Zmiany w ofercie serwerów klasy podstawowej Suna

Chcąc dorównać takim konkurentom jak Dell, IBM i Hewlett-Packard, Sun Microsystems modyfikuje swoją ofertę dotyczącą niedrogich serwerów klasy podstawowej, obniżając ich cenę i wprowadzając do nich szybsze procesory. Producent oferuje dwa serwery intelowskie (Sun Fire V60x i Sun Fire V65x) oraz modele platformy UltraSparc (V100, V120, V210 i V240).

Dwuprocesorowe serwery Sun Fire V60x i Sun Fire V65x miały swoją premierę w maju br. i zostały zaprojektowane w oparciu o intelowskie procesory Pentium 4 Xeon DP (nazwa kodowa Prestonia).

Gdy Sun Fire V60x był wprowadzany na rynek, dysponował procesorami Xeon DP 2,8 GHz i frontową magistralą danych 533 MHz. Serwer ma wysokość 1U (do instalowania w szafie) i miejsce na zainstalowanie trzech dysków twardych (36 lub 73GB). W serwerze znajdują się dwa gniazda PCI-X, dwa porty Gigabit Ethernet i można w nim zainstalować do 6 GB pamięci RAM. Serwer Sun Fire V60x kosztuje w podstawowej konfiguracji (jeden procesor Xeon DP 2,8 GHz, 512 MB pamięci RAM, dysk 36 GB i system operacyjny Red Hat Linux lub Solaris X86) 2450 USD. Od 19 sierpnia użytkownicy mogą też kupować serwery Sun Fire V60x oparte na szybszych procesorach Prestonia 3,06 GHz.

Zobacz również:

  • HPE zaprezentowało serwer nowej generacji HPE ProLiant RL300 Gen11
  • Windows 11 - czy warto już zaktualizować firmowe komputery?
  • Microsoft Office 365 - lista wersji, najważniejsze zmiany dla biznesu

W Sun Fire V65x o wysokości 2U można instalować dwa procesory Prestonia. Sun obniża teraz cenę tego modelu i instaluje w nim szybsze procesory. W Sun Fire V65x można zainstalować do 12 GB pamięci RAM i sześć dysków twardych. Użytkownik znajdzie w serwerze sześć gniazd PCI-X (dołączone do dwóch oddzielnych szyn PCI-X) i zapasowy zasilacz. System taki kosztował do tej pory (jeden procesor 2,8 GHz, 512 MB pamięci RAM i jeden dysk 36 GB) 2650 USD. Teraz cena serwera została obniżona do 2550 USD. Ten sam system, wyposażony w dwa procesory Xeon DP 3,06 GHz i w pamięć RAM o pojemności 1GB, kosztował 4595 USD. Obecna cena to 3995 USD.

Sun przyjął ostatnio nową strategię dotyczącą serwerów X85, instalując na nich zarówno system operacyjny Solaris, jak i system Linux. Przyczyniły się do tego trzy czynniki. Po pierwsze – użytkownicy biznesowi decydują się coraz częściej na Linux, co odbywa się kosztem tradycyjnych uniksowych systemów operacyjnych. Po drugie – dzięki wielu udoskonaleniom wprowadzonym do oprogramowania „middleware”, użytkownicy mogą tanim kosztem budować klastry oparte na niedrogich serwerach. No i wreszcie po trzecie – można ostatnio zaobserwować ogólny trend polegający na tym, że użytkownicy odchodzą od drogich uniksowych systemów na rzecz tańszych wieloprocesorowych serwerów intelowskich.

Sun pomyślał też o użytkownikach zainteresowanych platformą UltraSparc, obniżając cenę serwerów linii V100 i V120 oraz modyfikując większe serwery V210 i V240 (nazwa kodowa Enchilada), w których są teraz instalowane nowe procesory UltraSparc-IIIi.

W ciągu ostatnich 20 miesięcy Sun wprowadził do swojej oferty aż 18 nowych modeli serwerów klasy podstawowej, zmieniając tym samym swój wizerunek i mówiąc użytkownikom: mamy nadal w swojej ofercie całą gamę serwerów klasy najwyższej, ale serwery klasy podstawowej leżą nam teraz szczególnie na sercu. Powód jest prosty. To właśnie takie systemy coraz częściej pełnią rolę nie tylko serwerów webowych, plików oraz drukowania, ale też są stosowane do obsługiwania podstawowych aplikacji oraz do budowania klastrów. Dlatego popyt na serwery klasy podstawowej rośnie - zarówno te intelowskie, jak i oparte na procesorach UltraSparc.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200