Znów dziura w Windows

Microsoft po raz kolejny poinformował użytkowników systemu Windows o wykryciu luki w jego zabezpieczeniach. Tym razem problem dotyczy wirtualnej maszyny Java – błąd w niej umożliwia uruchomienie na komputerze bez wiedzy użytkownika dowolnego programu.

Microsoft po raz kolejny poinformował użytkowników systemu Windows o wykryciu luki w jego zabezpieczeniach. Tym razem problem dotyczy wirtualnej maszyny Java – błąd w niej umożliwia uruchomienie na komputerze bez wiedzy użytkownika dowolnego programu np. wirusa komputerowego lub konia trojańskiego.

"Mimo, że jak do tej pory, nie odnotowano żadnego przypadku wykorzystania tej luki, to jednak naraża ona użytkownika np. na niebezpieczeństwo nieautoryzowanego dostępu do danych czy nawet ich skasowania" czytamy w oświadczeniu wydanym przez Microsoft.

To już drugi problem z Javą, o którym w ciągu ostatnich kilkunastu dni informują przedstawiciele firmy – poprzedni polegał na możliwości śledzenia internetowych "wędrówek" użytkowników systemu Windows (poprzez odpowiedni applet). Błąd ów umożliwiał również wykradanie np. haseł dostępu do serwisów internetowych. Microsoft udostępnił wtedy użytkownikom uaktualnienie, rozwiązujące problem – zdaniem przedstawicieli firmy, usuwa on również lukę w Java Virtual Machine.

Łatkę pobrać można z witryny Microsoftu:

http://www.microsoft.com/java/vm/dl_vm40.htm