Życie coraz bardziej cyfrowe

Zaangażowanie największych

Od kilku lat swoje ogromne zaangażowanie w ideę cyfrowego domu deklaruje Intel. Pod koniec 2005 r. firma ta zapowiedziała wprowadzenie technologii Intel Viiv, umożliwiającej stworzenie wielu rodzajów rozwiązań z zakresu cyfrowej rozrywki do obsługi aplikacji multimedialnych z wykorzystaniem telewizorów wielkoekranowych, notebooków oraz innych urządzeń mobilnych. Jednocześnie Intel rozpoczął współpracę z ponad 40 firmami opracowującymi takie treści, jak filmy, muzyka, telewizja i gry.

Według technologii Intel Viiv z komputera PC będzie można korzystać w taki sposób, jak z telewizora - przy użyciu jednego pilota zdalnego sterowania. W skład platformy wchodzi system operacyjny Microsoft Windows XP Media Center Edition 2005 oraz oprogramowanie umożliwiające użytkownikom jednoczesne oglądanie telewizji lub prowadzenie gry oraz pobieranie z sieci plików muzycznych - wszystko to z wykorzystaniem jednego, zintegrowanego systemu.

W sprzedaży pojawią się platformy Intel Viiv w różnych formach i rozmiarach, począwszy od hybryd typu "wszystko w jednym" wyglądających jak telewizory, poprzez cienkie urządzenia zbliżone wyglądem do elementów nowoczesnych zestawów stereo, aż po tradycyjne obudowy typu desktop. Platforma gwarantuje obsługę dźwięku przestrzennego (od standardu 5.1 do 7.1) oraz obrazu wysokiej rozdzielczości. Komputery z technologią Intel Viiv mogą być szybko uruchamiane za pomocą jednego przycisku. Opcjonalny tuner telewizyjny umożliwia oglądanie i nagrywanie programów telewizyjnych oraz ich magazynowanie na twardym dysku. W skład technologii Intel Viiv wchodzą procesory dwurdzeniowe (Intel Pentium D, Intel Pentium Extreme Edition oraz Intel Core Duo), chipsety Intel 945, 955 i 975 oraz interfejsy sieciowe Intel PRO/1000 PM lub Intel PRO/100 VE/VM.

Kilka miesięcy po ogłoszeniu przez Intela technologii Viiv, konkurencyjne multimedialne rozwiązanie zaproponowała firma AMD. Platforma AMD Live! opiera się na precyzyjnie dobranych podzespołach: dwurdzeniowym procesorze serii Athlon 64 X2 dla podstawki AM2, 1 GB pamięci, nagrywarce DVD oraz dysku twardym Serial ATA. W przypadku platformy Live! rekomendowanymi podzespołami systemu są też takie dodatki, jak tuner TV. Oprogramowanie komputerów Live! to Windows XP Media Center Edition (a po premierze nowego systemu operacyjnego Microsoftu Windows Vista w wersjach Premium lub Ultimate).

Częścią platformy Live! są też różnego typu narzędzia i aplikacje. Wśród nich znajdują się takie rozwiązania, jak "On Demand", zapewniające dostęp do przekazywanych na żywo lub wcześniej nagranych programów TV, muzyki, fotografii i filmów. Rozwiązanie "Compress" ma odpowiadać za znaczne zmniejszanie objętości multimediów bez większego wpływu na jakość (kompresja 10:1 z utratą 10% jakości). "Network Magic" ma odpowiadać za zarządzanie i zabezpieczanie sieci, a "LogMeIn" za zdalny dostęp do systemu AMD Live! Dzięki rozwiązaniu "Media Vault" możliwe będzie tworzenie kopii zapasowych cyfrowych zbiorów użytkownika, pozwalających na dostęp do 25 GB darmowej przestrzeni dyskowej.

Zaangażowanie największych firm z branży RTV widać było na marcowych targach CeBIT. Całe rodziny okupowały stoiska, gdzie na telewizorach plazmowych o przekątnych sięgających 100 cali można było obejrzeć najnowsze hity kinowe, oczywiście w największej rozdzielczości. Miny jednak rzedły, gdy padało pytanie o cenę. I obecnie chyba ten czynnik jest jednym z najważniejszych, jeśli chodzi o popularność takich rozwiązań. Aby każdy dom stał się cyfrowy, przyjdzie nam jeszcze chwilę zaczekać...

Cyfrowe nowinki

Notatki z cyfrowym piórem

Życie coraz bardziej cyfrowe
Logitech zaprezentował najnowszą wersję swojego cyfrowego pióra - io2 Digital Writing System. Produkt ten służy przede wszystkim do szybkiego wprowadzania notatek do komputera w postaci rozpoznanego tekstu. Ponadto Logitech dołącza oprogramowanie, które poprzez uczenie się naszego stylu pisania zwiększa szybkość pracy. Wpisywany tekst jest przekazywany do programów Microsoft Word, Microsoft Outlook oraz Lotus Notes zarówno w postaci rozpoznanego tekstu, jak i jego graficznej reprezentacji. Istnieje także możliwość tworzenia rysunków i schematów, które zostaną zapisane w formatach BMP, JPEG, PNG, JIF, TIFF i EMF.

