Zwiększanie wydajności sieci

Kompresja Lempel-Ziv (LZ) ma na celu zmniejszenie przepustowości zużywanej na ruch TCP. Pakowanie LZ może być wykorzystywane w połączeniu z DRE. Stopień kompresji wynosi od 2:1 do 5:1, w zależności od struktury danych.

Zwiększanie wydajności sieci
Załóżmy, że użytkownik ze zdalnej lokalizacji łączy się z serwerem pocztowym w celu pobrania wiadomości z dokumentem w załączniku. Jako że urządzenie akcelerujące pierwszy raz ma do czynienia z takim plikiem, analizuje jego sekwencje i zapisuje je lokalnie. Cały ruch przechodzący przez akcelerator jest analizowany pod kątem powtarzających się sekwencji w celu uniknięcia redundancji. Oprócz wykrywania powtarzalnych fragmentów cały ruch jest kompresowany algorytmem LZ oraz optymalizowany pod kątem parametrów transmisji TCP.

Następnie użytkownik otwiera wspomniany dokument, modyfikuje go zmieniając fragment tekstu, dodając nowe rysunki, po czym przesyła go z powrotem do użytkownika w innym oddziale. Mechanizm DRE odizolowuje w locie zmiany wprowadzone w pliku, a następnie przesyła wyłącznie je, natomiast powtarzalne fragmenty zastępuje znacznikiem wraz z instrukcją złożenia całego pliku w miejscu docelowym.

WAFS vs. akceleracja WAN

Dwa początkowo oddzielnie rozwijane podejścia - Wide-Area File Services (WAFS) i akceleratory WAN - zaczynają tworzyć łączny podzbiór rozwiązań.

Zarządzający sieciami wielooddziałowymi zastanawiają się, czy użytkownicy otrzymują dane wystarczająco szybko? Czy obecne łącze WAN nie kosztuje zbyt dużo? Czy pamięci masowe nie są przeciążone? Czy centrala firmy nie traci kontroli nad oddziałami?

Jedną z odpowiedzi na te pytania jest WAFS obejmujący oprogramowanie dostarczające pliki z różnych punktów WAN, tak jakby znajdowały się w sieci lokalnej oraz usprawniające obsługę protokołów CIFS i NFS.

Akceleratory WAN - wykorzystujące kompresję, buforowanie oraz redukcję nadmiarowych fragmentów - nie są zorientowane na pliki, lecz na potrzeby sieci. Dzięki temu dane mogą krążyć szybciej.

Producenci przedstawiają te dwie wymienione grupy oddzielnie, lecz tak naprawdę mają one ze sobą wiele wspólnego.

O ile mechanizmy stosowane w sprzętowych akceleratorach aplikacji i sieci potrafią skutecznie przyśpieszyć pracę w środowisku WAN, o tyle sama cena tych urządzeń pozostawia wiele do życzenia. Rozwiązanie to na dzień dzisiejszy można polecić sporym firmom o rozległej strukturze, jak np. banki czy urzędy. Administratorom mniejszych sieci pozostaje czekać na integrację opisanych technik w standardowych urządzeniach sieciowych lub zaimplementowanie ich w aktualizacji firmware.


TOP 200