Zmiękczanie profesjonalistów

Najlepsze oferty pracy są kierowane do informatyków, którzy wiedzę techniczną w wąskiej dziedzinie łączą z biznesową wyobraźnią i umiejętnością pracy w wielokulturowym zespole.

Na liście Top 10 stanowisk pracy, na które pracodawcy poszukiwali kandydatów do zatrudnienia w I kwartale 2015 r., znalazły się cztery specjalności związane z IT. Najwyżej, na drugiej pozycji, programista Java, nieco niżej, odpowiednio na piątej i szóstej, programista i programista .NET, a ósmą lokatę w tym zestawieniu zajął pracownik help desku.

Z badania Antal Global Snapshot 2014, przeprowadzonego przez firmę Antal International, wynika, że 68% firm planuje zatrudnić specjalistę w zakresie programowania. Tylko 11% organizacji zamierza zwolnić specjalistę z tej branży w najbliższych kwartałach.

Zobacz również:

  • Najnowszy trend - job boomeranging

Według firmy doradczej Sedlak&Sedlak do najważniejszych kompetencji specjalistycznych należą: testowanie oprogramowania, systemy kontroli wersji, ogólna wiedza techniczna i inżynierska, dokumentacja techniczna, projektowanie oprogramowania oraz programowanie w języku JavaScript.

„Pojawiają się nowe specjalizacje ukierunkowane na data mining czy data analisys, czyli obszary związane z pracą na ogromnych zbiorach danych, które po opracowaniu i analizie stają się niezwykle użyteczne dla właściciela danych. Informacje często decydują o zwycięstwie firmy w walce o klienta. Specjalizacje te wykraczają nieco poza typową informatykę, ale wiedza ekspercka, techniczna jest w tych obszarach bardzo ważna” – mówi Maciej Plebański, dyrektor ds. strategii i rozwoju Grupy INDATA Software. Zdaniem Kingi Bloch, dyrektora HR w firmie Atos, na specyfikę obsadzanych obecnie stanowisk ma wpływ zmiana pokoleniowa oraz nowy styl komunikacji. „Najbardziej poszukiwani są specjaliści z obszaru cloud, security, wirtualizacji, technologii sieciowych, zarządzania serwisami na podstawie metodologii ITIL” – wymienia Kinga Bloch.

Aneta Kudrel, Team Leader IT w firmie doradztwa personalnego PEOPLE, zaznacza, że jej firma pośredniczy w poszukiwaniu specjalistów ds. bezpieczeństwa: „Obecnie większość firm stara się dostosować swoje systemy do modelu cloud computing. W związku z tym bezpieczeństwo danych przechowywanych w systemach cloud staje się najwyższym priorytetem. W pierwszej kolejności poszukujemy ekspertów SaaS, wirtualizacji, znających się na zabezpieczeniach baz danych oraz potrafiących skonfigurować odpowiednio serwer aplikacji. Często dochodzi do tego znajomość systemu Linux. Drugą co do wielkości grupą najbardziej rozchwytywanych pracowników są nadal programiści. Większość ofert w tym sektorze IT dotyczy przede wszystkim projektantów i programistów. Podstawowymi atutami kandydatów jest znajomość technologii Java/J2EE, C/C++ i JS” – mówi.

Eksperci podkreślają, że specjalistów IT poszukuje już cała gospodarka. „Po pierwszym kwartale tego roku obserwujemy stały wzrost zatrudnienia, szczególnie w branży

IT i usługach wokół niej skupionych. Regularnie prowadzimy stałe rekrutacje dla firm poszukujących specjalistów IT oraz do obsługi call center, service desku czy help desku dla największych korporacji. Jest ich 3–4 razy więcej niż w analogicznym okresie ub. r., co oznacza, że oddech złapała nie tylko branża, ale i cała gospodarka” – mówi Michał Lewandowski, prezes zarządu Diverse Consulting Group.

Odklejanie od komputera

Eksperci zwracają uwagę, że oprócz wiedzy wąsko specjalistycznej pracodawcy coraz częściej wymagają od informatyków także patrzenia na projekt jako całość, w której technologie służą określonym celom biznesowym. „Zdolności do pracy w zespole, efektywnego realizowania wspólnych zadań czy wybierania rozwiązań optymalnych dla specyfiki danego biznesu wciąż wyróżniają tylko najlepszych spośród kandydatów aplikujących na stanowiska w IT. Zatrudniając programistów, szczególną uwagę zwracamy również na ich umiejętności miękkie, które pozwalają na współpracę z klientem i pracownikami, a także na intuicję biznesową” – precyzuje te nowe oczekiwania wobec pracowników Przemysław Berendt, globalny wiceprezes ds. marketingu w Luxoft.

Kinga Bloch podkreśla, że „W zderzeniu z okolicznościami wykonywania pracy, m.in.: kontakt z klientem, szybko zmieniające się środowisko pracy, kontekst multikulturowy czy międzypokoleniowy, na znaczeniu zyskują umiejętności, takie jak komunikatywność, elastyczność, potencjał do zarządzania zespołem. Ogromne znaczenie w dalszym ciągu mają języki obce, w tym przede wszystkim władanie dodatkowym językiem obcym poza angielskim. Dziś już chyba nikogo nie dziwi, że lingwiści w IT to grupa niezmiennie poszukiwana i ceniona. Języki obce są dla wielu przepustką do świata nowych technologii – w szczególności w organizacjach takich jak Atos, o ugruntowanym zapleczu szkoleniowym – dysponujących narzędziami pozwalającymi uzupełnić kompetencje w szeroko rozumianej sferze IT, a następnie je rozwijać. Dlatego doświadczenie w obszarach takich jak Cloud, Cyber Security czy Java jest czasem równie istotne, co otwarty umysł i odwaga podejmowania nowych wyzwań” – zaznacza.

Dla Andrzeja Borczyka, dyrektora personalnego w Microsoft Polska, ważnymi umiejętnościami „miękkimi”, którymi powinien dysponować kandydat do pracy, są zdolności interpersonalne oraz umiejętność pracy w grupie.

Jak podkreśla Łukasz Grzeszczyk, IT Business Manager w Hays Talent Solutions, konkretne wymagania zależą od szczebla i stanowiska. Od dyrektorów i menedżerów pracodawcy oczekują doświadczenia w zarządzaniu dużymi zespołami, złożonymi hierarchicznie i skupiającymi różnych pracowników – od programistów do team leaderów po suport poszczególnych systemów, aplikacji czy infrastruktury. Od programistów z kolei bardziej wymagana jest wiedza technologiczna niż biznesowa z danego rynku, chociaż doświadczenie w danym sektorze jest także plusem przy poszukiwaniu kolejnej pracy.

Zmiękczanie profesjonalistów
W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200