Zrównoważone energetycznie i inteligentne budynki istotnym elementem walki o czyste niebo

Ocenia się, że budynki mieszkalne, komercyjne i użyteczności publiczne odpowiadają za ok. 18% wszystkich emisji gazów cieplarnianych do atmosfery, będących wynikiem działalności człowieka na Ziemi. Wynika to przede wszystkim z konsumpcji przez budynki energii elektrycznej, która służy do ich oświetlenia, ogrzewania, klimatyzacji oraz zasilania sprzętów RTV i AGD.

IoT

Gdyby potraktować budynki jako oddzielną grupę i uznać ją za osobny kraj, to biorąc pod uwagę wielkość emisji szkodliwych gazów zostałaby ona uznane za szóstego największego emitenta gazów cieplarnianych na świecie, porównywalnego z Brazylią i większego niż Niemcy.

W Unii Europejskiej istniejące budynki odpowiadają aż za około 40 proc. zużycia energii i 36 proc. emisji gazów cieplarnianych, co oznacza, że są największym pojedynczym konsumentem energii na kontynencie.

Zobacz również:

  • Do strefy Gazy mogą trafić stacje łączności satelitarnej Starlink
  • Startupy IoT wypełniają luki w zabezpieczeniach
  • Zasilanie infrastruktury IT - oto najpopularniejsze zagrożenia

Zaradzić temu mogą inteligentne systemy zarządzające energią elektryczną pobieraną przez budynki, np. takie jakie promuje i ma w ofercie znana firma Schneider Electric, realizując to w ramach inicjatywy „Zrównoważony Dom Przyszłości”, której podstawowym elementem są inteligentne rozwiązania dostępne pod marką Wiser.

Jak wyjaśnia Marek Olszewski ze Schneider Electric, domowy monitor energii Wiser Energy pozwala mierzyć zużycie energii elektrycznej dla każdego urządzenia w domu bez konieczności montowania przy nim osobnego czujnika. Uczenie maszynowe systemu wykrywa unikalny „podpis elektryczny” każdego urządzenia, a następnie śledzi go przy każdym włączeniu i wyłączeniu.

Gdy Wiser Energy „nauczy się” już urządzeń znajdujących się w domu, monitoruje ich działanie. To pozwala ustalić miesięczne limity zużycia energii, wykryć marnotrawstwo, a nawet oszacować następny rachunek za prąd. Rozwiązanie łączy aplikację z inteligentnym urządzeniem podłączonym do internetu, które można łatwo zainstalować w panelu elektrycznym w domu.

Schneider Electric ma też w ofercie rozwiązanie będące fundamentem architektury systemów opartych o infrastrukturę Internetu Rzeczy (IoT). To platforma EcoStruxure dedykowana dla biznesu. Pozwala ona gromadzić dane zbierane przez sieć IoT, przesyłać je do chmury i analizować, generując w efekcie wnioski i zalecenia.

Pozwala on na stały monitoring budynku, co umożliwia wychwycenie i usunięcie wszelkich usterek, zoptymalizowanie zarządzania przestrzenią, zminimalizowanie kosztów zużycia mediów i obsługi obiektu. W rezultacie nieruchomość staje się bardziej ekologiczna i efektywna ekonomicznie.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200