Zmarł twórca RFID

W USA zmarł Charles Walton, pionier badań nad współczesnymi technologiami bezprzewodowymi i twórca systemu radio frequency identification (RFID). Walton miał 89 lat.

Charles Walton

Zobacz też:

Z informacji opublikowanych w branżowym serwisie RFID Journal wynika, że w 1973 r. niejaki Mario Cardullo uzyskał patent na aktywny znacznik RFID z wbudowaną pamięcią wielokrotnego zapisu. W tym samym roku podobny patent zdobył również Charles Walton - przy czym w jego przypadku patentem objęty został "pasywny transponder radiowy, umożliwiający otwieranie drzwi bez użycia klucza".

We wniosku opisano system, które podstawą była karta z wbudowanym znacznikiem RFID oraz zamek w drzwiach, wyposażony w czytnik kart oraz system porównywania numeru identyfikacyjnego znacznika z karty z bazą predefiniowanych numerów. Jeśli dane autoryzacyjne do siebie pasowały, drzwi były automatycznie otwierane. Oczywiście, dziś taki opis brzmi zupełnie zwyczajnie - ale na początku lat 70. Wynalazek Waltona był prawdziwym przełomem i powiewem przyszłości. Krótko później wynalazca sprzedał licencję na to rozwiązanie kilku firmom specjalizującym się w produkcji zamków i drzwi.

Podobnie jak wielu innych specjalistów od rozwiązań bezprzewodowych, Walton początkowo pracował dla amerykańskiej armii (a dokładniej Army Signal Corps - formacji odpowiedzialnej za rozwijanie wojskowych systemów komunikacyjnych). Później spędził blisko 10 lat w szeregach IBM, a następnie założył firmę Proximity Devices, która specjalizowała się w produkcji urządzeń wykorzystujących bezprzewodowe technologie opracowane przez Waltona.

Dzięki swoim wynalazkom Walton stał się milionerem - aczkolwiek większość przychodów związanych z RFID trafiło do niego stosunkowo niedawno, bo technologia ta intensywnie popularyzuje się dopiero od kilku lat. Serwis Venture Beat informuje, że Charles Walton uzyskał w sumie ponad 50 patentów na różne rozwiązania technologiczne, dotyczące głównie technologii bezprzewodowych. Część z nich wygasła w połowie lat 90. - gdyby nie to, majątek Waltona byłby z pewnością znacznie większy, bo to właśnie podczas ostatniej dekady technologia RFID popularyzowała się wyjątkowo szybko).

Odnotujmy, iż wedle szacunków firmy analitycznej ABI Research globalny rynek produktów związanych z RFID był w ubiegłym roku wart ponad 5,32 mld USD.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200