Zobacz, ile zarabiają cyberprzestępcy

Ile kosztują skradzione loginy do konta bankowego, a ile trzeba zapłacić za dane do karty kredytowej. W raporcie McAfee Hidden Data Economy można znaleźć dokładny cennik.

Raport opracowany przez McAfee Labs, zatytułowany Hidden Data Economy, ujawnia ile obecnie kosztują skradzione loginy do konta bankowego, a ile trzeba zapłacić np. za dane do karty kredytowej. Cyberprzestępczość to dziś świetnie prosperujący biznes i raport podaje sposoby działania tej nielegalnej gałęzi gospodarki i podaje dokładnie, ile warte są konkretne rodzaje danych na czarnym rynku.

Badacze z McAfee Labs podają, że skradzione dane organizowane są w pakiety, a następnie wyceniane i sprzedawane. Podstawowa oferta obejmuje wygenerowany przez program numer zawierający numer karty płatniczej (PAN), datę ważności oraz numer CVV2. Sprzedawcy nazywają taką prawidłową numeryczną kombinację „losową”, jednak generatory numerów ważnych kart kredytowych można kupić lub znaleźć w sieci za darmo.

Zobacz również:

Ceny za pakiety idą w górę, gdy oferta zawiera dodatkowe informacje. Najdroższe są informacje określone jako „Fullzinfo”, czyli adres rozliczeniowy, numer PIN, numer ubezpieczenia społecznego, data urodzenia, nazwisko panieńskie matki, a nawet nazwa użytkownika i hasło używane w celu dostępu, zarządzania i zmiany danych rachunku internetowego właściciela karty.

Ceny za dane konta na serwisach płatniczych zależą wyłącznie od jego aktualnego stanu. Dane logowania w przypadku rachunków z saldem od 400 do 1 000 USD kosztują od 20 do 50 USD, a gdy saldo mieści się w granicach 5 000–8 000 USD, cena wzrasta do 200–300 USD. Według informacji uzyskanych przez McAfee Labs bankowe dane logowania w przypadku rachunku z saldem 2 200 USD kosztują około 190 USD.

A oto przykładowa tabela prezentująca średnie ceny za dane kart kredytowych i debetowych w różnych regionach w oparciu o kombinację dostępnych elementów danych.

Zobacz, ile zarabiają cyberprzestępcy

Zakup danych logowania do banku w połączeniu z wykonaniem ukrytego przelewu środków do banków amerykańskich to cena od 500 USD w przypadku rachunku z saldem 6 000 USD nawet do 1200 USD, gdy rachunek opiewa na 20 000 USD. W Wielkiej Brytanii ta cena wynosi odpowiednio od 700 USD w przypadku rachunku z saldem 10 000 USD do 900 USD za rachunek o wartości 16 000 USD.

Raport podaje też koszty, jakie trzeba ponieść, kupując na czarnym rynku dane logowania do serwisów udostępniających różnego rodzaju treści, np. streaming filmów (0,55–1 USD) lub programów telewizji kablowej premium (7,50 USD), serwis premium z komiksami (0,55 USD) i streaming zawodowych rozgrywek sportowych (15 USD). Te względnie niskie ceny sugerują, że cyberprzestępcy korzystają z automatycznych operacji kradzieży, aby czerpać większe zyski w oparciu o swoje modele biznesowe.

Więcej informacji można znaleźć w pełnym tekście raportu.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200