Zmiana lidera

W roku 2001, dzięki przejęciu Informixa, rynkowy udział IBM w sprzedaży nowych licencji na bazy danych wzrósł do 34,6%. Oracle, dotychczasowy lider, zajął drugą pozycję (32%). Na kolejnych miejscach uplasowały się Microsoft (16%) i Sybase.

IBM objął prowadzenie na rynku - wynika z raportu Gartner Dataquest. W roku 2001, dzięki przejęciu Informixa, rynkowy udział firmy w sprzedaży nowych licencji na bazy danych wzrósł do 34,6%. Oracle - dotychczasowy lider - zajął drugą pozycję (32%). Na kolejnych miejscach uplasowały się Microsoft (16%) i Sybase.

IBM (wraz z Informixem) zwyciężył w ogólnym zestawieniu, bez rozbicia na poszczególne systemy operacyjne. Oracle pozostaje jednak niekwestionowanym liderem na rynku dla platform Unix (63%), chociaż sprzedaż oprogramowania firmy na tym rynku spadła w 2001 r. o 3%. W ujęciu ilościowym sprzedaż licencji IBM i Informixa stanowiła niecałe 37% rozwiązań bazodanowych dla systemów Unix.

Zobacz również:

Microsoft, zajmujący trzecią pozycję w rankingu, odnotował znaczny wzrost sprzedaży baz danych dla Windows NT i 2000, ponownie wyprzedzając Oracle’a. Rynek baz danych dla Windows cechuje się obecnie największą dynamika wzrostu. Jego wartość w 2001 r. zwiększyła się o 11%, podczas gdy cały rynek baz danych, w porównaniu z 2000 r. wzrósł jedynie o 1,5%.


TOP 200