Znamy laureatów studenckich start-upów

Podczas I Polsko-Amerykańskiego Mostu Innowacji w Krakowie odbył się we wtorek finał konkursu na najlepszy pomysł studentów i doktorantów na własny biznes. Zwycięzcami zostali Igor Królikowski i Patrycja Leszek za kosz do automatycznego sortowania śmieci.

Dwudniowy Polsko-Amerykański Most Innowacji – organizowany wspólnie przez Konsulat Generalny USA i Akademię Górniczo-Hutniczą – ma zainspirować młodych polskich studentów i doktorantów do rozwijania współpracy z biznesem oraz tworzenia własnych przedsiębiorstw typu start-up.

W sesjach otwartych dla wszystkich zainteresowanych wzięli udział przedsiębiorcy, naukowcy i wykładowcy z Polski i z USA, m.in. z Uniwersytetu w Berkeley i Uniwersytetu Stanforda).

Zobacz również:

  • Biały Dom wyda zasady dotyczące sztucznej inteligencji
  • Nie znam firmy, której strategia nie byłaby dziś cyfrowa - rozmowa z Andrzejem Zającem, Prezesem Zarządu Integrated Solutions

We wtorek, drugiego dnia imprezy, pięcioro finalistów konkursu na najlepszy pomysł studenckiego biznesu „The Next Big Thing” zaprezentowało swoje pomysły przed komisją i publicznością. Każdy z finalistów miał jedynie pięć minut, aby przekonać jury do swojej idei.

Zwycięski team - Igor Królikowski (AGH) i Patrycja Leszek, absolwentka warszawskiej SGH – otrzymali 10 tys. złotych. Ich pomysł polega na komercjalizacji kosza do użytku domowego, który automatycznie sortuje śmieci.

Laureaci pragnęliby, aby ich urządzenie – przypominające nieco wyglądem automatyczną zmywarkę do naczyń - było stosowane w publicznych miejscach, jak przystanki, lotniska czy restauracje.

„Nasz pomysł na kosz sortujący śmieci zrodził się pewnego ranka, gdy mieliśmy w mieszkaniu bardzo dużo rzeczy do posortowania i powstał problem, kto z nas dwojga ma się tym zająć” – wyjaśniła Patrycja Leszek.

Drugą nagrodę – 6 tys. złotych – dostał Mateusz Cybula z Uniwersytetu Gdańskiego za nowatorski rodzaj zakupów grupowych umożliwiający sprzedanie większej ilości produktów po tańszej cenie, a trzecią – 3 tys. złotych - zespół Magdalena Krzosek i Przemysław Bularz z AGH za autorski pomysł projektowania i wykonania systemów głośnikowych dla prywatnych klientów.

Na konkurs „The Next Big Thing” napłynęło w tym roku 80 zgłoszeń z całej Polski.

Konsul generalna USA w Krakowie, Ellene Germain – członek jury konkursu „The Next Big Hing”, podkreśliła, że organizatorzy rywalizacji chcą zachęcić studentów i doktorantów do podejmowania inicjatywy i przedsiębiorczości. „Konkurs pokazuje, że polscy studenci są bardzo utalentowani, tylko brakuje im praktycznych doświadczeń, a te mamy w Ameryce” – wyjaśniła.

Podczas Polsko-Amerykańskiego Mostu Innowacji odbyły się liczne panele dyskusyjne i warsztaty, dotyczące m.in. team buildingu, przywództwa i tego, jak inżynier może „przekuć pomysłowość w pieniądze”.

Wśród prelegentów imprezy byli m.in. amerykańscy specjaliści od innowacji: Jeff Colvin, współtwórca firmy mającej siedzibę w Dolinie Krzemowej i Clark Kellogg z Uniwersytetu w Berkeley.

Patronat nad Mostem Innowacji sprawowały Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Stowarzyszenie 5000 Top Innovators.

autor: PAP, źródło: http://www.naukawpolsce.pap.pl

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200