Znowu wzrost cięć

Kwiecień był pierwszym w tym roku miesiącem, w którym zanotowano wzrost redukcji w amerykańskiej gospodarce – takie wnioski płyną z kolejnego raportu Challenger, Gray & Christmas, firmy zajmującej się m.in. monitorowaniem tamtejszego rynku pracy.

Liczba miejsc pracy zmniejszyła się o ok.112 tys., co stanowi niemal 10-proc. wzrost w porównaniu z marcem. Tym samym liczba etatów, zredukowanych od początku br., osiągnęła już 555 tys.

Już od kilku miesięcy wśród branż zwalniających pracowników prym wiedzie sektor telekomunikacyjny. Cięcia dokonane w tym sektorze przekroczyły w kwietniu 38 tys. etatów i były o 75% wyższe niż redukcje przeprowadzone w marcu br. Drugą branżą pod względem liczby dokonywanych cięć okazał się przemysł samochodowy, trzecim - sektor usługowy.

Zobacz również:

"Branża telekomunikacyjna wciąż boryka się z wieloma problemami. Podobnie jest zresztą z całym sektorem produkcyjnym. Ostatnio nawet w sektorze usług, który miał najszybciej odbić się od dna, zarejestrowaliśmy dość wysokie zwiększenie liczby cięć. To wszystko pokazuje, że przynajmniej, jeśli chodzi o rynek pracy, tkwimy jeszcze w recesji" – mówi John Challenger, prezes Challenger, Gray & Christmas. Sektor IT zredukował w kwietniu br. ponad 8,6 tys. etatów, cięcia w spółkach internetowych wyniosły natomiast zaledwie 121 stanowisk.