Znamy laureatów studenckich start-upów

Podczas I Polsko-Amerykańskiego Mostu Innowacji w Krakowie odbył się we wtorek finał konkursu na najlepszy pomysł studentów i doktorantów na własny biznes. Zwycięzcami zostali Igor Królikowski i Patrycja Leszek za kosz do automatycznego sortowania śmieci.

Dwudniowy Polsko-Amerykański Most Innowacji – organizowany wspólnie przez Konsulat Generalny USA i Akademię Górniczo-Hutniczą – ma zainspirować młodych polskich studentów i doktorantów do rozwijania współpracy z biznesem oraz tworzenia własnych przedsiębiorstw typu start-up.

W sesjach otwartych dla wszystkich zainteresowanych wzięli udział przedsiębiorcy, naukowcy i wykładowcy z Polski i z USA, m.in. z Uniwersytetu w Berkeley i Uniwersytetu Stanforda).

Zobacz również:

  • Znamy zwycięzcę konkursu OVHcloud Startup Program Showcase
  • Czy "powrót do biura" Elona Muska to geniusz czy korporacyjne samobójstwo?

We wtorek, drugiego dnia imprezy, pięcioro finalistów konkursu na najlepszy pomysł studenckiego biznesu „The Next Big Thing” zaprezentowało swoje pomysły przed komisją i publicznością. Każdy z finalistów miał jedynie pięć minut, aby przekonać jury do swojej idei.

Zwycięski team - Igor Królikowski (AGH) i Patrycja Leszek, absolwentka warszawskiej SGH – otrzymali 10 tys. złotych. Ich pomysł polega na komercjalizacji kosza do użytku domowego, który automatycznie sortuje śmieci.

Laureaci pragnęliby, aby ich urządzenie – przypominające nieco wyglądem automatyczną zmywarkę do naczyń - było stosowane w publicznych miejscach, jak przystanki, lotniska czy restauracje.

„Nasz pomysł na kosz sortujący śmieci zrodził się pewnego ranka, gdy mieliśmy w mieszkaniu bardzo dużo rzeczy do posortowania i powstał problem, kto z nas dwojga ma się tym zająć” – wyjaśniła Patrycja Leszek.

Drugą nagrodę – 6 tys. złotych – dostał Mateusz Cybula z Uniwersytetu Gdańskiego za nowatorski rodzaj zakupów grupowych umożliwiający sprzedanie większej ilości produktów po tańszej cenie, a trzecią – 3 tys. złotych - zespół Magdalena Krzosek i Przemysław Bularz z AGH za autorski pomysł projektowania i wykonania systemów głośnikowych dla prywatnych klientów.

Na konkurs „The Next Big Thing” napłynęło w tym roku 80 zgłoszeń z całej Polski.

Konsul generalna USA w Krakowie, Ellene Germain – członek jury konkursu „The Next Big Hing”, podkreśliła, że organizatorzy rywalizacji chcą zachęcić studentów i doktorantów do podejmowania inicjatywy i przedsiębiorczości. „Konkurs pokazuje, że polscy studenci są bardzo utalentowani, tylko brakuje im praktycznych doświadczeń, a te mamy w Ameryce” – wyjaśniła.

Podczas Polsko-Amerykańskiego Mostu Innowacji odbyły się liczne panele dyskusyjne i warsztaty, dotyczące m.in. team buildingu, przywództwa i tego, jak inżynier może „przekuć pomysłowość w pieniądze”.

Wśród prelegentów imprezy byli m.in. amerykańscy specjaliści od innowacji: Jeff Colvin, współtwórca firmy mającej siedzibę w Dolinie Krzemowej i Clark Kellogg z Uniwersytetu w Berkeley.

Patronat nad Mostem Innowacji sprawowały Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Stowarzyszenie 5000 Top Innovators.

autor: PAP, źródło: http://www.naukawpolsce.pap.pl

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200