Zmarła Grace Hopper Matka Cobola i najstarszy admirał floty

Cała prasa amerykańska odnotowała śmierć 85-letniej Grace Murray Hopper, która przeszła do historii informatyki jako pionier wśród programistów komputerowych i twórczyni najpopularniejszego języka programowania dla systemów biznesowych - Cobola.

Cała prasa amerykańska odnotowała śmierć 85-letniej Grace Murray Hopper, która przeszła do historii informatyki jako pionier wśród programistów komputerowych i twórczyni najpopularniejszego języka programowania dla systemów biznesowych - Cobola.

Odrzucając twierdzenia sceptyków z lat pięćdziesiątych, którzy głosili, że komputery mogą wykonywać jedynie działania arytmetyczne, Grace Hopper opracowała w 1957 r. na klasycznym komputerze Univac język programowania Flow-Matic dla przetwarzania danych biznesowych. Język ten był pierwszym krokiem do Cobola. Jej długoletnią karierę wypełniły ciężko zapracowane sukcesy na polu akademickim, w marynarce wojennej oraz w dziedzinie biznesu. Ta wiecznie zajęta kobieta nazywana była "Amazing Grace" ( zdumiewająca łaskawość lub wdzięk losu).

W 1934 r. obroniła na Uniwersytecie Yale stopień doktora matematyki i przez następne lata była profesorem w najsłynniejszej amerykańskiej uczelni dla dziewcząt -Vassar College. W 1943 r. została powołana do marynarki wojennej i do jej zadań należał nadzór nad kodami dla US Navy. Były one przygotowywane na pierwszej wielkiej cyfrowej maszynie obliczeniowej Mark I, zainstalowanej na Uniwersytecie Harvarda.

W 1952 r., przygotowując oprogramowanie dla Univac I, opracowała pierwszy program kompilujący i Flow-Matic. W 1966 r. przeszła w stan spoczynku i chciała dalej kontynuować karierę wyłącznie w biznesie. Ale już po roku znowu upomniała się o nią US Navy i nie zważając na przepisy regulaminowe dotyczące wieku, ponownie wcieliła ją do służby czynnej. Wycofała się z niej dopiero po następnych 20 latach. W tym czasie zajmowała się standaryzacją języków programowania marynarki amerykańskiej. Opuściła szeregi floty jako najstarszy wiekiem oficer, w randze kontr- admirała. Została wówczas konsultantem-seniorem w waszyngtońskiej centrali Digital Equipment Corp.

Ostatnim z wielkiej serii odznaczeń, jakim Grace Hopper została udekorowana w ciągu swego życia, był Narodowy Medal Techniki, wręczony jej przez prezydenta Busha we wrześniu 1991 r. Jest to wyraz najwyższego uznania narodu amerykańskiego dla zasłużonych na polu nauk technicznych. W uzasadnieniu decyzji prezydenckiej podkreślono "pionierskie dokonania w rozwijaniu języków programowania, które uprościły technikę komputerową i przyczyniły się do znacznego rozszerzenia kręgów jej użytkowników".

"Amazing Grace" zmarła w swym domu w Arlington i została pochowana na Narodowym Cmentarzu Zasłużonych.


TOP 200