Zoom wprowadza szyfrowanie E2EE

Firma ogłosiła wczoraj, że w przyszłym tygodniu zacznie wprowadzać do swojego systemu wideokonferencyjnego zapowiadane od jakiegoś czasu szyfrowanie realizowane w trybie E2EE (End-To-End Encryption). Użytkownicy będą wtedy mogli generować indywidualne klucze szyfrujące, które będą używane do kodowania inicjowanych przez nich połączeń głosowych lub wideo.

Zoom

Wsparcie dla połączeń E2EE zostanie wprowadzone do wszystkich nowych klientów aplikacji Zoom, którzy pojawią się na serwerach firmy od przyszłego tygodnia. Aby skorzystać z nowej funkcji, obecni użytkownicy aplikacji muszą zaktualizować posiadane oprogramowanie (czyli klientów) i włączyć w nich obsługę połączeń E2EE na poziomie konta.

Użytkownik może w każdym momencie wyłączyć funkcję E2EE (po włączeniu której aplikacja wyświetla na ekranie wizerunek zielonej tarczy) i Zoom aktywuje wtedy 256-bitowy system szyfrowania AES-GCM. Będzie używany do zapewnienia bezpieczeństwa bieżącej komunikacji (pod warunkiem, że funkcję tę wspiera również host obsługujące sesję wideokonferencji). Proszę jednak pamiętać iż nie jest to szyfrowanie typu end-to-end i Zoom ma nad nim pełną kontrolę.

Zobacz również:

  • Projektowanie zorientowane na użytkownika - Polska powyżej europejskiej średniej
  • Zoom wraca do swoich biur
  • Messenger będzie wreszcie szyfrować wiadomości w trybie E2EE

Firma podaje, że sesja E2EE może obsługiwać do 200 uczestników, a funkcja zostanie udostępniona wszystkim użytkownikom, a więc zarówno posiadaczom kont płatnych, jak i bezpłatnych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200