Życiowe zastosowanie Big Data i cloud computingu? Np. walka z suszą w Kalifornii

Wiele mówi się o zastosowaniu analiz Big Data do dynamicznego zarządzania przedsiębiorstwami i reagowania na rynkowe trendy. Nowoczesne technologie informacyjne znajdują swoje zastosowanie także poza biznesem. Przykładowo, własnie dzięki analizie całego morza danych Kalifornia prowadzi z powodzeniem wojnę z suszą stulecia.

Od stu lat Kalifornia nie została dotknięta tak dotkliwą suszą. Co więcej, nie widać jej końca. Kalifornia to jednak nie takie całkiem zwyczajne miejsce. Właśnie tam znajduje się bowiem Dolina Krzemowa, a wraz z nią także jedno z największych na świecie centrów myśli technologicznej. Ile warta byłaby ona warta gdyby nie była w stanie obronić swego terytorium?

W warunkach suszy bardziej niż zwykle ważne staje się oszczędzanie wody. Bazując na analizie rocznych statystyk zużycia wody dla każdego z 650 tysięcy swoich klientów East Bay Municipal Utility District wyodrębniło grupę 10 tysięcy gospodarstw, które znacznie przewyższają przeciętne zużycie i rozesłało do nich stosowne upomnienia. Efekt przewyższył oczekiwania. Zużycie zmniejszyło się natychmiast o 5%. Władze wierzą, że oprogramowanie dostarczone przez WaterSmart Software pomoże zmniejszyć zużycie o zaplanowane wcześniej 20%.

Zobacz również:

Inną przydatną funkcją oprogramowania WaterSmart ma być bowiem generowanie wskazówek jak zaoszczędzić jeszcze więcej wody. Porady są zróżnicowane i zależą od obecnego poziomu zużycia, oraz charakterystyki gospodarstwa domowego.

Aplikacja została udostępniona w formie usługi SaaS i zaprojektowana tak, żeby aby można było w prosty sposób zaimportować dane z istniejącej już bazy danych, bez konieczności głębszego integrowania obu platform.

W Kalifornii organizowane są także hackatony, mające na celu wyłonienie nowych pomysłów na walkę z suszą. W okolicach San Francisco od 2007 roku działa natomiast organizacja Imagine H2O, wspomagająca takie startupy. Jej twórcy zdają sobie bowiem sprawę, z tego, że projektowanie eko-aplikacji to nie najbardziej opłacalne zajęcie na rynku IT.

Perspektywa rozwoju jednak istnieje. Coraz powszechniej do użytku wchodzą bowiem różnego rodzaju inteligentne czujniki. W tym także takie regulujące przepływ wody.


TOP 200