e-Obywatel w e-Państwie - motoryzacja i drogi

Kontynuujemy nasz przewodnik po e-usługach w Polsce – sprawdziliśmy jak zdalnie sprawdzić historię pojazdu i zapłacić za przejazd autostradą.

e-Obywatel w e-Państwie - motoryzacja i drogi

Fot. Kelly Lacy, Pexels

e-prawo jazdy i ewidencja pojazdów online

Dwa dokumenty można już mieć w postaci zdigitalizowanej – są to prawo jazdy i dowód rejestracyjny samochodu wraz z dowodem ubezpieczenia i kartą pojazdu:

• aplikacja mPrawo jazdy to cyfrowy dokument z odwzorowaniem uprawnień do prowadzenia pojazdów.

• aplikacja mPojazd – odzwierciedla dane zawarte w dowodzie rejestracyjnym, polisie OC i karcie pojazdu.

Usługa dostępna dla osób zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP) jako posiadacze samochodów, motorów, skuterów itd., których dane są w dowodach rejestracyjnych. W aplikacji nie ma samochodów wypożyczonych, firmowych, czy leasingowanych.

Zobacz również:

  • Pishing metodą na e-TOLL. MF i KAS ostrzegają przed próbą wyłudzenia

Przez internet można sprawdzić historię samochodu – wygenerować bezpłatny raport z Centralnej Ewidencji Pojazdów:

https://historiapojazdu.gov.pl/strona-glowna

Dane o stanie technicznym autobusu

Na stroniehttps://bezpiecznyautobus.gov.pl/ można zobaczyć dane o badaniu technicznym, dane techniczne oraz i informacje o polisie OC dowolnego autobusu.

e-TOLL

Przeczytaj także Od 1 października płatność za autostradę tylko w e-TOLL. Nowa organizacja ruchu

W czerwcu 2021, na państwowych odcinkach dróg płatnych uruchomiony został system poboru opłat e-TOLL (zastąpił viaToll). To system elektronicznego poboru opłat obowiązujący na wybranych odcinkach dróg krajowych. Jest obowiązkowy dla wszystkich pojazdów samochodowych oraz zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony, a także dla autobusów niezależnie od ich dopuszczalnej masy całkowitej.

Od czerwca br. kierowcy pojazdów samochodowych oraz zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony mają możliwość korzystania z elektronicznego sposobu płatności za przejazd po wybranych odcinkach autostrad A2 Konin Stryków i A4 Wrocław – Sośnica. Kierowcy mogą zdecydować, czy chcą zapłacić za przejazd autostradą w przeznaczonych do tego miejscach poboru opłat, czy w sposób elektroniczny – w systemie e-TOLL. Docelowo e-TOLL ma być jedyną opcją.

Aby korzystać z e-TOLL (po rejestracji w systemie, z wykorzystaniem urządzenia do przekazywania danych geolokalizacyjnych przejazdu) została udostępniona kierowcom na odcinku autostrady A2 Konin – Stryków oraz A4 Wrocław – Sośnica.

UWAGA Na tych odcinkach autostrad płatnych, zarządzanych przez koncesjonariuszy, nie można jeszcze płacić w e-TOLL:

Autostrada A1, odcinek Rusocin – Nowe Marzy oraz Nowe Marzy – Czerniewice

Autostrada A2, odcinek Konin – Nowy Tomyśl

Autostrada A2, odcinek Nowy Tomyśl - Świecko

Autostrada A4, odcinek Kraków – Katowice.

Aby korzystać z sieci dróg objętych systemem e-TOLL, należy wyposażyć pojazd w urządzenie pokładowe lub urządzenie ZSL, dostępne w sieci dystrybucji. OBU (ang. On Board Unit) ourządzeniem klasy GNSS, które przesyła dane geolokalizacyjne do systemu e-TOLL, za pośrednictwem transmisji danych. Dzięki OBU możliwe jest elektroniczne naliczanie należnej opłaty za przejazd drogami płatnymi. Po zakupie OBU można już zarejestrować się w e-TOLL i przypisanie urządzenia pokładowego do wybranego pojazdu.

Urządzenia OBU dopuszczone do użytku (czyli te, które uzyskały pozytywny wynik w testach dla systemu e-TOLL) są dostępne wyłącznie w sieci dystrybucji Ministerstwa Finansów lub operatora OBU. Listę dopuszczonych operatorów OBU zamieszczono na stronie www e-TOLLhttps://etoll.gov.pl/

Rejestracja w elektronicznym systemie poboru opłat e-TOLL jest obowiązkowa dla wszystkich, którzy chcą poruszać się po drogach płatnych pojazdami o dopuszczalnej masie całkowitej pojazdu lub zestawu pojazdów powyżej 3,5 tony.

Obecnie istnieją 3 sposoby rejestracji:

• online

• w stacjonarnej sieci Miejsc Obsługi Klienta

• za pośrednictwem wybranego dostawcy kart flotowych

Przebieg rejestracji w e-Toll:

Krok 1 – podanie:

• nr rejestracyjny pojazdu

• ID Biznesowe (urządzenia pokładowego lub aplikacji mobilnej)

• adres e-mail do kontaktu

Krok 2 – płatność na saldo przedpłaconego konta rozliczeniowego: doładowanie na minimum 20 zł.

We wrześniu Ministerstwo Finansów udostępniło uproszczoną, szybką rejestracja w e-TOLL dostępna jest dla osób fizycznych oraz osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Skorzystanie z tego ułatwienia możliwe jest po zalogowaniu się do systemu profilem zaufanym z wykorzystaniem ePUAP, aplikacji mObywatel lub bankowości elektronicznej. Wystarczy wprowadzić numer rejestracyjny pojazdu, numer urządzenia pokładowego oraz e-mail – wszystko na jednym ekranie; OBU jest wówczas automatycznie aktywowane.

Instruktaż wideo szybkiej rejestracji można obejrzeć pod tym linkiem:

https://www.youtube.com/watch?v=e_Gsfss8Gv4

Czytaj także - e-Dowód - 5 rzeczy, które trzeba o nim wiedzieć.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200