Zmiana zarządu i właściciela Optimusa

Rada Nadzorcza nowosądeckiej spółki powołała wczoraj (29 maja) Andrzeja Widerszpila na stanowisko prezesa zarządu Optimus SA i Barbarę Staszczyk na stanowisko członka zarządu ds. Finansowych. Oboje pracowali wcześniej w Compaq Computer sp. z o.o. Andrzej Widerszpil na stanowisku prezesa, a Barbara Staszczyk dyrektora ds. finansów i administracji. Razem też odeszli z tej firmy.

Rada Nadzorcza nowosądeckiej spółki powołała wczoraj (29 maja) Andrzeja Widerszpila na stanowisko prezesa zarządu Optimus SA i Barbarę Staszczyk na stanowisko członka zarządu ds. Finansowych. Oboje pracowali wcześniej w Compaq Computer sp. z o.o. Andrzej Widerszpil na stanowisku prezesa, a Barbara Staszczyk dyrektora ds. finansów i administracji. Razem też odeszli z tej firmy w styczniu 2002 r.

Jednocześnie rezygnację z pełnienia funkcji prezesa zarządu Optimusa złożył Jacek Krawczyk, który kierował nią od marca 2001 r.

Zobacz również:

  • Po pandemii liderzy firm stawiają na odporność ich biznesów

Według nieoficjalnych informacji, zmiany w zarządzie są związane z zamiarem sprzedaży przez BRE Bank SA posiadanego pakietu akcji Optimusa osobom prywatnym. Są to właśnie Andrzej Widerszpil i Barbara Staszczyk. Wymienia się również nazwisko Zbigniewa Jakubasa, prezesa Multico, który kupił w 2000 r. – wraz z BRE – akcje nowosądeckiego producenta komputerów.

Andrzeja Widerszpila czeka trudny orzech do zgryzienia. Przez ostatni rok Optimus – pomimo przeprowadzonej restrukturyzacji, w tym redukcji zatrudnienia o ok. 27% – nie był w stanie osiągnąć zyskowności. Na koniec 2001 r. przychody firmy spadły o 20 proc. Zmniejszono co prawda stratę netto z 40 mln zł w 2000 r. do 7 mln zł w 2001 r., stało się to jednak głównie dzięki podpisaniu umowy na leasing zwrotny warszawskich nieruchomości. Tymczasem kwota stanowiąca równowartość 26,8 mln USD, uzyskana z ich sprzedaży, została przeznaczona na: spłatę kredytu inwestycyjnego zaciągniętego przez Optimus RE, spłatę części kredytów zaciągniętych przez Optimusa i finansowanie dalszego rozwoju portalu Onet.pl.

Optimus traci także udział w rynku komputerów. W I kwartale tego roku sprzedał – według zapewnień przedstawicieli tej firmy – ok. 10 tys. PC (15 tys. sztuk rok wcześniej).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200