęty projekt ustawy wprowadza pojęcie zwykłego i bezpiecznego podpisu elektronicznego, który będzie potwierdzonany tzw. certyfikatem kwalifikowanym. Usługami certyfikacyjnymi będą mogły zajmować się dowolne podmioty z wyłączeniem wyższych uczelni i notariuszy. Proces certyfikacji nadzorowany będzie przez Ministerstwo Gospodarki a nie MSW jak zakładał wstępny projekt rządowy.

Poprawiony projekt ustawy trafi pod głosowanie Sejmu prawdopodobnie już w przyszłym miesiącu.

e-podpis we wrześniu?

Zobacz również:

  • Trusted Economy Forum – jak cyfrowy podpis zmienia gospodarkę?
  • Oracle tnie koszty i zwalnia pracowników?
W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200