Zmodernizowane biuro

Prawdopodobnie w połowie roku pojawi się polska wersja nowego pakietu biurowego Office 2000. Microsoft zapowiada, że nowy pakiet będzie kosztował tyle samo co Office 97.

Prawdopodobnie w połowie roku pojawi się polska wersja nowego pakietu biurowego Office 2000. Microsoft zapowiada, że nowy pakiet będzie kosztował tyle samo co Office 97.

Możliwości Office 2000 zapewne dostrzegą użytkownicy korporacyjni. Dla indywidualnego użytkownika natomiast zmiany będą niewielkie, dotyczące głównie pisowni liter w jęz. polskim i odczytywania dokumentów zapisanych w rzadkich wersjach Office. Wszystkie aplikacje Office będą korzystały ze standardu Unicode, także po uruchomieniu pod Windows 95.

Wszechstronna publikacja

Microsoft Office 2000 jest ściśle zintegrowany z sieciami intranet.

Jednym z formatów zapisu danych jest HTML wzbogacony o znaczniki XML (eXtensible Markup Language). Projekt strony można rozpocząć w edytorze Word, następnie wprowadzić zmiany w edytorze stron WWW FrontPage 2000, by wrócić do Worda i nanieść żądane poprawki. Zintegrowanie Office 2000 z serwerami IIS i Exchange umożliwia łatwe publikowanie dokumentu oraz powiadamianie o zmianach czy komentarzach innych użytkowników. Nie jest jednak możliwa równoczesna praca użytkowników nad tym samym arkuszem Excela, otwartym w trybie zapisu i odczytu. Można natomiast, korzystając ze specjalnych Office Server Extension, opublikować arkusz w intranecie, by osoby przeglądające stronę mogły wprowadzać dane.

Zmiany w aplikacjach

Wygląd aplikacji prawie się nie zmienił. Użytkownik Worda 97 może natychmiast rozpocząć pracę w Word 2000. W PowerPoint 2000 ekran domyślnie podzielony jest na trzy okna, można więc równocześnie widzieć notatki, prezentacje i hierarchie stron. Do obu aplikacji wprowadzono ciekawy element. Moduł korekty ortograficznej automatycznie wykrywa język, w jakim napisane jest zdanie, i stosuje odpowiedni profil językowy. Przedstawiciele Microsoftu zapewniają, że do polskiej edycji Office 2000 będzie dołączony moduł sprawdzania gramatyki języka polskiego.

Excel 2000 to narzędzie przeznaczone do statystycznej obróbki danych. Można w nim tworzyć arkusze, które będą pobierać dane z kostek wielowymiarowych zdefiniowanych w bazodanowym serwerze SQL 7. Została także powiększona liczba dostępnych funkcji do tworzenia formuł.

Do bazy Access 2000 wprowadzono narzędzia podnoszące efektywność korzystania z SQL Server (Microsoft Data Engine). Access wzbogacono o kolejną wersję motoru bazy Microsoft Jet. Outlook 2000 niewiele różni się od bezpłatnej wersji Outlook 98.

Inna instalacja

Zmienił się również sposób instalacji pakietu. Office 2000 ma wspólny plik EXE, niezależny od wersji językowej. Aby dostosować Office do danego języka, należy wgrać oddzielny pakiet. Po wgraniu kilku pakietów, można (oprócz wykorzystywania narzędzi językowych) wymieniać wygląd interfejsu. Wersja polska ma zawierać dodatkowo obsługę języka angielskiego i niemieckiego. Program instalacyjny ma ciekawą opcję. Jeżeli np. ktoś zainstaluje niepełną wersję pakietu i będzie chciał skorzystać z funkcji, która nie została zainstalowana, przy próbie jej uruchomienia Office 2000 automatycznie wgra niezbędne pliki. Podobnie można łatwo naprawić uszkodzoną instalację Office.

Zmiany organizacyjne

Microsoft zmienił również zestawy Office 2000. Pojawiła się edycja Office 2000 SmallBusiness, która - oprócz Worda, Excela i Outlooka - zawiera MS Publisher i inne narzędzia dla małego biznesu (na razie nie wiadomo, jakie to będą aplikacje). Wersja pakietu Standard i Professional niemal nie różni się od znanych z Office 97.

Pojawi się też wersja Premium, w której - oprócz składników wersji Professional - znajdą się FrontPage 2000 i PhotoDraw (nowy program przeznaczony do tworzenia grafiki w biurach; Microsoft twierdzi, że pakiet ten jest znacznie prostszy niż profesjonalne zestawy, ale ma wszystkie funkcje potrzebne przy tworzeniu materiałów marketingowych). Microsoft wprowadził promocję - osoby, które od 1 lutego do 3 sierpnia zakupią pakiet Office 97, otrzymają za dopłatą 35 zł Office 2000.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200