Zysk Samsunga w 3 kw. br. przewyższył oczekiwania analityków. Wzbudza to nadzieję na ożywienie rynku układów scalonych

Samsung opublikował dziś wyniki z ostatniego kwartału. Wcześniej analitycy prognozowali spadek zysków o 80% ze względu na zawirowania na rynku układów scalonych.

Omar Markhieh / Pexels

Samsung opublikował wyniki finansowe za ostatni kwartał. Nie sprawdziły się czarne scenariusze analityków, którzy przewidywali spadek zysków firmy o 80%. Okazało się, że gigant wypracował najwyższy kwartalny zysk w tym roku i to mimo najniższego od dawna poziomu cen układów pamięci. Być może jest to oznaką ożywienia na rynku chipów.

Samsung oszacował, że jego zysk operacyjny spadł do 2,4 biliona wonów (1,79 miliarda dolarów) w okresie od lipca do września, z 10,85 biliona wonów rok wcześniej w krótkim wstępnym oświadczeniu o zyskach. Firma szacuje, że jej przychody prawdopodobnie spadły o 13% w porównaniu z tym samym okresem rok wcześniej, do 67 bilionów wonów.

Zobacz również:

  • Samsung ma własny model AI

Chociaż zysk Samsunga w trzecim kwartale był znacznie niższy niż w ubiegłym roku, to jednak znacznie przewyższył 640 miliardów wonów w pierwszym kwartale (który był najniższy od 2009 roku), oraz 670 miliardów wonów w drugim kwartale. Firma odnotowała straty w wysokości 4,58 bln wonów i 4,36 bln wonów w branży chipów odpowiednio w pierwszym i drugim kwartale, ponieważ ceny chipów pamięci spadły, a wartość zapasów została zmniejszona. Straty udało się ograniczyć prawdopodobnie dlatego, że Samsung zmniejszył produkcję i zarazem skupił się na bardziej dochodowych układach z wyższej półki, takich jak układy DRAM stosowane w sztucznej inteligencji, jednocześnie kontynuując ograniczanie produkcji starszych układów.

Jednocześnie ceny niektórych chipów DRAM, wykorzystywanych w urządzeniach technologicznych, również zaczęły odbijać się pod koniec ubiegłego kwartału, podczas gdy ceny chipów NAND Flash wykorzystywanych do przechowywania danych mogą zacząć odbijać się już w bieżącym kwartale. Może to być oznaką zakończenia spowolnienia w tym sektorze, które datuje się od 2022. Do słabych wyników sektora układów scalonych przyczyniły się również spadki sprzedaży komputerów osobistych i urządzeń mobilnych, których producenci dodatkowo zużywali zapasy chipów.

Szczegółowa publikacja wyników finansowych ma nastąpić 31 października. Dział mobilny firmy prawdopodobnie odnotował zysk operacyjny w wysokości około 3 bilionów wonów – w tym kwartale Samsung wprowadził na rynek nowe modele składanych (foldable) smartfonów premium w tym kwartale, co napędziło sprzedaż w segmencie mobile. Zwyczajowo trzeci kwartał jest zwykle mocny dla Samsunga w zakresie urządzeń mobilnych i wyświetlaczy, gdyż właśnie wtedy rokrocznie firma wprowadza na rynek swoje flagowe smartfony.

Pod koniec września KB Securities poinformowało,że Samsung otrzymał niedawno pierwsze od roku zamówienie na chipy pamięci serwerowej od północnoamerykańskiej firmy zajmującej się centrami danych.

Po dzisiejszej publikacji wstępnych wyników cena akcji Samsunga błyskawicznie wzrosła o 3,3%.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200