Znowu na plusie

"Najlepszy czwarty kwartał w historii firmy" - tak komentuje niemiecka prasa wyniki finansowe SAP AG za ostatnie trzy miesiące 1999 r. Niespodziewanie w tym okresie zysk firmy się podwoił (320 mln USD). O 30% - do 1,65 mld USD - wzrosły przychody. Za największy sukces, a jednocześnie największe zaskoczenie, należy uznać wzrost sprzedaży licencji na system R/3 aż o 40%. Wcześniej przewidywano, że ostatnie miesiące ub.r. będą niekorzystne dla producentów systemów ERP ze względu na projekty roku 2000.

Nie cały rok 1999 był dla SAP tak pomyślny, jak ostatni kwartał. Jesienią zarząd musiał nawet korygować własne prognozy z początku roku. Ostatecznie udało się zrealizować plan minimum, czyli wzrost na poziomie 15-20%. Przychody SAP za ub.r. wyniosły 5,13 mld USD (4,34 mld USD w 1998 r.), zysk netto przekroczył 600 mln USD (529 mln USD).

Przyszłość SAP w dużej mierze zależy od tego, jak firma poradzi sobie ze zmieniającymi się warunkami gry na rynku aplikacji dla przedsiębiorstw. Czy klienci zaakceptują nowe rozwiązania SAP z zakresu CRM, zarządzania łańcuchem dostaw i handlu elektronicznego? Czy raczej przedsiębiorstwa wybiorą aplikacje "wschodzących" gwiazd, jak i2 Technologies czy Siebel.


TOP 200