Zwycięzcy Infoshare Startup Contest wytwarzają prąd z wody i papieru

Francuski startup BeFC (Bioenzymatic Fuel Cells), który opracował technologię umożliwiającą wytwarzanie energii elektrycznej z papieru i wody, wygrał 20 tysięcy euro w konkursie, organizowanym podczas konferencji Infoshare 2021.

Zwycięzcy Infoshare Startup Contest wytwarzają prąd z wody i papieru

Fot. Tomek Kamiński

O tytuł zwycięzcy Startup Contest, ubiegało się ponad 300 startupów z całego świata. Drugie miejsce zajęła brytyjska firma Animal Alternative Technologies, a trzecie Positive Carbon z Irlandii. Pieniądze zostaną przeznaczone na dalszy rozwój innowacyjnych pomysłów.

W finale Infoshare Startup Contest walczyło 5 startupów - Animal Alternative Technologies, BeFC, F4A, MYLEG i Positive Carbon. Wszystkie prezentowały się przed jury złożonym z inwestorów. Podczas konkursu pomysły oceniane były pod kątem potencjału biznesowego, innowacyjności, zespołu oraz samej prezentacji. Łączna pula nagród w konkursie wyniosła 30 tysięcy EURO w gotówce. Nagrody ufundował Prezydent Miasta Gdańska.

Zobacz również:

  • Amerykański Sidewalk firmy Amazon może być cenny dla biznesu
  • Powstał prototyp energooszczędnego chipa wzorowanego na mózgu

Nowe podejście do energii

BeFC zmienia sposób, w jaki zasilamy urządzenia elektryczne, np. zabawki, zegarki, latarki, aparaty słuchowe, sprzęt do monitorowania stanu zdrowia oraz inne urządzenia na baterie. Do wytworzenia energii elektrycznej nie będziemy potrzebowali już tak niebezpiecznych dla zdrowia ogniw guzikowych, wystarczy glukoza i tlen. Jak to możliwe? BeFC oferuje technologię ogniw biopaliwowych, którą można obsługiwać za pomocą kropli roztworu - od wody z kranu po inne płyny biologiczne. Innowacyjne rozwiązanie wykorzystuje jedynie enzymy i celulozę - czyli zwykły papier. To zrównoważona i przyjazna dla środowiska metoda wytwarzania energii.

Mięso z probówki

Animal Alternative Technologies to niedawno założony biotechnologiczny B2B start-up. Opracowuje kompletny, skalowalny system produkcji mięsa hodowlanego, zwanego również mięsem komórkowym, czy mięsem in-vitro, obejmujący technologie wspomagające, sprzęt, oprogramowanie i specjalistyczne procesy, aby zdemokratyzować dostęp do zrównoważonej żywności, bez korzystania z hodowli zwierząt.

Szacuje się, że globalne spożycie mięsa musi spaść o 80%, aby utrzymać globalne ocieplenie poniżej 2°C do 2050 roku. Stanowi to znaczne zagrożenie, ponieważ oczekuje się, że w tym czasie popyt na mięso podwoi się. Jednak obecnie nie istnieje proces produkcji mięsa komórkowego na dużą skalę. Taki proces musi być zrównoważony, a także opłacalny, aby uczynić z mięsa komórkowego rzeczywistość komercyjną, a to wymaga zastosowania technologii i wiedzy, które obecnie nie istnieją. Nad tym właśnie pracuje Animal Alternative Technologies.

Ponad 300 startupów i VC z całego świata

„W tym roku do konkursu zgłosiło się ponad 300 startupów z 46 krajów, z całego świata. Przeważająca część projektów pochodziła z Polski (65), Niemiec (33), Wielkiej Brytanii (27), Włoch (18) oraz Izraela (14). Najwięcej zgłoszonych pomysłów to rozwiązania z branż: FinTech, E-commerce oraz MedTech. Dużą grupę uczestników stanowiły także start-upy social impact oraz te, zajmujące się ochroną środowiska” - mówi Grzegorz Borowski, CEO Infoshare.

Poza udziałem w konkursie, obecne na wydarzeniu startupy mogły nawiązać kontakt z ponad 100 inwestorami z całego świata – aniołami biznesu, funduszami VC i CVC, m.in. First Check Ventures, White Star Capital, Change Ventures, DTCP czy Robert Bosch Venture Capital. Rozmowy odbywały się podczas trwających 5 dni, indywidualnych spotkań matchmakingowych online i offline, umawianych przy użyciu dedykowanego narzędzia.

W tegorocznej, 15 edycji konferencji Infoshare udział wzięło ponad 4.5 tysiąca uczestników.

O Infoshare

Infoshare to największa konferencja technologiczna CEE, tworząca ekosystem, w którym nowe technologie łączą się z biznesem. Co roku do Gdańska przyjeżdżają tysiące uczestników. Wśród nich startupy, inwestorzy, przedstawiciele korporacji, programiści i marketerzy. To solidna dawka wiedzy i biznesu – kilkuset czołowych prelegentów z całego świata, blisko 200 wystąpień i warsztatów, kilka scen tematycznych każdego roku.

Infoshare to także szereg imprez towarzyszących, będących okazją do nawiązywania nowych kontaktów i wymiany doświadczeń biznesowych. Konferencja to idealne miejsce dla firm na wczesnym etapie rozwoju. Dedykowane narzędzie do Matchmakingu pozwala umawiać indywidualne spotkania z inwestorami i nawiązywać ważne biznesowe relacje. Towarzyszący konferencji konkurs Startup Contest każdego roku gromadzi ponad blisko 700 startupów walczących o nagrody o wartości 30 000 euro w gotówce.

Computerworld jest partnerem medialnym wydarzenia

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200