Zysk z inwestycji w Green IT

Jak kalkulować

Przed podjęciem decyzji o inwestycji, praktycznie każda osoba zarządzająca centrum danych musi określić: czy warto to robić, jakie będą potencjalne zyski, a także koszty modernizacji. "Ale przy dobrym projekcie i biznesplanie zawsze okaże się, że inwestycja w Green IT jest dobra, bo zielone jest z zasady dużo bardziej oszczędne" - uważa Maciej Mączyński.

MAREK ROJEK, Emerson Network Power

Brakuje życiowych i praktycznych przepisów, które sprzyjałyby oszczędności energii. Chyba w żadnym przetargu, nawet tych ogłaszanych przez instytucje rządowe, nie ma zapisów skłaniających do inwestycji w energooszczędne rozwiązania. Dlatego też takie efektywne rozwiązania, jak free-cooling wciąż są w Polsce mało popularne.

Liczenie długofalowych oszczędności i analizowanie stanu technologii wydaje się zadaniem trudnym dla firm, które prowadzą działalność biznesową i systemy IT są dla nich tylko narzędziem. Ponadto współczesne centra danych są bardzo skomplikowane i występuje w nich wiele współzależności między różnymi elementami i parametrami, więc precyzyjna analiza systemu nie jest prosta. Zawsze zatem pojawia się pytanie, czy można szybko i przy względnie niewielkim nakładzie pracy oszacować efekty.

Wiele zależy od skali centrum danych. Jeśli jest to mały system, to łatwiej podejmować decyzje co trzeba zmodernizować i z reguły szybko widać efekty.

W dużych ośrodkach sprawa jest bardziej skomplikowana, ale "często można uzyskać duże oszczędności przez działania, do których przeprowadzenia wcale nie potrzeba szczegółowych i długotrwałych analiz" - twierdzi Maciej Mączyński. - "Bo już wchodząc do centrum danych, dobry specjalista od razu widzi, jakie są nieprawidłowości i co można łatwo poprawić". Pierwsze 60-70% oszczędności można uzyskać dość łatwo, choć dalsze wymagają znacznie więcej wysiłku i inwestycji.

Warto wiedzieć, że producenci sprzętu udostępniają, czasami bezpłatnie, narzędzia ułatwiające wstępną analizę efektywności systemu.

Na przykład w ramach tzw. strategii Energy Logic, Emerson opracował zasady postępowania definiujące10 podstawowych kroków, których realizacja umożliwia uzyskanie oszczędności energii. Firma ta bezpłatnie udostępnia na swoich stronach WWW arkusze kalkulacyjne, które pozwalają oszacować zużycie energii przez zainstalowane w centrum danych serwery, urządzenia UPS, klimatyzację itd., a następnie - po symulacyjnym zmodyfikowaniu ich parametrów - obliczyć, jak potencjalna modernizacja jakiegoś elementu wpłynie na zużycie energii przez cały system.

"Przy prostych analizach trzeba jednak pamiętać, by nie popełnić błędów. Bo bardzo ważne jest, by wymiana pojedynczych elementów na bardziej energooszczędne nie spowodowała spadku niezawodności systemu" - podkreśla jednak Marek Rojek. Oprócz tego trzeba wiedzieć, jak interpretować niektóre parametry. Na przykład zasilacz może być superenergooszczędny przy obciążeniu 90%, a przy 20-30% będzie bardzo nieefektywny. I wówczas wymiana sprzętu może się okazać decyzją chybioną.

Również APC oferuje narzędzia analityczne, od prostych, bezpłatnie dostępnych na stronie WWW do wykorzystywanych w ramach palety zaawansowanych usług.

Maciej Mączyński, Country Sales Manager, APC by Schneider Electric
Zużycie energii przez centra danych staje się problemem, który trzeba rozwiązywać zarówno w aspekcie środowiskowym, jak i biznesowym. Koszty utrzymania ser-werowni gwałtownie rosną, co wynika m.in. z pojawiania się coraz większej ilości danych, które trzeba udostępniać, przetwarzać, przesyłać i przechowywać. Ich przetwarzanie wymaga stałego zwiększania mocy obliczeniowej urządzeń, co z kolei powoduje wzrost zapotrzebowania na energię elektryczną niezbędną do ich zasilania i chłodzenia. Tradycyjnie zaprojektowane centra danych zużywają obecnie na ten cel nawet 50% całej pobieranej energii. Dlatego też idea Green IT, której elementem jest m.in. racjonalne i oszczędne podejście do zużycia energii, to przyszłość i to niezależnie od tego, czy żyjemy w czasach recesji gospodarczej, czy też boomu. Głównym problemem wynikającym ze zwiększającego się zużycia energii przez sprzęt zainstalowany w centrach danych jest wzrost zapotrzebowania na moc systemów chłodzenia, które muszą zabezpieczyć go przed przegrzaniem. Obecnie większość systemów do klimatyzacji serwerowni jest przewymiarowana, a co za tym idzie, nadmiernie zużywa energię, a oprócz tego wymaga na początku większej inwestycji niż jest to w praktyce niezbędne.

Dobrym sposobem na rozwiązanie tego ostatniego problemu jest zastosowanie modułowych, skalowanych systemów chłodzenia, które można rozbudować wraz ze wzrostem bieżących potrzeb. Takie podejście umożliwia uzyskanie wymiernych oszczędności, bo użytkownik unika konieczności ponoszenia nadmiernych nakładów finansowych na początku inwestycji, a jednocześnie może zminimalizować koszty ich eksploatacji związane z zasilaniem. Kompleksowym, modułowym rozwiązaniem do zasilania i chłodzenia centrów danych jest opracowana przez APC ska-lowalna architektura InfraStruXure. Łączy ona rozwiązania do zasilania, chłodzenia, 19" szafy stelażowe, narzędzia do monitorowania, zarządzania i zapewniania bezpieczeństwa oraz usługi serwisowe w jeden zintegrowany system. Architektura InfraStruXure™ wykorzystuje urządzenia do klimatyzacji obsługujące rzędy szaf stelażowych oraz specjalnie zaprojektowany system przepływu gorącego powietrza, co pozwala poprawić skuteczność chłodzenia i zwiększyć możliwości kontroli temperatury. Szacujemy, że samo przejście z klasycznego systemu chłodzenia pomieszczeń na rzędowy system klimatyzacji pozwala zaoszczędzić średnio 35% kosztów energii elektrycznej.

Partnerzy debaty

Strefa doradcza Infrastruktura serwerowni i centrum danych - GREEN IT


TOP 200