Zmiana lidera na liście TOP500

Opublikowano najnowszą, czerwcową listę TOP500 (najszybsze superkomputery na świecie), na której pierwsze miejsce zajmuje system bazujący na procesorach ARM, zdolny przetwarzać dane z szybkością 415,5 petaflopsów (parametr Rmax).

Superkomputer

Twórcy systemu zapewniają jednak, że po wykonaniu tuningu przystosowującego go do obsługiwania technologii sztucznej inteligencji, jest on w stanie osiągnąć wydajność rzędu jednego eksaflopsa.

Numer jeden na tej liście (japoński superkomputer Fugaku) nie ma obecnie sobie równych, gdyż pracuje prawie trzy razy szybciej od numeru dwa (Summit - IBM Power System AC922), który w poprzedniej edycji rankingu zajął pierwsze miejsce.

Zobacz również:

  • Dokładnie 25 lat temu na rynku pojawił się pierwszy Apple iMac
  • Wielka Brytania buduje jeden z najdroższych na świecie superkomputerów
  • Chiński superkomputer może wygrać kolejny ranking TOP500

Superkomputer Fugaku został oddany do eksploatacji zaledwie kilka tygodni temu. Dysponuje imponująca liczbą ponad 7 mln rdzeni obliczeniowych (7 299 072) i znajduje się w Kobe (RIKEN Center for Computational Science).

Superkomputer Summit pracuje w Departamencie Energii USA (U.S. Department of Energy - Oak Ridge National Laboratory) i jest wyposażony w procesory IBM Power9 (2 282 544 rdzeni) oraz graficzne procesory Nvidia Volta GV100 (2 090 880 rdzeni ). Teoretyczna szczytowa wydajność tego systemu to 187,66 petaflopsów przy efektywności energetycznej 11 324 gigaflopsów na jeden wat pobieranej mocy.

Z zeszłoroczną, listopadową listą TOP500 można się zapoznać tutaj (news „Lista Top500 - polski superkomputer Prometheus w połowie stawki”).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200