Szpiegowska kamera

Życie coraz bardziej cyfrowe
Kamerę wideo Linksys WVC54G Wire-less-G można podłączyć bezpośrednio do sieci komputerowej - zarówno przewodowej, jak i bezprzewodowej. Urządzenie może pracować bez konieczności podłączania do komputera. Kamera ma wbudowane gniazdo mikrofonu, umożliwia także detekcję ruchu. Obrazy mogą być wyświetlane z maksymalną rozdzielczością 640 x 480 pikseli. Kamerę można powiesić w dowolnym miejscu obserwowanego obiektu. Ma jedną wadę - wciąż trzeba ją zasilać zewnętrznym zasilaczem, co może ograniczać pole i elastyczność jej działania.

Miniaturowy tuner dla laptopa

Życie coraz bardziej cyfrowe
Pinnacle Systems oferuje tuner cyfrowej telewizji naziemnej (DVB-T) podłączany bezpośrednio do portu USB - Pinnacle PCTV USB Stick. Urządzenie pozwala użytkownikom laptopów na oglądanie i nagrywanie programów cyfrowej telewizji naziemnej i stacji radiowych. W zestawie, oprócz niewielkich rozmiarów tunera, znajduje się również oprogramowanie Pinnacle TVCenter pozwalające zamienić komputer w cyfrowy magnetowid, oglądać i nagrywać programy w formatach MPEG-1/-2 oraz DivX. W zestawie znajdują się również antena oraz minipilot zdalnego sterowania.

Minikomputer dla każdego cyfrowego domu

Życie coraz bardziej cyfrowe
Firma Elitegroup Computer Systems (ECS) wprowadziła do sprzedaży system P60 Digital Home PC zgodny z technologią Intel Viiv. Komputer wykorzystuje dwurdzeniowy procesor Intel Core Duo z 2 MB pamięci cache i magistralą systemową 667 MHz. Urządzenie P60 jest gotowe do połączenia z siecią przewodową, bezprzewodową oraz urządzeniami przenośnymi za pomocą technologii Bluetooth. ECS P60 oferuje również funkcję PVR, dzięki której użytkownicy mogą nagrywać i odtwarzać programy telewizyjne oraz korzystać z serwisów oferujących filmy i muzykę na zasadzie subskrypcji. W urządzeniu zastosowano technologię Mobile on Desktop, gwarantującą cichą pracę urządzenia. Jego niewielkie rozmiary pozwalają na swobodne przenoszenie pomiędzy pokojami.

DVD bez kabli

Życie coraz bardziej cyfrowe
D-Link ma w ofercie stacjonarny odtwarzacz DVD MediaLounge DSM-320RD współpracujący z sieciami bezprzewodowymi Wi-Fi oraz tradycyjną siecią Ethernet. Urządzenie może odtwarzać udostępnione przez uprawniony komputer materiały multimedialne - filmy, muzykę oraz zdjęcia. Odtwarzacz obsługuje również system DRM - dzięki temu może odtwarzać zabezpieczone przed nieautoryzowanym kopiowaniem pliki audio, pobrane z internetowych sklepów muzycznych. Wbudowany czytnik kart pamięci umożliwia odtwarzanie multimediów zapisanych na kartach pamięci flash (Compact Flash, SD, Memory Stick oraz MultiMedia Card).

Pilot do wszystkiego

Życie coraz bardziej cyfrowe
Logitech oferuje zaawansowany uniwersalny pilot zdalnego sterowania Harmony 895, który wykorzystuje zarówno fale radiowe (RF), jak i sygnał podczerwony (IR) do sterowania systemami rozrywki domowej. Urządzenia nie muszą już znajdować się w polu widzenia - możliwe jest sterowanie wyrafinowanymi systemami rozrywki domowej, którego komponenty znajdują się w wielu pomieszczeniach lub za zamkniętymi drzwiami.

Pilot działa w ramach modularnego systemu, który może obejmować dowolną liczbę stacji bazowych Harmony RF - zwykle jedną w każdym pomieszczeniu lub strefie. Zasięg bezprzewodowy, wynoszący do 30 m, pozwala pilotowi Harmony 895 wysyłać polecenia drogą radiową do stacji bazowych, które następnie emitują sygnały podczerwone do działających w danej strefie urządzeń. Instalator może stworzyć system, składający się z wielu pilotów i/lub stacji bazowych, pozwalający uzyskać kompletną kontrolę wielu stref rozrywki w całym domu. Harmony 895 służy również do przeglądania zdjęć, materiałów wideo i muzycznych na komputerze PC dzięki opcjonalnemu modułowi bezprzewodowemu podłączanemu bezpośrednio do komputera przez USB.


TOP 200