Zwodnicze .rtf i TWEAKUI

Opinia, że pliki RTF nie przenoszą makrowirusów, nie jest niestety prawdziwa.

Wysyłając list można go napisać jako dokument w formacie .DOC, a następnie zmienić ręcznie rozszerzenie na .RTF. Adresat jest wówczas przekonany, że nie uruchomi makrowirusa, otwierając taki plik. Nie jest to prawda, jeśli domyślnym edytorem jest Microsoft Word. Toteż warto zmienić aplikację otwierającą dokumenty RTF na WordPad lub Word Viewer, które nie oferują mechanizmów uruchamiania makropoleceń. WordPad jest integralną częścią systemu operacyjnego Windows,http://support.microsoft.com/support/kb/articles/Q165/9/08.asp.

Niestety, twórcy wirusów nie próżnują i znaleźli też bardziej wyrafinowane metody na dołączanie wirusów do poczty w formacie .RTF. Jeśli zarażony wirusem plik .RTF zostanie wysłany jako główna treść wiadomości, to może uszkodzić Microsoft Outlook lub inną aplikację obsługującą pocztę elektroniczną, nawet gdy użytkownik nie otworzy załącznika.

Microsoft opracował już poprawkę usuwającą ten problem, przeznaczoną dla Windows 9x i NT (Windows 2000 jest odporny na tego rodzaju wirusy). Warto ją zainstalować, pobierając odpowiedni program dostępny pod adresem:http://www.microsoft.com/technet/security/bulletin/ms00-005.asp.

Zwodnicza opcja TweakUI

Microsoft udostępnia nową wersję bezpłatnego programu narzędziowego TweakUI, przeznaczoną dla systemu Windows Me. Pakiet zawiera zestaw programów ułatwiających modyfikację elementów graficznego interfejsu użytkownika, które normalnie można zmienić tylko przez edycję Rejestru systemu Windows (co nie jest łatwe).

Po zainstalowaniu TweakUI nie należy pod żadnym pozorem odznaczyć pola wyboru Show Control Panel (Pokazuj panel sterowania). Jeśli jednak tak się stanie, to Windows Me nie będzie pokazywać Panelu sterowania. Program TweakUI jest konfigurowany za jego pośrednictwem, nie będzie więc można go uruchomić, aby przywrócić oryginalne ustawienia.

Problemowi temu można zaradzić, zmieniając odpowiedni parametr w Rejestrze systemu Windows. Opis jest dostępny w dokumencie znajdującym się pod adresem:http://support.microsoft.com/support/kb/articles/Q274/8/49.asp.

Najnowszą wersję TweakUI dla Windows 95, 98, 2000, Me lub NT można pobrać ze strony:http://www.microsoft.com/ntworkstation/downloads/PowerToys/Networking/NTTweakUI.asp.

Bezpłatne blokowanie PC

Z Internetu można pobrać bezpłatną aplikację DesktopShield 2000, oferującą funkcję blokowania dostępu do systemów Windows 9x podobną do wbudowanych w Windows NT i 2000. Program jest dostępny pod adresem:http://www.crosswinds.net/~steff3.

--------------------------------------------------------------------------------

Brian Livingston jest publicystą amerykańskiego tygodnika InfoWorld, wydawanego przez IDG. (tłum. jch)


TOP 200