Zrozumienie i porozumienie

Odwrotny skutek może mieć skłonność do przesadnego perfekcjonizmu i hermetyczny slang. Im wyższe stanowisko, tym bardziej zależne jest od wyniku pracy podwładnych. Dlatego warto wspierać pracowników w ich rozwoju i doceniać ich codzienną pracę. Zarażanie własnym entuzjazmem będzie również pomocne, bo angażuje do wysiłku współpracowników. Liczy się także otwartość, szczerość wobec innych członków zarządu, nieodkładanie trudnych tematów.

We wspinaniu się po szczeblach kariery dyrektora IT potrzebna jest cierpliwość i wytrwałość, w szczególności tam gdzie IT pełni funkcję (tylko) wspierającą, nie nastawioną na dynamiczne innowacje. Dobrze mieć także mentora, którego można zapytać o radę.

Proste reguły

Tomasz Romanowski, od lat odpowiedzialny w koncernie Alstom za przekształcanie informatyki spędził wiele godzin na dialogu ze stroną biznesową o korzyściach scentralizowanego IT. Dziś radzi - rozmawiać z biznesem jego językiem, przełamywać stereotyp zamkniętego do wewnątrz, introwertycznego IT. Rekomendowana przez niego reguła numer 1. to - "bądź miły i nie skomplikowany". Do biznesu warto zwracać się z uśmiechem i optymizmem zamiast płaczem i dramatyzmem. Nie używać hermetycznego slangu i cieszyć się wykonywaną pracą. Wewnętrzny klient IT powinien odczuć entuzjazm, nie przymus. Reguła numer 2. to transparentność - finansowa i kosztowa - oraz szybkość. Jeżeli IT podlega pod CFO to najważniejsze i najskuteczniejsze będą twarde cyfry.

CIO okiem CFO

Z punktu widzenia dyrektora finansowego najważniejszym elementem bezpieczeństwa przedsiębiorstwa jest jego finansowa płynność. Dziś systemy księgowe wspierane są przez IT. Z tego powodu, musi ona dbać o ich odpowiednią kondycję. Stawia to jednak informatykę w roli podrzędnej wobec pionu finansów i działów zajmujących się core-biznesem. W razie wystąpienia kryzysu - przestoju, czy zatoru płatniczego - IT musi szybko i sprawnie dostarczać informacji, bo właśnie w czasie kryzysu informacja jest potrzebna natychmiast, aby zarząd mógł podejmować świadome decyzje. CFO oczekuje jednak od CIO umiejętności zarządzania budżetem przy planowaniu własnych informatycznych wydatków i wiedzy menedżerskiej jak efektywnie zarządzać zespołem. CIO powinien także wspierać zarząd przy decyzjach dotyczących zakupu rozwiązań informatycznych, planować strategię IT, wdrażać systemy informatyczne i wspierające zarządzanie uważa Sergiej Krasulenko, ekspert oraz dyrektor finansowy grupy ISD Polska.

Zmiana w skali makro

Przygotowanie do Mistrzostw Europy w piłce nożnej nakłada na gospodarza konieczność przeprowadzenia wielu inwestycji, a w przypadku Polski projektów jest setki. Od budowy dróg, przez stadiony po szkolenie rzeszy wolontariuszy. Działania te koordynuje Macin Herra, prezes spółki PL 2012. Jak mówi, lwia część działań stanowi planowanie działań oraz przewidywanie scenariuszy. Jak wiele - świadczy o tym, fakt, że dopiero w grudniu 2011 r. będzie wiadomo, jakie drużyny wejdą do finałów, do jakich grup zostaną rozlosowane i w jakich miastach rozegrają mecze. Od tej pory do 8 czerwca 2012 zostanie stosunkowo niewiele czasu, aby przygotować się do scenariuszy np. większej liczby kibiców przylatujących z Francji lub zwiększonego ruchu na granicy z Białorusią, którą będą przekraczać zmotoryzowani kibice z tego kraju. Organizatorzy muszą także odpowiedzieć sobie np. na pytane jak nie dopuścić do spotkania kibiców Anglii i Niemiec na lotnisku w wyniku opóźnień w wydaniu bagażu. Analizowany jest każdy szczegół. Jak mówi Marcin Herra, sprawę ułatwia przekonanie o powodzeniu przygotowań. PL 2012 wspiera się narzędziami do zarządzania projektami, z których - poza spółką - korzysta także np. Policja.


TOP 200