Związek Oracle i Sun zawarty

Przedstawiciele Oracle podkreślają także zamiar pełnego wywiązania się z wcześniejszych obietnic. Zwiększone zostaną nakłady na rozwój sprzętu serwerowego linii T i M, systemu operacyjnego Solaris oraz architektury SPARC. Jeszcze w tym roku na rynek ma trafić trzecia generacja procesorów UltraSparc T. Nowe układy mają dysponować większą pamięcią podręczną i posiadać więcej rdzeni. Mają być również taktowane wyższymi częstotliwościami. Kolejna odsłona układów rodziny M ma trafić na rynek najwcześniej za 15 miesięcy. Z kolei Solaris ma być rozwijany m.in. pod kątem lepszej skalowalności. "To jedyny system operacyjny o tak dużej skalowalności. Zamierzamy przystosować platformę Solaris do obsługi tysięcy wątków i kilkudziesięciu terabajtów pamięci" - podkreśla John Fowler. Na bazie produktów Sun rozszerzona ma być również oferta rozwiązań wirtualizacyjnych Oracle.

Java i MySQL

W odniesieniu do rozwoju języka Java nie są planowane praktycznie żadne zmiany. Oracle będzie kontynuował strategię rozwoju tej platformy prowadzoną przez Suna. Dzięki dodatkowym środkom finansowym zmiany mają być realizowane szybciej. "Nasze wszystkie nowe aplikacje biznesowe są tworzone w Javie. Również w naszym interesie jest, aby ta platforma się rozwijała i zyskiwała na popularności" - twierdzi Charles Phillips, prezes Oracle. Koncern nie zamierza też rezygnować z organizacji dorocznych konferencji technologicznych JavaOne, choć będą one teraz częścią Oracle OpenWorld.

Zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami Oracle zamierza inwestować w rozwój bazy MySQL. W ciągu sześciu miesięcy powołana zostanie komisja zajmująca się opiniowaniem strategii i wyznaczaniem priorytetowych kierunków rozwoju MySQL. Kod źródłowy bazy w wersji Community Edition będzie dostępny bezpłatnie i publikowany na niezmienionych zasadach. Korzystanie z komercyjnych usług wsparcia technicznego pozostanie dobrowolne. Za wersję komercyjną odpowiadać będzie odrębny zespół sprzedażowy. Już niebawem do obsługi bazy danych MySQL dostosowane zostaną m.in. aplikacje Oracle Enterprise Manager, Secure Backup i Vault Technologies.

Docelowo produkty Sun mają stać się integralną częścią oferty Oracle. Ta zaś ma stać się bardziej kompleksowa. Niezależnie od planowanej integracji Oracle zapewnia, że wszystkie rozwiązania będą w pełni wspierane również jako oddzielne produkty.

Strategia Oracle wobec technologii Suna:

- zmniejszenie skali produkcji sprzętu Sun i uelastycznienie procesów produkcyjnych, sprzęt ma być produkowany na zamówienie i przekazywany klientom bezpośrednio z zakładów,

- przedstawiona ma zostać lista serwerów preferowanych do wykorzystania z aplikacjami Oracle,

- planowane jest ograniczenie liczby oferowanych modeli serwerów o połowę,

- zwiększone zostaną nakłady na rozwój sprzętu serwerowego linii T i M, systemu operacyjnego Solaris oraz architektury SPARC,

- w odniesieniu do rozwoju języka Java nie są planowane praktycznie żadne zmiany,

- Oracle zamierza też inwestować w rozwój bazy MySQL,

- do obsługi bazy danych MySQL dostosowane zostaną m.in. aplikacje Oracle Enterprise Manager, Secure Backup i Vault Technologies.


TOP 200