Zostać partnerem OEM

Aplikacje stworzone przez polską firmę Psiloc - Font Magnifier Wireless Presenter i WorldTraveler - są instalowane "firmowo" w nowych modelach telefonów Nokii.

Obecnie najważniejszym projektem, który rozwija Psiloc jest WorldTraveler.. "Udało nam się przekonać przedstawicieli Nokia, że nasze innowacyjne rozwiązanie doskonale uzupełnia ofertę Nokii i pozwala zaspokoić potrzeby osób podróżujących. . Rozmowy trwały pół roku. Kluczowa była otwartość platformy. Udostępniamy bowiem API, więc każda firma może napisać własną aplikację rozbudowującą funkcjonalność WorldTravelera. Otwartość zaś to dziś hasło przewodnie w Nokii. Już współpracujemy z kilkoma firmami, m.in. w Finlandii i Stanach Zjednoczonych" - mówi Wojciech Nowański, dyrektor produktu WorldTraveler w Psiloc.

"Gdyby nie dystrybucja Nokii, tej aplikacji by jednak nie było" - przyznaje szczerze. Jest ona preinstalowana na wszystkich najnowszych modelach smartfonów Nokii, w tym m.in. N97, E55, E52 i E75. Dzięki temu firma ma klientów na całym świecie. Obecnie najwięcej użytkowników WorldTraveler znajduje się w Wlk. Brytanii, Chinach i Rosji. Łącznie korzysta z niego już ponad 400 tys. osób, a codziennie aktywuje go 6000 osób. WorldTraveler dostępny jest też w sklepie Nokii Ovi. Obecnie w wersji angielskiej. W Polsce sklep ten zostanie otwarty pod koniec roku

Bezpłatnie z płatnymi usługami

Psiloc pracuje nad projektem od października 2008 r. WorldTraveler jest dystrybuowany na zasadach Freemium. Oznacza to, że czesc usług w aplikacji jest dostepna bezpłatnie. Aktualnie dostepne usługi bezpłatne w Travelerze to: prognoza pogody dla 5000 miast na świecie, zegar światowy, przelicznik kursów walut ~200 światowych walut do dyspozycji aktualizowanych codziennie, animowana mapa świata pokazująca strefy dnia i nocy.

W modelu Premium zaś sprzedawane są dodatkowe aplikacje (tzw. pluginy). Pierwszą z nich jest wyszukiwarka połączeń lotniczych. Informacje na jej potrzeby dostarczają firmy OAG i FlightStats . "Można znaleźć dowolny lot - zarówno tradycyjnymi, jak i tanimi liniami lotniczymi. Wyszukiwać można po miastach, pomiędzy którymi chcemy podróżować lub po numerze lotu. Można też ustawić powiadomienia np. o tym, że oczekiwany przez nas samolot będzie wkrótce lądował. Na bieżąco można również sprawdzać status lotu" - mówi Wojciech Nowański. Psiloc uruchomi podobną usługę, ale bazującą na komunikatach SMS. Ma być tańsza dla osób podróżujących za granicą, gdyż unika się kosztów transmisji danych w roamingu.


TOP 200