Zmiany w TP SA

W dziesięć dni po tym, jak konsorcjum France Telecom i Kulczyk Holding objęło 47,5 proc. akcji TP SA, ma ona nowego prezesa. Za 9,02 mln USD kupiła 25 proc. akcji drugiego co do wielkości portalu w Polsce - Wirtualnej Polski. U największego krajowego operatora nadal trwają redukcje zatrudnienia.

Sporo się ostatnio dzieje w TP SA. W dziesięć dni po tym, jak konsorcjum France Telecom i Kulczyk Holding objęło 47,5 proc. akcji spółki, ma ona nowego prezesa. Za 9,02 mln USD kupiła 25 proc. akcji drugiego co do wielkości portalu w Polsce - Wirtualnej Polski. U największego krajowego operatora nadal trwają redukcje zatrudnienia.

Na stanowisku prezesa TP SA nastąpiła zmiana: po odejściu Pawła Rzepki, funkcję tę objął dotychczasowy prezes Polskiej Telefonii Komórkowej (PTK) Marek Józefiak, który pozostał jednocześnie prezesem w PTK.

Zobacz również:

Restrukturyzacja, poprawa jakości usług i zmiana wizerunku spółki to główne wyzwania, przed jakimi stoi nowy zarząd TP SA - powiedział w wywiadzie dla PAP Marek Józefiak, nowy prezes TP SA. - Akcjonariusze powołując mnie na stanowisko prezesa uznali, że dotychczas w spółce zbyt wolno przebiegał proces restrukturyzacji. Moim zadaniem jest go przyspieszyć.

Zakłada się zwiększenie o dwie trzecie efektywności pracy w spółce w ciągu dwóch lat. W TP SA na jednego pracownika przypada ponad 160 linii abonenckich. W krajach Europy Środkowo-Wschodniej współczynnik ten wynosi średnio blisko 200, a w krajach zachodnich 260.

Priorytety inwestycyjne mają być utrzymane: rozwój sieci komórkowej, Internetu i nowych technologii. Grupa kapitałowa TP SA zamierza w 2001 r. wydać na inwestycje maks. 7,6 mld zł, a w latach 2002-2006 do 23,4 mld zł. Józefiak zaznaczył, że telefonia stacjonarna pozostaje jednak podstawowym polem działalności spółki, choć rynek ten uległ stagnacji.

Nowy prezes zapowiedział, że PTK osiągnie na koniec br. o połowę wyższe przychody niż w roku ubiegłym (1,6 mld zł).

Zmiany w kierownictwie TP SA zbiegły się w czasie ze sfinalizowaniem - planowanej już od dłuższego czasu - jednej z największych transakcji w Polsce dotyczącej portalu internetowego, na którego zakup firma zamierza wydać łącznie 26 mln USD. W pierwszej kolejności TP SA postanowiła zakupić przez swoją spółkę internetową TP Internet 25 proc. akcji drugiego co do popularności w kraju (po Onet.pl) portalu internetowego Wirtualna Polska (wp.pl) za ok. 9 mln USD, którego wartość szacuje się na kwotę 36 mln USD. Pozostałą część - dającą TPSA udział większościowy (do wartości 26 mln USD) w portalu - firma zamierza wyłożyć w postaci emisji nowych akcji Wirtualnej Polski. Dotychczasowi akcjonariusze portalu (w tym m.in. Prokom, Centrum Nowych Technologii i Intel) chcą zachować część swoich udziałów.

Według TP SA portal Wirtualna Polska ma obecnie ponad 2 mln klientów i firma wcale nie zamierza docelowo zmieniać jego nazwy, natomiast zlikwiduje prowadzony do tej pory przez siebie Portal.pl, który nie odniósł komercyjnego sukcesu. Według prognoz banku inwestycyjnego CAIB, polski Internet zdominują w przyszłości cztery portale: Onet.pl, Wirtualna Polska.pl, Gazeta.pl i Interia.pl.

Jednocześnie Grupa TP SA kontynuuje współpracę z Siemens Information and Communication Networks (ICN), zawierając z nim dwuletnią umowę ramową na kompleksowy zakup usług i rozwiązań z zakresu: komutacji, dostępu i teletransmisji (ATM i IP). Wśród nich znajdą się rozwiązania obejmujące: centrale EWSD z elementami systemu Surpass uzupełnione kartami szerokopasmowymi oraz rozwiązania potrzebne do budowy sieci dostępowych ISDN i ADSL wraz z zakończeniami abonenckimi. W celu zwiększenia przepustowości długodystansowego dostępu szerokopasmowego TPSA zamierza skorzystać z oferty ICN Siemensa w zakresie systemów: dostępu szerokopasmowego XpressLink, zarządzania NetManager i TNMS oraz optycznych platform Infinity MTS - z przełączaniem traktów za pomocą kompaktowych multiplekserów, koncentratorów szerokopasmowych XpressPass i ruterów ERX.


×