Żółte światło dla Green

Niespodziewanie Microsoft spowalnia pracę nad projektem Green, mającym prowadzić do powstania systemu ERP przyszłości - uniwersalnego, łatwego w modyfikacji, taniego we wdrożeniu.

Niespodziewanie Microsoft spowalnia pracę nad projektem Green, mającym prowadzić do powstania systemu ERP przyszłości - uniwersalnego, łatwego w modyfikacji, taniego we wdrożeniu.

Green, pisany za pomocą najnowszych narzędzi programistycznych i w pełni wykorzystujący dobrodziejstwa przyszłych wersji .Net, Windows, SQL Server i innych platform, już w 2006 r. miał zastąpić trzy różne obecnie oferowane przez Microsoft - Great Plains, Navision i Axapta. Tak się jednak nie stanie, przynajmniej nie w perspektywie najbliższych dwóch lat. "Liczba programistów zaangażowanych w projekt Green zostanie zredukowana z 200 do 70. Podjęliśmy taką decyzję, bo zdaliśmy sobie sprawę, że projekt potrwa dłużej niż sądziliśmy" - powiedział Doug Burgum, wiceprezes Microsoftu, odpowiedzialny za dział Microsoft Business Solutions. Informacja została ujawniona w trakcie procesu wytoczonego koncernowi Oracle przez PeopleSoft, w którym reprezentanci Microsoftu zeznają jako świadkowie.

Doug Burgum wiceprezes Microsoftu, odpowiedzialny za dział Microsoft Business Solutions

Doug Burgum wiceprezes Microsoftu, odpowiedzialny za dział Microsoft Business Solutions

Jeszcze w 2003 r. przedstawiciele Microsoft Business Solutions zapowiadali, że 2/3 prac nad nowym systemem zostanie zakończonych do połowy bieżącego roku. Teraz wiadomo że poniósł ich optymizm. Jak długo potrwają prace nad Green? Tego nie wiadomo, ale należy zakładać, że opracowanie architektury systemu przyszłości może zająć nawet cztery lata. Według wiceprezesa firmy na opóźnienie wpłynęły przede wszystkim przedłużające się prace nad nową wersją Windows - Longhorn, z którą Green jest powiązany. Według ostatnich zapowiedzi wersja kliencka Longhorn nie pojawi się na rynku wcześniej niż w 2006 r., a na wersję serwerową trzeba będzie poczekać o rok dłużej.

Projekt Green nie jest prowadzony przez zespół Microsoft Business Solutions, bezpośrednio zajmujący się aplikacjami dla biznesu, ale przez projektantów i programistów zaangażowanych w rozwój narzędzi Visual Studio. Wynika to z faktu, że projekt Green toczy się równolegle z pracami nad .Net i Microsoft Business Framework. Na tych dwóch fundamentach będą budowane aplikacje oferowane bądź to bezpośrednio przez Microsoft, bądź też przez firmy partnerskie składające oprogramowanie "z klocków".

Poślizg Green nie oznacza jednak spadku entuzjazmu Microsoftu wobec rynku aplikacji biznesowych. Wręcz odwrotnie, w Redmond dział Microsoft Business Solutions jest uważany za jeden z najbardziej perspektywicznych, mimo że w dalszym ciągu nie potwierdzają tego bilanse księgowe. "Jesteśmy głęboko przekonani, że rynek aplikacji biznesowych dla małych i średnich przedsiębiorstw skrywa potencjał wart wiele miliardów dolarów" - komentuje rzecznik Microsoftu.

Podczas zeznań w sądzie wiceprezes Doug Burgum ujawnił część planów koncernu związanych z promocją Green. Okazało się m.in. że Green w swoim pierwszym wydaniu będzie kierowany wyłącznie do nowych klientów, czyli tych, którzy do tej pory nie korzystali z Navision, Axapta czy Great Plains. Pierwsza wersja Green ma oferować tylko wycinek funkcjonalności znanej z obecnych produktów wdrażanych pod marką Microsoft Business Solutions i będzie skierowana do przedsiębiorstw zatrudniających do 500 pracowników. Dopiero druga, zapowiadana na 2010 r., będzie produktem dla dużych firm z kilkoma tysiącami pracowników.

30 % - taki udział w rynku aplikacji biznesowych Microsoft zamierza uzyskać do 2011 r. Obecnie Gartner szacuje udział Microsoft Business Solutions na niespełna 5% rynku ERP

dla Computerworld komentuje

Roman Sadowski , prezes Great Plains Polska

Informacja o spowolnieniu prac nad projektem Green, jakkolwiek niepotwierdzona oficjalnie przez Microsoft, nie zaskoczyła nas. Z tonu wypowiedzi Douga Burguma na ubiegłorocznej konferencji Microsoft Business Solutions dało się wyczytać, że zakładane początkowo terminy na lata 2005Ń2006 nie zostaną dotrzymane. Projekt Green jest powiązany z trzema innymi kluczowymi platformami Microsoftu - bazą Yukon, nowym zestawem narzędzi Visual Studio i systemem operacyjnym Longhorn. Jest zrozumiałe, że przesunięcie w czasie premiery każdego z tych produktów ma wpływ na opóźnienie komercjalizacji projektu Greena.

Zwłoka nie wpłynie negatywnie na nasz biznes, a wręcz przeciwnie, może przysłużyć się klientom Great Plains. W związku z tym, że aplikacje Navision, Axapta i oferowany przez nas Great Plains będą dostępne na rynku dłużej niż to zakładano, w ich rozwój zostaną zainwestowane dodatkowe środki. Wprowadziliśmy właśnie do sprzedaży nową wersję Great Plains 8, bogatszą o ok. 100 funkcji, w tym nowy interfejs użytkownika, do złudzenia przypominający Microsoft Office.


TOP 200