Zmiana priorytetów

Słowa te potwierdza Mariusz Muszyński, prezes BI Insight. "Dziś z większą uwagą słucha się dostawców, którzy zamiast proponować drogie systemy z wdrożeniem rozłożonym na kilka lat, oferują realizację projektu w kilka miesięcy, najlepiej poprzedzone pilotażem" - mówi. W tym czasie można przekonać się, jak bardzo rozbudowanego systemu bank potrzebuje. Wdrożenie zaś może przebiegać moduł po module. "Ważne, aby kończyło się sukcesem, który można pokazać sponsorowi projektu" - podkreśla Mariusz Muszyński. Krótsza perspektywa inwestycyjna oznacza też, że banki oczekują krótszych okresów wdrożeń i szybszych efektów w czasie nie dłuższym niż sześć czy dziewięć miesięcy. Zawęża to oczywiście skalę projektów, wykluczając np. wdrożenia dużych systemów centralnych . "Jednak - jak pokazuje przykład banków budowanych <<od zera>> - m.in. Polbanku czy Alior Banku - zbudowanie rozwiązań IT jest możliwe nawet w ciągu tak krótkiego okresu" - zauważa Jacek Kujawa.

Systemy na kryzys

Jeżeli bank wdrożył architekturę SOA i przygotowane są standardowe usługi, można wdrażać kolejne funkcjonalności w różnych odstępach czasowych, w systemie, który już pracuje. Aplikacje wdrażane na wspólnej szynie pozwalają łączyć kilka różnych działalności finansowych, jak bank z towarzystwem ubezpieczeniowym, czy domem maklerskim, i to nie tylko w obrębie jednej grupy kapitałowej. "Wówczas instytucja ponosi jeden koszt na potrzeby zwiększenia np. sieci sprzedażowej i połączonej oferty produktów" - mówi Jacek Kujawa.

Informatyka w BOŚ pod kierownictwem Huberta Meronka przechodzi reorganizację, która ma pomóc zoptymalizować i podnieść efektywność systemów IT.

Jeżeli dział IT instytucji finansowej otrzymuje zadanie optymalizacji kosztów nie tylko własnych, ale również całej organizacji można przyjrzeć się jakości danych składowanych w systemach. "Wyszukać wąskie gardła procesów, źródła wadliwych danych" - mówi Mariusz Muszyński. Takie działania prowadzi się "na zapleczu" z pomocą systemów klasy Data Quality (projekt tego typu opisaliśmy w Computerworld 21/2009 w artykule "Oszczędność przez jakość"). Szybki zwrot z inwestycji może zapewnić system, który nie musi być skomplikowaną, ogromną maszynerią Business Intelligence. Bank zaś może skoncentrować się na jednym wycinku operacji, np. zarządzaniu kampaniami marketingowymi, śledzeniu ich życia od powstania przez planowanie i budżetowanie, aż po efekt widoczny w sprzedaży.

Innym specjalizowanym narzędziem może być aplikacja śledząca i analizująca zachowania klientów na witrynie firmowej, w celu lepszego dopasowania oferty. "IT jest dobrym narzędziem w szukaniu oszczędności. Dlatego projekty, takie jak elektroniczny obieg dokumentów lub jakakolwiek inna forma automatyzacji procesów, zyskują dzisiaj na znaczeniu" - uważa Hubert Meronk.

Jak pokazuje historia, dostawcom IT w sukurs przychodzą czasem czynniki administracyjne. Co pewien czas pojawia się na rynku finansowym kolejna inicjatywa regulacyjna, która wymaga od uczestników rynków finansowych budowy np. kolejnej hurtowni danych na potrzeby generowania określonych w ustawie analiz. SOX i Bazylea II przysłużył się jednak także instytucjom finansowym, które obowiązki wobec regulatorów wykorzystały na własne potrzeby - do analiz ryzyka kredytowego i operacyjnego, wcześniej traktując je jako przykry obowiązek. W apogeum informacji o kryzysie w światowych finansach deklarowano na politycznych szczytach powołanie kolejnych, ponadkrajowych ciał nadzorczych. "To może wyzwolić również potrzebę kolejnych rozwiązań IT" - uważa Jacek Kujawa. W Polsce istotnym projektem będzie przystosowanie systemów na wprowadzenie euro. Tego typu projekty mogą zacząć być planowane w budżetach na przełomie tego i przyszłego roku (pisaliśmy o tym w Computerworld 19-20/2009 w artykule "Palący problem").


TOP 200