Zmarł twórca Debiana

W wieku 42 lat zmarł Ian Murdock, twórca Debiana, jednej z najbardziej popularnych dystrybucji systemu Linux.

Pierwszą wersję tej wersji systemu Linux Ian Murdock opracował on w 1993 roku będąc wówczas studentem Purdue University, a trzy lata później oprogramowanie zostało opublikowane i stało się powszechnie dostępne. Po skończeniu studiów Ian Murdock pracował jako CTO w organizacji Linux Foundation, na różnych stanowiskach w Sun Microsystems oraz był wiceprezesem Salesforce.com. W ostatnich miesiącach był pracował jako członek zespołu technicznego firmy Docker.

Ben Golub, dyrektor wykonawczy firmy Docker napisał na firmowym blogu: “Debian to jeden z linuksowych projektów, który odniósł ogromny sukces. Ian Murdock był pionierem w rozwijaniu projektów i tworzeniu społeczności open-source, która w pełni zasługuje na to miano. Najlepszym testamentem dla niego jest to, że obecnie ponad tysiąc niezależnych programistów jest zaangażowanych w rozwijanie projektu Debian”.

Zobacz również:

  • Ta inicjatywa ma ułatwić firmom zadanie wdrażania systemów AI

Społeczność skupiona wokół projektu Debian zamieściła wspomnienie o Ianie Murdocku pisząc m.in.:

“Ian koncentrował się na budowaniu społeczności i dystybucji systemu Linix, które są dobre zarówno z technicznego, jak i etycznego punktu widzenia. Tworzył złote standardy wolności oprogramowania w świecie systemów Free and Open Source”.

Zmarł twórca Debiana

Ian Murdock. Źródło: LinkedIn.

Przyczyny przedwczesnej śmieci nie są jasne. Ale jak wynika z wpisów Iana Murdocka na Twiterze mogło to być samobójstwo spowodowane m.in. brutalnym traktowaniem go przez policję z San Francisco. 27 grudnia Ian Murdock został aresztowany za zakłócanie porządku wrócił do domu po wpłaceniu kaucji 25 tys. USD wynikającej z oskarżenia o napaść na funkcjonariusza policji. Przedstawiciele policji w San Francisco nie ujawnili na razie żadnych informacji na temat przyczyn śmieci Iana Murdocka.

Wpisy na Twiterze nie są obecnie dostępne i pojawiają się spekulacje, że mogły zostać sfałszowane.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200