Zmarł Marek Sell twórca popularnego oprogramowania antywirusowego

W nocy z soboty na niedzielę (12/13 czerwca) po ciężkiej chorobie zmarł twórca popularnego oprogramowania antywirusowego. Marek Sell był jedną z najbardziej uznanych postaci rodzimej branży IT. Stworzony przez niego MKS_Vir stał się jednym z pierwszych powszechnie znanych polskich produktów informatycznych. Tworzeniem aplikacji antywirusowych zajął się już w drugiej połowie lat osiemdziesiątych. Pierwsza z nich, pod nazwą MKS_Vir powstała w 1987 roku.

Zmarł Marek Sell twórca popularnego oprogramowania antywirusowego

Marek Sell: 1951 - 2004

Marek Sell ukończył Wydział Matematyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, sekcję Metod Numerycznych. Karierę zawodową rozpoczął w Instytucie Obróbki Plastycznej w Poznaniu. Później przeniósł się do Warszawy i podjął pracę w przedsiębiorstwie Mera System. Kolejne etapy drogi zawodowej to spółki informatyczne Refleks, Uniks i Apexim, który początkowo zajmował się dystrybucją jego programu antywirusowego MKS_Vir. Produkty pod tą samą nazwą są rozwijane do dzisiaj przez spółkę MKS, którą Marek Sell utworzył w 1996 roku.

"W ostatnim czasie Marek zajmował się głównie nakreślaniem kierunków rozwoju, był naszym patronem. Bezpośrednie tworzenie aplikacji powierzył zaś zespołowi programistów" - mówi Maciej Pałys, kierownik działu wsparcia technicznego w MKS Sp. z o.o. Choroba spowodowała, że przez ostatnie miesiące Marek Sell nie uczestniczył już aktywnie w pracach nad oprogramowaniem. Odszedł w wieku 53 lat.

Zobacz również:

  • Wirusy na Androida - popularne i niebezpieczne zagrożenia
  • W sklepie Google Play nie brakuje wirusów - zwłaszcza w przypadku aplikacji finansowych
  • Ten malware atakuje routery obsługujące środowiska SOHO
W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200