cc:Mail i Microsoft Mail

Liderzy na rynku poczty elektronicznej

Liderzy na rynku poczty elektronicznej

Ponad 10 lat temu Lotus Development Corp. wprowadził na rynek swój produkt - cc:Mail, stając się przodującym dostawcą oprogramowania poczty elektronicznej dla użytkowników sieci lokalnych. Podstawowym problemem firmy jest sprostanie ogromnemu wzrostowi ilości (i wymagań) użytkowników. Wzrost od 0,5 mln do 3,2 mln instalacji cc:Mail nastąpił w ciągu dwu i pół lat, a przekroczenie 5 mln spodziewane jest przed końcem bieżącego roku. Poważnym zadaniem jest również integracja sztandarowych produktów Lotusa jakimi są cc:Mail i Lotus Notes.

W br. firma wprowadziła na rynek nowe wersje cc:Mail pod Windows i OS/2. Trwają też intensywne prace nad połączeniem kolejnej wersji Notes 3.0 z cc:Mail. Lotus zapewnia, że zostaną utrzymane dotychczas stosowane w obu pakietach rozwiązania do których zdołali się przyzwyczaić ich użytkownicy. Szczegóły koncepcji połączenia nie są na razie ujawniane. Rozwiązanie kryje się w systemie pod nazwą Sequoia, który ma przejąć zadania synchronizacji tych programów.

Podnoszonymi przez użytkowników wadami cc:Mail jest niedostateczna jego wydajność (raczej na skalę komputera osobistego), brak w pakiecie odpowiednich narzędzi administrowania, zarządzania i diagnostyki systemu oraz tzw. wsparcia (czyli pomocy w rozwiązywaniu nietypowych problemów codziennej eksploatacji). Zaletą jest znaczna liczba programów niezależnych producentów. Oferta zawiera np. oprogramowanie administrujące oraz układy typu gateway, łączące różne systemy i pozwalające na translację wiadomości między sieciami poczty elektronicznej. Produkt Lotusa jest prawie bezkonkurencyjnym rozwiązaniem dla tych, którzy są zmuszeni do przesyłania poczty między platformami systemów Windows, DOS, Unix, Macintosh i OS/2.

Microsoft Mail - konkurencyjne oprogramowanie poczty elektronicznej firmy Microsoft również zbiera wiele uwag krytycznych od użytkowników. "Administrowanie bazą danych Microsoft Mail przypomina układanie puzzla wewnątrz czarnej skrzynki" stwierdził menadżer systemu komputerowego dużej firmy z Montrealu. Z drugiej jednak strony Microsoft Mail jest wybierany przez przedsiębiorstwa migrujące z Professional Office System firmy IBM, ponieważ oferowany jest gateway Profs/Mail. Dla innych rozstrzygajacą cechą jest możliwość standaryzacji oprogramowania pod platformą Windows.

Różnice między tymi dwoma rozwiązaniami poczty elektronicznej dotyczą także połączeń. Oba pakiety mogą używać protokołu X.25 oraz wywoływanej telefonicznie sieci na liniach dzierżawionych. Ale routery cc:Mail dodatkowo mogą korzystać z protokołów: TCP/IP (Transmission Control Protocol/Internet Protocol), NetWare IPX/SPX, SPP firmy Banyan Systems (4 miejsce na rynku e-mail) oraz Advanced Program-to-Program Communications IBM. Dla przedsiębiorstw chcących zbudować system łączności przy wykorzystaniu posiadanych już rozwiązań cecha ta często rozstrzyga o wyborze.

Część sygnalizowanych braków w oprogramowaniu administrującym jest konsekwencją dostosowania się do konkretnego systemu operacyjnego. W przypadku cc:Mail należałoby przenieść zarządzanie na inną niż DOS platformę. Lotus zamierza wprowadzić na początku przyszłego roku routery pracujące pod Unixem oraz Windows NT. Tymczasem Microsoft Corp. pracuje obecnie nad projektem zintegrowania funkcji wymiany wiadomości z następną wersją Windows ("Chicago"). Projekt ten nosi kryptonim Capone i ma doprowadzić do integracji usług poczty elektronicznej z systemem operacyjnym.

Podsumowując kierunki działania obu przodujących na rynku konkurentów można zauważyć, że strategia Lotusa zmierza do zapewnienia użytkownikowi usług pocztowych niezależnie od sieciowego systemu operacyjnego. Z kolei Microsoft dąży do ścisłego powiązania operacji wymiany wiadomości z systemem, dokładniej mówiąc z przyszłą wersją Windows. Wadą tego ostatniego rozwiązania jest uleganie wizji windowsocentrycznej. Jak wiadomo, tego typu jedynie słuszne systemy wspaniale działają w izolowanych od reszty świata autarkicznych enklawach. Ale któregoś dnia, ktoś chce bezskutecznie połączyć się z sąsiadem i nagle spostrzega mur graniczny nie do przeskoczenia bez wzniecenia obalającej go rewolucji. Czy zanim ten dzień przebudzenia nastąpi Capone zdoła podciąć korzenie Sequoi?

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200