Zoom dołączył do Global Internet Forum for Counterterrorism

Platforma wideokonferencyjna Zoom ogłosiła, że dołączyła do organizacji antyterrorystycznej utworzonej przez największe amerykańskie firmy technologiczne. Firmy technologiczne od dawna są krytykowane za brak ograniczenia ekstremistycznych i brutalnych działań na swoich platformach. Z drugiej strony, wzbudzają one również obawy dotyczące wolności słowa.

Zoom dołączył do Global Internet Forum for Counterterrorism

Alexandra Koch /Pixabay

Platforma wideokonferencyjna Zoom właśnie dołączyła do organizacji antyterrorystycznej utworzonej przez największe amerykańskie firmy technologiczne Global Internet Forum for Counterterrorism. Podczas lockdownu w pandemii Zoom odnotował ogromny wzrost zainteresowania, ale też stanął w obliczu głośnych problemów z moderacją treści. Platforma jest krytykowana za brak panowania nad treściami, które są z jej użyciem rozpowszechniane.

Począwszy od nadużyć takich jak „zoombombing”, kiedy to nieproszeni użytkownicy rozbijali rozmowy innych osób, aby dzielić się mową nienawiści oraz treściami rasistowskimi, brutalnymi lub pornograficznymi, po decyzje takie jak anulowanie wirtualnego wydarzenia z udziałem Leili Khaled, członkini palestyńskiej grupy znajdującej się na liście organizacji terrorystycznych Departamentu Stanu USA.

Zobacz również:

  • FBI ostrzega - masowy atak phishingowy w USA

„Naszym obowiązkiem jest wspieranie naszych użytkowników i ochrona ich przed zagrożeniami internetowymi. "Współpracując z innymi liderami w branży, dzieląc się kluczowymi wnioskami i rozwijając badania, dążymy do tego, aby cyfrowy świat stał się bezpieczniejszym miejscem dla wszystkich” - napisał w oświadczeniu z 15 grudnia Josh Parecki, zastępca głównego doradcy ds. zaufania i bezpieczeństwa w Zoom.

The Global Internet Forum to Counter Terrorism (GIFCT) jest niezależną grupą, której członkowie dzielą się informacjami w celu zwalczania terroryzmu i brutalnego ekstremizmu na swoich stronach. GIFCT powstał w 2017 r. pod naciskiem rządów USA i Europy po serii śmiertelnych ataków w Paryżu i Brukseli. Członkami-założycielami Facebooka (dziś Meta), Microsoft, Twittera, Google (dziś Alphabet) i YouTube. Obecnie organizacja zrzesza 18 firm (m.in. Instagram, WhatsApp, Pinterest, Amazon, Discord, Dropbox, Airbnb, Tumblr, WordPress). GIFCT zarządza bazą danych hash-sharing, w której firmy członkowskie mogą udostępniać „hashe”, unikalne reprezentacje numeryczne oryginalnych fragmentów treści, które zostały usunięte z ich usług. Inne firmy mogą użyć tych haseł do zidentyfikowania tych samych treści na swoich stronach i przejrzeć lub usunąć materiał. GIFCT spotkał się z krytyką ze strony niektórych obrońców praw człowieka i praw cyfrowych w związku ze scentralizowaną lub zbyt szeroką cenzurą oraz wezwaniami do większej przejrzystości. W lipcu organizacja rozszerzyła zakres swojej bazy danych hash-sharing o manifesty napastników i inne publikacje oraz adresy URL oflagowane przez inicjatywę ONZ Tech Against Terrorism. Zapowiedziała również, że nadal będzie poszerzać bazę danych o hashe plików audio lub niektórych symboli. Nowa składka członkowska GIFCT ma być oparta na przychodach firmy, z sugerowanymi rocznymi składkami od 0 do 1 miliona dolarów.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200